ისრაელის არმია – ღაზას სექტორის მოსახლეობას: პაუზა დროებითია, ჩრდილოეთ ნაწილი სახიფათო ზონად რჩება და სამხრეთში უნდა დარჩეთ
24/11/2023 06:54:55 მსოფლიო
ისრაელსა და პალესტინელთა რადიკალურ ისლამისტურ მოძრაობა „ჰამასს“ შორის დროებითი ზავის ძალაში შესვლის წინ, დღეს დილით ისრაელის არმიამ სოციალური ქსელებით გაავრცელა არაბულ ენაზე მომზადებული ვიდეო და ღაზას სექტორის მოსახლეობა გააფრთხილა, რომ ომი ჯერ არ დასრულებულა.
"ჰუმანიტარული პაუზა დროებითია, ღაზას სექტორის ჩრდილოეთ ნაწილი სახიფათო ზონად რჩება და სამხრეთში, ჰუმანიტარულ ზონაში უნდა დარჩეთ", – მიმართავს ისრაელის არმია ღაზას სექტორის მოსახლეობას.
ასეულობით ათასმა პალესტინელმა ჩრდილოეთ რაიონები დატოვა და სამხრეთში გადავიდა მას შემდეგ, რაც ოქტომბერში, ისრაელის არმიამ რეგიონის ჩრდილოეთში, მათ შორის ქალაქ ღაზაში სახმელეთო ოპერაცია დაიწყო.
გამოცემა Haaretz-ის ინფორმაციით, 23 ნოემბერს ისრაელის თავდაცვის მინისტრმა იოავ გალანტმა განაცხადა, რომ დროებითი ზავი იქნება მხოლოდ ხანმოკლე შესვენება, რომლის შემდეგაც ინტენსიური ბრძოლები განახლდება და სულ მცირე, ორ თვეს გაგრძელდება.
- ისრაელსა და „ჰამასს“ შორის დროებითი ზავი ძალაში დღეს ადგილობრივი დროით 07:00 საათიდან შევიდა. შეთანხმება ითვალისწინებს საბრძოლო მოქმედებების 4 დღით შეწყვეტას და ღაზას სექტორში მყოფი მძევლების ნაწილის და ისრაელის საპატიმროებში მყოფი პალესტინელების ნაწილის გათავისუფლებას. ასევე, ღაზას სექტორისთვის ჰუმანიტარული დახმარების მიწოდების გაზრდას, მათ შორის საწვავის შეტანას.
პროცესის მთავარი შუამავლის, კატარის ინფორმაციით, ადგილობრივი დროით 16:00 საათისთვის უნდა გათავისუფლდეს მძევლების პირველი ჯგუფი - 13 ქალი და ბავშვი. ისრაელის ციხეები უნდა დატოვოს 39-მა პალესტინელმა ქალმა და არასრულწლოვანმა. მძევლობიდან გათავისუფლებულებს თავდაპირველად ეგვიპტეში გადაიყვანენ, ხოლო პალესტინელებს მდინარე იორდანეს დასავლეთ ნაპირზე.
გარდა ამისა, ღაზას სექტორში ყოველდღიურად უნდა შევიდეს 200 ავტომანქანა ჰუმანიტარული ტვირთიით და 130 000 ლიტრი დიზელის საწვავი.
შეთანხმების თანახმად, 4-დღიანი ზავის პერიოდში ღაზას სექტორიდან უნდა გათავისუფლდეს 50 მძევალი ქალი და ბავშვი. ასევე, 150 პალესტინელი ქალი და არასრულწოვანი. ისინი ისრაელის საპატიმროებში სასჯელს იხდიან მასობრივ არეულობებში მონაწილეობის და ისრაელის მოქალაქეებზე ცივი იარაღით თავდასხმის ბრალდებებით.
ისრაელის მინისტრთა კაბინეტმა 22 ნოემბერს 6-საათიანი მწვავე განხილვის შედეგად, მხარი დაუჭირა ღაზას სექტორში საბრძოლო მოქმედებების დროებით შეწყვეტას „ჰამასის“ მიერ მძევლების გათავისუფლების სანაცვლოდ.
