NDI: გამოკითხულთა 47% მხარს არცერთ პარტიას არ უჭერს
ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI) კვლევის შედეგების თანახმად, გამოკითხულთა უმეტესობას პოლიტიკური გადაწყვეტილება მიღებული არ აქვს – 47% მხარს არც ერთ პარტიას არ უჭერს.
ამასთან, კითხვაზე, რომელი პოლიტიკური პარტია დგას თქვენს შეხედულებებთან ყველაზე ახლოს? – 19% პასუხობს, რომ ასეთი „ქართული ოცნებაა”.
13% პასუხზე უარს ამბობს;
6% ამბობს, რომ არ იცის;
4% ასახელებს „ნაციონალურ მოძრაობას”;
სხვა პარტიები – 12%.
NDI-ის კვლევების თანახმად, უმრავლესობის აზრით, მათ ინტერესებს არცერთი პარტია არ ემსახურება.
კითხვაზე, არის თუ არა ერთი პარტია მაინც, რომელიც თქვენს ინტერესებს გამოხატავს? – პასუხები ასე განაწილდა:
დიახ – 29%;
არა – 62%;
არ ვიცი – 7%;
უარი პასუხზე – 2%.
გარდა ამისა, NDI-ის კვლევის თანახმად, უმრავლესობის აზრით, პარლამენტარები მათნაირი ადამიანების შეხედულებებს არ ითვალისწინებენ.
2023 წლის ოქტომბერ-ნოემბერში ასე მოსახლეობის 53% მიიჩნევდა, მარტში – 51% ფიქრობდა.
თბილისის მცხოვრებლები, ახალგაზრდები, ოპოზიციის მხარდამჭერები და გადაწყვეტილებამიუღებელი მოქალაქეები პარლამენტარების მიმართ შედარებით უფრო კრიტიკულად არიან განწყობილნი.
კვლევა 14 ოქტომბრიდან 4 ნოემბრამდე ქვეყნის მასშტაბით ჩატარებულ, საქართველოს ზრდასრული მოსახლეობის წარმომადგენლობით პირისპირი გამოკითხვის შედეგებს ემყარება (ოკუპირებული ტერიტორიების გამოკლებით). ოქტომბერში ჩატარებული გამოკითხვა სულ 2,068 დასრულებულ ინტერვიუს მოიცავს. საშუალო ცდომილების ზღვარი კვლევაში +/- 2,2 პროცენტია.

NDI: большинство граждан Грузии не поддерживают ни одну из партий
Большинство граждан Грузии остаются политически неопределившимися, - свидетельствуют, по информации "Эха Кавказа", результаты свежего опроса Национального демократического института по международным вопросам (NDI).
Отвечая на вопрос «Какая политическая партия вам близка?», 19% сказали, что это ныне правящая «Грузинская мечта», 4% – «Единое национальное движение», другие партии выбрали 12%. Число неопределившихся составило 47%, отказались отвечать 13%, а 6% ответили «не знаю».
«Большинство не знает или не говорит, какая партия им ближе. Заявленная поддержка отдельных партий настолько низка, что ее нельзя использовать в качестве ориентира для определения исхода будущих выборов», – отмечают представители NDI.
В опросе указано, что в Тбилиси 20% поддерживают «Грузинскую мечту», 2% – ЕНД, 19% другие оппозиционные партии.
Опрос проводился с 12 октября по 4 ноября 2023 года. Полевые работы провела организация CRRC-Грузия, опросившая 2068 человек по всей Грузии (кроме самопровозглашенных республик – Абхазии и Южной Осетии). Погрешность результатов составляет +/– 2.2%. Исследование NDI финансирует правительство Великобритании.