"ნაციონალური მოძრაობა" 11-პუნქტიან მანიფესტს აქვეყნებს
"ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა" საქართველოს მესამე პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილისა და პარტიის 23 ნოემბრის მანიფესტს აქვეყნებს.
გთავაზობთ მანიფესტის ტექსტს სრულად:
"ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ 11 პუნქტი - 23 ნოემბრის მანიფესტი: „რუსი ოლიგარქი ან საქართველო - ტოტალური შეტევა სისტემაზე“
33 წელზე მეტია, ქართველმა ხალხმა საბჭოთა მემკვიდრეობის ჯაჭვების ნაცვლად, თავისუფლების არჩევანი გააკეთა. გაერთიანებულმა და ძლიერმა ქართველმა ხალხმა ერთხმად მოითხოვა უკეთესი მომავალი, ღირსეული ცხოვრება, ნამდვილი თავისუფლება. თავისუფლება, თუნდაც ერთხელ მიღებული, საჭიროებს მუდმივ დაცვას, მოფრთხილებასა და გაფართოებას. თავისუფლება თუ არ იზრდება, მაშინ იკვეცება, რადგან მისთვის არ არსებობს სტატიკური მდგომარეობა.
საქართველოს დამოუკიდებლობის 32 წლიან პერიოდში „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ 22 წელია არსებობს, რაც მას ერთ-ერთ ყველაზე გამოცდილ პოლიტიკურ პარტიად აქცევს. ჩვენ, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ ქართველ ხალხს 2003-2012 წლებში ხელისუფლების როლში ვემსახურეთ და 2012 წლის შემოდგომიდან, როგორც ოპოზიცია ვემსახურებით - ვართ მათი ხმის გამხმოვანებელი და დემოკრატიის დარაჯი. ფაქტია, რომ ქართულ საზოგადოებას პოლიტიკისა და პოლიტიკოსთა მიმართ დიდი გამოცდილება დაუგროვდა.
ქართველმა ხალხმა იცის რა სურს და ითხოვს ცვლილებებს, როგორც ხელისუფლების, ისე ოპოზიციის მიმართ. როგორც თავისუფლება, ზუსტად ასევე, თავისუფლებისთვის მებრძოლთა გზები ვერ იქნება სტატიკური და ახალ დროებას უნდა შეესაბამებოდეს. დროა, „ერთიანმა ნაციონალურმა მოძრაობამ“ ძველი ფუნდამენტით ახლებური პოლიტიკა აკეთოს, რომლითაც ჩვენ ხელისუფლებაში მოვედით და რა ღირებულებებითაც ყველა იმ სიკეთისა და პროცესის შექმნა შევძელით, რომლებიც დღემდე ურყევია და აძლიერებს ქართველი ხალხის უკეთესობისკენ სწრაფვას. დროა, ქართული საზოგადოება ისევ გაერთიანდეს უკეთესი მომავლისთვის და ჩვენ გვესმის, რომ „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობას“ ამ საქმეში საკუთარი უნიკალური როლი აქვს შესასრულებელი.
აღნიშნული დოკუმენტი წარმოადგენს პარტია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მანიფესტს, რომელიც ასახავს პარტიის პრინციპებს, პოლიტიკურ ხედვასა და იდეოლოგიას. მანიფესტი ცხადყოფს თუ რა სურს პარტიას და როგორ წარმოუდგენია ყოველივე ამის მიღწევა. ის წარმოადგენს გარანტიას, ქართველი ხალხისთვის მიცემულ პირობასა და ზოგად პრინციპებს, რომლითაც პარტია ხელმძღვანელობს და იხელმძღვანელებს დასახული ამოცანების შესასრულებლად. მანიფესტი იმავდროულად პარტიის ერთიანობის დეკლარაციაა, რაც უნდა იქცეს თანმიმდევრული და პროგრესული შიდადემოკრატიული პროცესების ხელშემწყობ ინსტრუმენტად.