ისრაელსა და „ჰამასს“ შორის მოლაპარაკებებში მთავარი შუამავალი კატარია. პროცესში ჩართული არიან ეგვიპტე და ამერიკის შეერთებული შტატებიც.
პრემიერ-მინისტრ ბენიამინ ნეთანიაჰუს ოფისმა 22 ნოემბერს განაცხადა, რომ ისრაელის მთავრობამ, რომელიც ვალდებულია სახლში დააბრუნოს ყველა მძევალი, დაამტკიცა ამ მიზნის მიღწევის გეგმის პირველი ეტაპი. სულ მცირე 50 ქალი და ბავშვი გათავისუფლდება 4 დღის განმავლობაში და ამ პერიოდში საბრძოლო მოქმედებები შეჩერებული იქნება. გარდა ამისა, დამატებით ყოველი 10 მძევლის გათავისუფლება გამოიწვევს პაუზის კიდევ ერთი დღით გაგრძელებას. თავის მხრივ, „ჰამასმა“ შეთანხმების პუნქტებად დაასახელა ისრაელის საპატიმროებიდან ათეულობით პალესტინელი ქალის და არასრულწლოვანის გათავისუფლება და ღაზას სექტორში გაცილებით მეტი ჰუმანიტარული დახმარების, მათ შორის საწვავის შეტანა.

В секторе Газа временно прекращены боевые действия
В секторе Газа вступил в силу режим временного прекращения огня, о котором в ходе непрямых переговоров договорились Израиль и радикальная палестинская группировка ХАМАС, признанная террористической в США и Евросоюзе. Об этом, по информации "Радио Свобода", сообщает The Times of Israel
Сделка, заключённая при посредничестве Катара, Египта и США, предполагает паузу в боевых действиях для доставки в сектор Газа гуманитарной помощи и обмен захваченных ХАМАС заложников на палестинцев, содержащихся в израильских тюрьмах.
По условиям договоренностей сегодня в течение дня джихадисты должны освободить первых 13 израильских заложников – женщин и детей. Ориентировочно это произойдет в 16:00 по местному времени. Всего в течение четырёх дней, на которые придётся пауза в боевых действиях, планируется освободить по меньшей мере 50 из более 200 заложников, захваченных ХАМАС в ходе нападения на Израиль 7 октября.
В ответ из израильских тюрем сегодня должны выпустить 39 палестинских заключённых – женщин и несовершеннолетних. Всего, по условиям соглашения, в течение четырёх дней могут быть освобождены 150 палестинских заключённых.
Израильских заложников сначала перевезут в Египет, палестинских заключенных – на Западный берег Иордана, который контролирует Палестинская администрация. Власти Израиля, по сообщениям СМИ, заявляли, что не освободят палестинцев, пока не увидят своих граждан.
Пока будет действовать режим временного прекращения огня, в секторе Газа должны быть остановлены любые боевые действия, израильские военные также должны делать шестичасовые паузы в наблюдении за сектором с воздуха. В сектор должна поступить гуманитарная помощь. Ежедневно планируется отправлять 130 тысяч литров дизельного топлива и 200 грузовиков с гуманитарными грузами.
Израильские власти подчёркивают, что речь не идёт о перемирии, и заявляют, что по завершении оговоренного времени прекращения огня боевые действия против ХАМАС продолжатся.
В ходе нападения боевиков ХАМАС на Израиль 7 октября были убиты более 1200 израильтян, подавляющее большинство из них – мирные жители. Около 240 человек, среди которых граждане многих государств, в том числе и России, были взяты в заложники. Подконтрольный ХАМАС Минздрав Газы утверждает, что с 7 октября в ходе ответной операции израильской армии в секторе погибли более 14 тысяч человек, большинство из которых женщины и дети. Независимых подтверждений этим данным нет.Израиль начал наземную операцию в Газе и сейчас контролирует часть северного района сектора, включая ряд кварталов города Газа и морское побережье.