აზერბაიჯანი სახმელეთო საზღვრებს 2024 წლის 2 აპრილამდე არ გახსნის
აზერბაიჯანში კორონავირუსის პანდემიის გამო კარანტინი კიდევ ერთხელ გახანგრძლივდა - ამჯერად 2024 წლის 2 აპრილამდე. შესაბამისი გადაწყვეტილება აზერბაიჯანის მინისტრთა კაბინეტმა მიიღო, იტყობინება Trend.
ქვეყნის სახმელეთო საზღვრები ჩაკეტილია 2020 წლის გაზაფხულიდან. ბაქო აცხადებს, რომ შეინარჩუნებს კარანტინის რეჟიმს, "ვიდრე ეს საჭირო იქნება“.
ქვეყანაში შესვლა შესაძლებელია მხოლოდ საჰაერო გზით. ამავდროულად, უცხოელებს და მოქალაქეობის არმქონე პირებს შეუძლიათ რესპუბლიკის დატოვება სახმელეთო გზით.
აგვისტოში საქართველოში მცხოვრებმა აზერბაიჯანელებმა აზერბაიჯანის პრეზიდენტს სახმელეთო საზღვრების გახსნის თხოვნით მიმართეს.
საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა ეს პრობლემა საქართველოსა და რუსეთს შორის პირდაპირი ფრენების აღდგენის კონტექსტშიც ახსენა, თუმცა ზურაბიშვილის პრეტენზიები მიმართული იყო საქართველოს ხელისუფლებისადმი. კერძოდ, პრეზიდენტის თქმით, თუ მმართველი პარტია „ქართულ ოცნებას“ ასე აწუხებს რუსეთში მცხოვრები ქართველების გადაადგილება, დაე, იფიქროს აზერბაიჯანში მცხოვრებ ქართველებზე, რომლებსაც „დიდი გზის გავლა უწევთ ბაქომდე და იქიდან თვითმფრინავით გაფრინდნენ, რაც აღემატება უმრავლესობის შესაძლებლობებს.“
ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციამ ამა წლის 5 მაისს გამოაცხადა COVID-19-ის პანდემიის გამო გლობალური საგანგებო მდგომარეობის გაუქმება.

Азербайджан не откроет сухопутные границы до 2 апреля 2024 года
В Азербайджане в очередной раз продлили карантин в связи с пандемией коронавируса – на этот раз до 2 апреля 2024 года. Соответствующее решение было принято Кабинетом министров Азербайджана, - передает, по информации "Эха Кавказа", Trend.
Сухопутные границы страны остаются закрытыми с весны 2020-го. Баку заявляет, что будет сохранять карантинный режим, введенный из-за пандемии коронавируса, «столько, сколько это будет необходимо».
Въезд в страну возможен только воздушным транспортом. При этом иностранцы и лица без гражданства могут покинуть республику по суше.
В августе проживающие в Грузии этнические азербайджанцы обратились к президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву с просьбой открыть сухопутные границы.
Президент Грузии Саломе Зурабишвили ранее упомянула о проблеме в контексте возобновления прямого авиасообщения между Грузией и Россией. Правда, претензии Зурабишвили были адресована грузинскому правительству. По словам президента, если правящая партия «Грузинcкая мечта» так заботится о возможности передвижения грузин, проживающий в России, то пусть она подумает и о грузинах, живущих Азербайджане, которым «приходится проделывать долгий путь до Баку и лететь оттуда самолетом, что превышает возможности большинства из них».
Всемирная организация здравоохранения объявила об отмене глобальной чрезвычайной ситуации в области здравоохранения в связи с пандемией COVID​-19 5 мая текущего года.
Напомним, что 7 февраля 2024 года в Азербайджане пройдет внеочередные президентские выборы. Об этом объявил президент Азербайджана Ильхам Алиев.