გამომდინარე იქიდან, რომ ქართველი ერი არის მრავალეთნიკური, ძლიერი რეგიონალური კულტურული ინდივიდუალიზმისა და შინაგანი თავისუფლების მაღალი ხარისხის მქონე ადამიანების ერთობა, ქართველი ხალხი სამართლიანი და არსობრივად ევროპელია, ხოლო ქართული კულტურა და ღირებულებები კი, დიდი ევროპული ოჯახის კულტურის ნაწილია.
ჩვენი ერთობის 11 პუნქტი„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ პარტნიორებთან ერთად ჩაბმულია ქართული სახელმწიფოებრიობის გადარჩენის საქმეში და აყალიბებს სახელმწიფოს, სადაც:
- „ვარდების რევოლუციის“ იდეოლოგია ეფუძნება ქართველი ხალხის ძალისა და ბრძოლისუნარიანობის უსაზღვრო რწმენას და ევროპული კურსის ურყეობას.
- თითოეული ადამიანი პატივს სცემს სხვის უფლებებსა და თავისუფლებებს. თავისუფლება ეროვნული სიძლიერის წყაროა. პარტიებიც და ხელისუფლებაც საზოგადოების ინსტრუმენტია თითოეული მოქალაქისთვის კეთილდღეობისა და დაცულობის მისაღწევად და არა პირიქით.
- სახელმწიფო მუშაობს მთელი ხალხისთვის და არა პრივილეგირებული მცირე ჯგუფისთვის. კორუფცია და ნეპოტიზმი ჩანაცვლდება მერიტოკრატიით. ე.ი. შედეგი მიიღწევა შრომით და ნიჭიერებით. ახალგაზრდებს შეეძლებათ საკუთარი კარიერის განვითარება და წარმატების მიღწევა საკუთარ სამშობლოში და თითოეული ადამიანის პოზიციას, ხმას და ბედს გადამწყვეტი მნიშვნელობა ექნება.
- თანაბარი უფლებები, თანაბარი სამართალი და თანაბარი შესაძლებლობები უნდა ჰქონდეს ყველას, განურჩევლად ეთნიკური წარმოშობის, რასის, სარწმუნოების, ასაკისა და სქესისა.
- ნებისმიერი ფორმის ოლიგარქია არის ქართული სახელმწიფოს და მოქალაქეთა კეთილდღეობის მტერი. საქართველოში ხელისუფლება მიტაცებულია რუსი ოლიგარქის მიერ, რომელიც ანადგურებს ერის ბუნებრივ სტრუქტურას, ლამობს ქართული მებრძოლი სულის ჩანაცვლებას - უმწეობისა და მონობის სულისკვეთებით. ახლავე თუ არ გავთავისუფლდით მისი მარწუხებისგან, საქართველო შეიძლება გაქრეს, ამიტომ ჩვენ სისტემაზე ტოტალურ შეტევას განვახორციელებთ.
- საქართველოს განვითარების გზა უკლებლივ ყველა რეგიონის წინსვლაზე გადის.
- ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენა არის ჩვენი სახელმწიფოს მთავარი მიზანი.
- სახელმწიფო არ დაუშვებს მიგრანტების უკონტროლო შემოდინებას და ქართველების სამშობლოში დასაბრუნებლად შექმნის პირობებს, მათ შორის, უზრუნველყოფს უცხოეთში მყოფი ქართველების პოლიტიკურ პროცესში აქტიურად მონაწილეობის მიღებას.
- „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ გაატარებს დემოგრაფიული მდგომარეობის სწრაფი და მკვეთრი გაუმჯობესებისთვის საჭირო სახელმწიფო პოლიტიკას.
- ჩვენ უნდა უზრუნველვყოთ, რომ არცერთმა თაობამ თავი მიტოვებულად არ იგრძნოს. ამისთვის, პენსიონერებს, ათწლეულების განმავლობაში, უნდა მიეცეთ შესაძლებლობა კარგი პენსიით და თუ გადაწყვეტენ მუშაობითაც, იცხოვრონ ღირსეულად, რათა ისინი არ იმყოფებოდნენ მონოპოლისტური ვალის ტყვეობაში. ამასთანავე, მომავალ თაობებს მიეცემათ შესაძლებლობა მიიღონ ნამდვილი ევროპული განათლება ყველა დონეზე, პოლიტიკური ჩარევისა და მანიპულაციების გარეშე.
