"აღმოსავლეთ პარტნიორობის" მინისტრებმა რეგიონული როუმინგის შეთანხმებას მხარი დაუჭირეს
"აღმოსავლეთ პარტნიორობის" მინისტერიალის მონაწილეებმა როუმინგის შესახებ რეგიონული ხელშეკრულების გაფორმებას მხარი დაუჭირეს. ამის შესახებ ნათქვამია საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინიტროს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.
"დიდი ყურადღება დაეთმო "აღმოსავლეთ პარტნიორობის" რეგიონში არსებულ გამოწვევებს. მხარეებმა განსაკუთრებული აქცენტი გააკეთეს ეკონომიკური და საინვესტიციო გეგმის ფარგლებში შემუშავებული საფლაგმანო პროექტების განხორციელებაზე, მათ შორის ხაზი გაუსვეს დაკავშირებადობის გაზრდის მნიშვნელობას. მინისტერიალის მონაწილეებმა მხარი დაუჭირეს როუმინგის შესახებ რეგიონული ხელშეკრულების გაფორმებას", – ნათქვამია საგარეო უწყების მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
მინისტერიალის შედეგები, რომელსაც ესწრებოდნენ საქართველოს, უკრაინის, მოლდოვის, სომხეთისა და აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა მინისტრები, ევროკავშირის ქვეყნების საგარეო საქმეთა მინისტრები და ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენელი საგარეო საქმეთა და უსაფრთხოების პოლიტიკის საკითხებში ჟოზეფ ბორელი, ევროკომისარმა სამეზობლო და გაფართოების საკითხებში ოლივერ ვარჰეიმ შეაჯამა. ევროკავშირის ცნობით, ბლოკი, წევრი ქვეყნები და პარტნიორები აძლიერებენ ძალისხმევას აღდგენის პროგრამის რეალიზების, სტაბულურობისა და აღმოსავლეთ პარტნიორიბის რეფორმისთვის, ასევე რეფორმების პროგრამების განსახორციელებლად და მთელ რეგიონზე უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის ომის მიმდინარე ზემოქმედების განსახილველად. მინისტრებმა განიხილეს თანამშრომლობის სფეროები, მათ შორის კომუნიკაციები, ტრანსპორტი, ენერგეტიკა, მწვანე და ციფრულ ეკონომიკაზე გადასვლა, ასევე ადამიანის უფლებების, სამოქალაქო საზოგადოების, კანონის უზენაესობისა და უსაფრთხოების საკითხები.
ევროკავშირის ინფორმაციით, მინისტრებმა მხარდაჭერა გამოხატეს 2024 წლის კონკრეტული პრიორიტეტული მიმართულებების მიმართ, განსაკუთრებით რეგიონული როუმინგის, საგზაო უსაფრთხოებისა და ტრანსპორტის სფეროებში.
გარდა ამისა, ცნობილი გახდა, რომ ევროკავშირი სომხეთში დამკვირვებელთა რაოდენობას 138-დან 209-მდე გაზრდის. ამის შესახებ ბორელმა განაცხადა და დასძინა, რომ „ არსბობს რეგიონში მშვიდობის მიღწევის ისტორიული შანსი“.

Министериал Восточного партнерства поддержал региональное соглашение о роуминге
Участники министериала Восточного партнерства поддержали подписание регионального соглашения о роуминге. Об этом, по информации "Эха Кавказа", заявили в министерстве иностранных дел Грузии.
Ранее о том, что пять стран Восточного партнерства, вероятно, достигнут договоренности о постепенном снижении платы за роуминг между собой, сообщил европейский редактор Радио Свобода Рикард Йозвяк.
Итоги министериала, в котором приняли участие министры иностранных дел Грузии, Украины, Молдовы, Армении и Азербайджана, главы МИД стран ЕС, верховный представитель Европейского Союза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель и еврокомиссар по вопросам соседства и расширения Оливер Вархели, подвели и в Брюсселе.
В пресс-релизе указано, что ЕС, государства-члены и партнеры активизируют свои усилия по реализации программ восстановления, стабильности и реформ Восточного партнерства, а также для решения проблем, связанных с продолжающимися последствиями войны России против Украины для всего региона. Министры обсудили сферы сотрудничества, включая связь, транспорт, энергетику, переход к зеленой и цифровой экономике, а также вопросы прав человека, гражданского общества, верховенства закона и безопасности.
Министры выразили поддержку конкретным приоритетным направлениям на 2024 год, особенно в области регионального роуминга, безопасности дорожного движения и транспорта.
Кроме того, стало известно, что Евросоюз увеличит число наблюдателей в Армении со 138 до 209. Об этом сообщил Жозеп Боррель, добавив, что «существует исторический шанс достичь мира в регионе».