ზურაბ პატარაძე -პრემიერის ვიზიტზე აზერბაიჯანში: პრემიერ-მინისტრი მიიღებს მონაწილეობას SPECA-ს ეკონომიკურ ფორუმში, რომელსაც ასევე ესწრებიან შუა აზიის ქვეყნების ლიდერები, პრემიერი აღნიშნულ ღონისძიებას უშუალოდ ესწრება ილჰამ ალიევის მოპატიჟებით
24/11/2023 06:28:18 პოლიტიკა
"დღეს იწყება აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ბატონი ირაკლი ღარიბაშვილის ვიზიტი. ვიზიტის ფარგლებში პრემიერ-მინისტრი მიიღებს მონაწილეობას SPECA-ს ეკონომიკურ ფორუმში, რომელსაც ასევე ესწრებიან შუა აზიის ქვეყნების ლიდერები",- ამის შესახებ, საქართველოს მთავრობის პრეს–სამსახურის ცნობით, საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში ზურაბ პატარაძემ განაცხადა.
მისი თქმით, პრემიერ-მინისტრი აღნიშნულ ღონისძიებას უშუალოდ ესწრება აზერბაიჯანის პრემიერ-მინისტრის ილჰამ ალიევის მოპატიჟებით.
“ვიზიტის ფარგლებში, რა თქმა უნდა, ჩვენი პრემიერ-მინისტრი სიტყვით მიმართავს დამსწრე საზოგადოებას. ასევე გაიმართება ორმხრივი შეხვედრა აზერბაიჯანის რესპუბლიკის პრეზიდენტთან. შეხვედრისას განხილულ იქნება მთელი რიგი საკითხები, როგორც პოლიტიკურ ჭრილში, ასევე სავაჭრო-ეკონომიკური მიმართულებით, კულტურულ-ჰუმანიტარული საკითხებიც, მათ შორის, განსაკუთრებით აღსაღნიშნი არის მწვანე ენერგიის პროექტი და შავი ზღვის ფსკერზე ელექტრო კაბელის გაყვანის საკითხი, რაც ხელს შეუწყობს ენერგო უსაფრთხოებას, ენერგიის ექსპორტს ევროპის მიმართულებით, ასევე, რა თქმა უნდა, ლოჯისტიკური საკითხები, სატრანსპორტო დერეფანი, ამ მიმართულებით ახალი პროექტების წამოწყება. ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი საკითხი არის ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზის პროექტის გაფართოება და დასრულება, რომელიც წელს დასრულდება. ეს და სხვა საკითხები იქნება განხილული ორმხრივი შეხვედრების დროს. ვფიქრობ, ეს ვიზიტი მისცემს დამატებით იმპულსს ჩვენს ქვეყნებს შორის ურთიერთობების გაღვივებასა და გაძლიერებაში”, - განაცხადა საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში.

Премьер Грузии примет участие в экономическом форуме в Баку
Премьер-министр Грузии отправился с рабочим визитом в Азербайджан. В рамках визита Ираклий Гарибашвили примет участие в экономическом форуме SPECA (Специальная программа ООН по экономике Центральной Азии)Ю - информирует "Эхо Кавказа".
В мероприятии также принимают участие лидеры стран Центральной Азии, сообщает чрезвычайный и полномочный посол Грузии в Азербайджане Зураб Патарадзе.
Премьер-министр был приглашен на форум непосредственно президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, сообщает посол.
«В рамках визита состоится выступление премьер-министра. Также запланирована двусторонняя встреча с президентом Азербайджанской Республики. В ходе встречи будет обсужден ряд вопросов как политического, так и торгово-экономического характера, а также культурно-гуманитарные вопросы, среди таковых проект зеленой энергии и вопрос прокладки электрического кабеля по дну Черного моря, что будет способствовать энергетической безопасности, экспорту энергоносителей в Европу. Также, конечно, будут обсуждаться логистические вопросы, транспортный коридор, инициирование новых проектов в этом направлении. Одним из важных вопросов является расширение и завершение в этом году проекта железной дороги Баку-Тбилиси-Карс. Эти и другие вопросы будут обсуждаться в ходе двусторонних встреч. Думаю, этот визит придаст дополнительный импульс развитию и укреплению отношений между нашими странами», — сказал посол Грузии в Азербайджане.
Юбилейный форум, посвященный 25-летию SPECA, в этом году проводится под председательством Азербайджана.