კიდევ ერთი რუსული თვითმფრინავი დაეშვა ავარიულად აფრენისას გამოკვეთილი პრობლემების გამო
რუსული S7 Airlines-ის თვითმფრინავი Boeing 737, რომელიც ნოვოსიბირსკიდან მოსკოვში მიფრინავდა, აფრენიდან რამდენიმე წუთში ავარიულად დაეშვა.
რუსული ტელეგრამ-არხ Baza-ს ინფორმაციით, ბორტზე მყოფი 176 ადამიანიდან არცერთი არ დაშავებულა. რუსული სამთავრობო მედიარესურს "რია ნოვოსტის" ცნობით, თვითმფრინავს ძრავასთან დაკავშირებული პრობლემების გამო მოუწია ავარიულად დაშვება.
შემთხვევის შესახებ თავდაპირველად გავრცელდა ინფორმაცია, რომ ძრავას ცეცხლი გაუჩნდა. როგორც თვითმფრინავის ერთ-ერთმა მგზავრმა NHS-სთან თქვა, ცეცხლი თვითმფრინავის ორივე ძრავში გაჩნდა. თუმცა, მოგვიანებით, ეს ინფორმაცია არ დადასტურებულა.
ეს მერვე რუსული თვითმფრინავია ერთი კვირის განმავლობაში, რომელსაც ფრენის დროს პრობლემები შეექმნა და ავარიულად დაეშვა. კერძოდ, 7 დეკემბერს რუსეთში, ბურიატეთის დედაქალაქ ულან-უდედან აფრენისას თვითმფრინავს ცეცხლი გაუჩნდა.
"ბაიკალის აეროპორტში, კომპანია "ავიასტარ–ტუ"–ს Ту-204-ის ტიპის სატვირთო თვითმფრინავის ძრავას აფრენისას ცეცხლი გაუჩნდა. თვითმფრინავი დაზიანებების გარეშე დაეშვა". - განაცხადა ბურიატეთის ხელმძღვანელმა ალექსეი ციდენოვმა.
ტელეგრამ–არხ Baza-ს ცნობით, თვითმფრინავი ულან-უდედან ჩინეთის ერთ-ერთი ქალაქში უნდა გაფრენილიყო.
მანამდე, 5 დეკემბერს სატრანსპორტო თვითმფრინავი An-12 ავარიულად დაეშვა "ხურბას" აეროპორტში, კომსომოლსკ-ონ-ამურში (ხაბაროვსკის ტერიტორია) საჭის პრობლემის გამო. ბორტზე რვა ადამიანი იმყოფებოდა. ასევე 5 დეკემბერს ტელეარხი 360 წყაროებზე დაყრდნობით იტყობინებოდა, რომ სამგზავრო თვითმფრინავი, რომელიც მიფრინავდა ყაზანიდან მოსკოვში, სასწრაფოდ დაეშვა შერემეტიევოს აეროპორტში (მოსკოვი). ბორტზე 182 მგზავრი და ეკიპაჟის ექვსი წევრი იმყოფებოდა.
2 დეკემბერს Aeroflot Airbus A321-მა, რომელიც მიფრინავდა სანქტ-პეტერბურგიდან მოსკოვში, მოითხოვა ავარიული დაშვება შერემეტიევოს აეროპორტში ძრავის გაუმართაობის გამო. ასევე 2 დეკემბერს, ტიუმენ როშჩინოს აეროპორტში, ტექნიკური მიზეზის გამო, Yamal Airlines-ის Superjet 100 თვითმფრინავი, რომელიც ნოიაბრსკიდან უფაში მიფრინავდა, დაეშვა ალტერნატიულ აეროდრომზე. 2 დეკემბერს, აეროფლოტის Airbus A321, რომელიც მიფრინავდა კალინინგრადიდან მოსკოვში, დაეშვა ავარიულად. იმავე დღეს, დილით, აეროფლოტის კიდევ ერთი თვითმფრინავი, ბოინგ 737, ბორტზე 408 მგზავრით, რომელიც მიფრინავდა მოსკოვიდან, ავარიულად დაეშვა იუჟნო-სახალინსკში. იმავე დღეს, 1 დეკემბერს, ნოვოსიბირსკში, ტოლმაჩევოს აეროპორტიდან აფრენის შემდეგ პრობლემები შეექმნა IrAero-ს თვითმფრინავს,რომლის ბორტზე 78 მგზავრი იმყოფებოდა.