- პარტიის ყველა გადაწყვეტილება ეფუძნება პარტიის წევრების უშუალო ჩართულობას. პარტიის ყველა ორგანოს და საარჩევნო სიების შედგენა, ისევე როგორც მთავრობის წევრების კანდიდატურების დამტკიცება, უნდა ხდებოდეს პარტიის წევრების კენჭისყრის გზით.
აღნიშნულ მანიფესტზე ხელმოწერით:
პარტია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრები, ვერთიანდებით და ვირაზმებით მთავარი მიზნის მისაღწევად - გავათავისუფლოთ ჩვენი ქვეყანა, საქართველოში ერთადერთი ოლიგარქისა და ერთადერთი არაფორმალური მმართველობითი მანკიერი სისტემისაგან.
„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ დამფუძნებლის, „ვარდების რევოლუციის“ ლიდერის, საქართველოს რეფორმატორი პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის აქტიური ჩართულობა, კრავს და აძლიერებს პარტიას.„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ იყო, არის და იქნება ღია, ისეთი შიდაპარტიული პასუხისმგებლიანი დისკუსიებისათვის, რომელიც ეფუძნება ერთმანეთის პატივისცემას, მიმართულია პარტიის გაძლიერებისაკენ და რომლის მიზანიც არ არის პარტიაზე და მის მმართველობით ორგანოებზე თავდასხმა და მათი დასუსტება.
ჩვენ ვთანხმდებით, რომ „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობას“ ჰყავს მისი წევრების ფართო ჩართულობით, დემოკრატიული და გამჭვირვალე არჩევნების შედეგად არჩეული, სრულად ლეგიტიმური თავმჯდომარე, გენერალური მდივანი, სამდივნო, პოლიტიკური საბჭო და რაიონული ორგანიზაციები.
„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“, მიხეილ სააკაშვილის ლიდერობით და ფართო ლეგიტიმაციის მმართველობითი ორგანოებით, ემზადება საქართველოსთვის გადამწყვეტ, 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნებში გამარჯვების მოსაპოვებლად.
ჩვენ ასევე სრულიად მივესალმებით პარტიულ ორგანიზმში მუდმივად მიმდინარე, ჯანსაღ, ცოცხალ პროცესს, რომლის შედეგადაც ჩვენი ძველი თუ ახალი თანამებრძოლები, პარტიის ფუნქციონირების ზემოთ აღნიშნული პრინციპების დაცვით, გადაინაწილებენ მეტ პასუხისმგებლობას, როგორც პოლიტიკური საბჭოს, ისე პარტიის მმართველობის სხვა რგოლებში.
ამ მანიფესტზე ხელმოწერით ვადასტურებთ, რომ ჩვენი საქმიანობა მიმართული იქნება შიდაპარტიული ერთიანობისა და ძალების კონსოლიდაციისკენ".

«Манифест единства» ЕНД: «Российский олигарх или Грузия - тотальная атака системы»
Главная оппозиционная сила ЕНД (Единое национальное движение) публикует «Манифест единства», который называется «Российский олигарх или Грузия - тотальная атака системы» и содержит 11 пунктов. В документе отражены принципы, политическое видение и идеологию партии, - информирует "Эхо Кавказа".
В документе говорится о том, что вот уже 33 года народ Грузии сделал осознанный выбор - жизнь без рабских оков, передает SOVA.
«Объединенный и сильный грузинский народ единогласно потребовал лучшее будущее, достойную жизнь, настоящую свободу. Свобода, даже однажды обретенная, требует постоянной защиты, заботы и расширения. Свобода, если она не растет, то сжимается, поскольку для нее нет статичного состояния», - говорится в предисловии.
В партии отмечают, что «Нацдвижение» вместе со своими партнерами участвует в деле спасения грузинской государственности и формирует государство, где:
Идеология «Революции роз» основана на безграничной вере в силу и боеспособность грузинского народа и непоколебимость европейского курса.
Каждый человек уважает права и свободы других.
Свобода - источник национальной силы.
