ბლინკენმა სკოპიე ლავროვის ვიზიტამდე დატოვა და ისრაელში გაემგზავრა
აშშ–ის სახელმწიფო მდივანმა ენტონი ბლინკენმა სკოპიე რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ სერგეი ლავროვის ვიზიტამდე დატოვა და ისრაელში გაემგზავრა, – იუწყება The Associated Press.
გამოცემის ცნობით, ენტონი ბლინკენი ეუთო-ს მინისტერიალის შეხვედრის წინ გამართულ ვახშამზე ჩრდილოეთ მაკედონიის საგარეო საქმეთა მინისტრ ბუიარ ოსმანს შეხვდა და მას სკოპიეს მიერ გაწეული მუშაობისთვის მადლობა გადაუხადა.
ჩრდილოეთ მაკედონიის დედაქალაქიდან ენტონი ბლინკენი ისრაელში გაემგზავრა, სადაც 7 ოქტომბრის “ჰამასის” თავდასხმების შემდეგ, ეს მისი რიგით მესამე ვიზიტია.
რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი სერგეი ლავროვი დელეგაციასთან ერთად ჩავიდა ჩრდილოეთ მაკედონიის დედაქალაქ სკოპიეში, სადაც დღეს ეუთო-ს წევრი ქვეყნების საგარეო საქმეთა მინისტრების საბჭოს რიგით 30-ე სხდომა იწყება. ნატო–ს წევრი ჩრდილოეთ მაკედონია ეუთო–ს მოქმედი თავმჯდომარეა.
28 ნოემბერს ცნობილი გახდა, რომ ეუთო–ს მინისტერიალის მასპინძელი ქვეყნის თხოვნით, ევროკავშირის წევრმა ბულგარეთმა თავისი საჰაერო სივრცის გამოყენების უფლება მისცა ლავროვის თვითმფრინავს. თუმცა კრემლის მიერ კონტროლირებული სააგენტოები „ტასი“ და „ინტერფაქსი“ დღეს იუწყებიან, რომ რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის თვითმფრინავი სკოპიეში ჩავიდა ევროკავშირის წევრი საბერძნეთის საჰაერო სივრცის გავლით.
რუსული სააგენტოების ცნობით, ბულგარეთმა მოითხოვა, რომ თვითმფრინავში არ ყოფილიყო რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური წარმომადგენელი მარია ზახაროვა, რომელიც ევროკავშირის მიერაა სანქცირებული. „ტასის“ და „ინტერფაქსის“ ინფორმაციით, ბულგარეთის ამ მოთხოვნის უარყოფის შემდეგ რუსეთის დელეგაციამ ნებართვა საბერძნეთისგან მიიღო.
ევროკავშირის წევრმა სახელმწიფოებმა რუსეთის თვითმფრინავებს საჰაერო სივრცე დაუხურეს 2022 წლის თებერვლის, უკრაინაში რუსული არმიის ფართომასშტაბიანი შეჭრის შემდეგ. ევროკავშირის მიერ სანქცირებული რუსი მაღალჩინოსნების სიაში საგარეო საქმეთა მინისტრი სერგეი ლავროვიცაა.
ეუთო–ს წევრი ქვეყნების საგარეო საქმეთა მინისტრების საბჭოს 30-ე სხდომაში ლავროვის მონაწილეობის გამო მინისტერიალს ბოიკოტი გამოუცხადეს უკრაინის, ლიეტუვის, ლატვიის და ესტონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრებმა.
ეუთოს მინისტრთა საბჭოს სხდომაში მონაწილეობას მიიღებს საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი ილია დარჩიაშვილი. მას ოპოზიცია ბოიკოტისკენ მოუწოდებდა.

Блинкен покинул встречу ОБСЕ до прибытия Лаврова
Госсекретарь США Энтони Блинкен уехал из Скопье, где проходит министерская встреча ОБСЕ, до прибытия на нее министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова.
Об этом сообщают источники "Европейской правды", а также информирует "Радио Свобода".
По информации "Европейской правды", украинская делегация еще накануне знала о таком шаге со стороны США. Впрочем американская дипломатическая служба не хотела публично представлять это изменение графика как бойкот министерской встречи из-за российского участия.
Накануне Блинкен в Скопье провел встречу с главой МИД Северной Македонии Буяром Османи.
Также американский госсекретарь принял участие в рабочем ужине, организованном на полях саммита, после которого покинул Скопье.
Скорее всего, именно Блинкена имел в виду глава МИД Дмитрий Кулеба, когда заявлял о наличии коллег, которые посетят ужин, состоявшийся без Лаврова, но не останутся на пленарное заседание.
После поездки в Северную Македонию у Блинкена запланирован визит в Израиль.
"Это прекрасно быть здесь, в Скопье...со всеми нашими коллегами. Северная Македония является союзником и партнером Соединенных Штатов и всех наших союзников по НАТО. Мы видим это каждый день. Мы решительно поддерживаем работу, которую вы осуществляете для укрепления демократических институтов", – сказал Блинкен.
У себя в Twitter (X) он написал, что "несмотря на обструкционизм России, мы остаемся полностью преданными ОБСЕ, ее основополагающим принципам и важной проделанной работе".
Лавров прибыл в Северную Македонию накануне вечером. СМИ РФ сообщили, что самолет с российской делегацией летел в Скопье через Грецию, а не Болгарию – из-за решения Софии, что разрешение на пролет не касается пресс-секретаря МИД РФ Марии Захаровой.
Ранее, комментируя предоставленное разрешение, МИД Болгарии уточнил, что оно не распространяется на других членов делегации Лаврова, которые находятся под санкциями ЕС, и это указано в соответствующей ноте болгарской стороны.
Как известно, министры иностранных дел Украины и четырех государств ЕС – Эстонии, Латвии, Литвы и Польши – бойкотируют встречу в Скопье из-за присутствия на ней Лаврова.