ნოემბერში რუსეთის ტრანსპორტის მინისტრმა ვიტალი საველიევმა განაცხადა, რომ რუსულმა ავიაკომპანიებმა 76 სამგზავრო თვითმფრინავი დაკარგეს დასავლეთის ქვეყნების მიერ დაწესებული სანქციების გამო. 2023 წლის შემოდგომის ბოლოს, რეგიონულმა ავიაკომპანიებმა მიმართეს შესაბამის განყოფილებებს An-24 და An-26 თვითმფრინავების ექსპლუატაციის ვადის გახანგრძლივების თხოვნით. აეროფლოტს უნდა მიეღო SJ-100 თვითმფრინავი წლის ბოლომდე „იმპორტის ჩანაცვლების“ ფარგლებში, მაგრამ მიწოდება გადაიდო მინიმუმ ერთი წლით.

Десятый самолет российской авиакомпании поломался в полете с начала декабря
Российская гражданская авиация начала массово сыпаться на исходе второго года санкций. За первые восемь дней декабря десять бортов столкнулись с поломками во время полета.
Последний случай произошел 8 декабря с самолетом Boeing-737 авиакомпании S7, который выполнял рейс Новосибирск — Москва. Ему пришлось совершить экстренную посадку в аэропорту вылета после того, как при наборе высоты из обоих двигателей полетели искры, пишет телеграм-канал Shot. Никто из пассажиров не пострадал.
Причиной инцидента мог стать помпаж — нарушение в работе двигателя самолета, при котором воздух в компрессоре срывается с прямого движения и начинает создавать завихрения между лопастями силового агрегата.
То же самое произошло накануне, 7 декабря, с грузовым самолетом «Ту-204м», который следовал из Улан-Удэ в Чжанчжоу. У него также полетели искры из двигателей через несколько минут после взлета. Пилоты сбросили топливо и совершили успешную посадку в аэропорту Байкал. Никто не пострадал.
За день до этого, 6 декабря, возгорание произошло на борту Boeing-777 «Аэрофлота», который должен был совершить рейс Москва — Камчатка. Один из пассажиров заметил задымление в районе пассажирского кресла. В самой авиакомпании опровергли задымление, но признали, что заменили борт из-за запаха плавленой пластмассы.
Во вторник, 5 декабря, у самолета Ан-12 отказал в полете триммер руля управления. Пилоты произвели экстренную посадку в аэропорту Хурба в Комсомольске-на-Амуре. Никто из восьми человек, находившихся на борту, не пострадал.
Также 5 декабря аварийную посадку в московском аэропорту Шереметьево совершил самолет из Казани. У него отказало управление системой стабилизации. На борту находились 188 человек.
2 декабря Airbus А321 «Аэрофлота», летевший из Санкт-Петербурга в Москву, запросил аварийную посадку в аэропорту Шереметьево. Решение об экстренном приземлении было принято из-за отказа левого двигателя. Никто из 162 пассажиров не пострадал.
В этот же день в тюменском аэропорту «Рощино» по технической причине совершил посадку на запасной аэродром самолет Superjet 100 авиакомпании «Ямал», следовавший из Ноябрьска в Уфу. На борту находился 71 человек, не считая экипажа.
1 декабря вышли из строя сразу три самолета. Airbus A321 «Аэрофлота», летевший из Калининграда в Москву, был вынужден приземлиться в петербургском аэропорту Пулково из-за срабатывания индикации системы кондиционирования кабины пилотов.
Утром того же дня в МЧС сообщили, что другой самолет «Аэрофлота» — Boeing 737 с 408 пассажирами на борту, выполнявший рейс из Москвы, — совершил аварийную посадку в Южно-Сахалинске. Решение было принято из-за срабатывания индикации о падении давления на одном из шести колес стойки шасси.
Наконец, в Новосибирске у самолета «ИрАэро» с 78 пассажирами на борту отказали автопилот и закрылки после вылета из аэропорта Толмачево. По данным Shot, борт Superjet 100, который должен был направиться в Талакан, сделал более девяти кругов в зоне ожидания перед тем как благополучно приземлиться. Никто не пострадал.
С весны 2022 года, когда против российской авиации были введены санкции США и ЕС, авиакомпании требуют от персонала не вносить дефекты техники в бортовые журналы (TLB), в результате чего самолеты часто летают неисправными, писал «Проект». По словам бывшего пилота авиакомпании Nordwind, многие перевозчики стали летать, полагаясь на «русское авось».