И партии, и органы власти являются инструментами общества для достижения процветания и защиты каждого гражданина, а не наоборот.
Государство работает на весь народ, а не на небольшую привилегированную группу. Коррупция и кумовство заменяются меритократией. То есть результат достигается упорным трудом и талантом. Молодые люди смогут развивать свою карьеру и добиваться успеха на своей родине, а позиция, голос и судьба каждого человека будут иметь решающее значение.
Равными правами, равным правосудием и равными возможностями должны пользоваться все, вне зависимости от этнического происхождения, расы, вероисповедания, возраста и пола.
Любая форма олигархии является врагом грузинского государства и благосостояния граждан. Власть в Грузии захвачена российским олигархом, который разрушает естественную структуру нации, пытается заменить грузинский боевой дух - духом беспомощности и рабства. Если мы не избавимся от его клешней, Грузия может исчезнуть, поэтому мы проведем тотальную атаку на систему.Путь развития Грузии без исключения проходит через развитие всех регионов.
Восстановление территориальной целостности - главная цель нашего государства.
Государство не допустит неконтролируемого притока мигрантов и создаст условия для возвращения грузин на родину, в том числе обеспечит активное участие грузин за рубежом в политическом процессе.
«Единое национальное движение» будет проводить государственную политику, необходимую для быстрого и резкого улучшения демографической ситуации.
Мы должны сделать так, чтобы ни одно поколение не чувствовало себя брошенным. Для этого пенсионерам на протяжении десятилетий должна быть предоставлена возможность получать хорошую пенсию, и если они решат даже работать, жить достойно, чтобы они не оставались в плену монопольного долга. В то же время будущим поколениям будет предоставлена возможность получить настоящее европейское образование на всех уровнях, без политического вмешательства и манипуляций.
Все партийные решения основаны на непосредственной вовлеченности <в процесс> членов партии. Составление всех партийных органов и избирательных списков, а также утверждение кандидатур членов правительства должны осуществляться путем голосования членов партии.
В «Манифесте единства» подчеркнуто, что «Нацдвижение» - политическая сила, которая просуществовала 22 года, поэтому партия - одна из опытных в грузинской политической среде.
«Настало время для «Единого национального движения» проводить новую политику на основании старого фундамента, с которым мы пришли к власти <>. Настало время грузинскому обществу вновь объединиться ради лучшего будущего, и мы понимаем, что «Единое национальное движение» играет в этом деле свою уникальную роль», - заявлено в документе.
«Манифест единства» - это «гарантия, условие, данное грузинскому народу, и общие принципы, которыми руководствуется партия для выполнения поставленных задач. Манифест в то же время является декларацией единства партии, которая должна стать инструментом продвижения последовательных и прогрессивных внутрипартийных демократических процессов».
Подписывая упомянутый манифест:
Члены партии «Единое национальное движение» объединяются, и мы объединим усилия для достижения главной цели - освободить нашу страну от единственного олигарха и единственной неформальной системы правления в Грузии.Активное участие основателя «Единого национального движения», лидера «Революции роз», президента-реформатора Грузии Михаила Саакашвили скрепляет и усиливает партию.«Единое национальное движение» было, есть и будет открыто для таких внутрипартийных ответственных дискуссий, которые основаны на уважении друг к другу, направлены на укрепление партии и целью которых не является нападение на партию и ее руководящие органы и их ослабление.Мы соглашаемся с тем, что «Единое национальное движение» имеет полностью легитимного председателя, генерального секретаря, секретариат, Политический совет и районные организации при широком участии своих членов, избранных в результате демократических и прозрачных выборов.«Единое национальное движение», возглавляемое Михаилом Саакашвили и имеющее широкие легитимные руководящие органы, готовится победить на решающих для Грузии парламентских выборах 2024 года.Мы также полностью приветствуем здоровый и оживленный процесс в партийном органе, в результате которого наши старые и новые товарищи, в соответствии с вышеупомянутыми принципами функционирования партии, распределят больше ответственности как на политический совет, так и на другие звенья партийного руководства.Подписывая этот манифест, мы подтверждаем, что наша деятельность будет направлена на внутрипартийное единство и консолидацию сил», - говорится в «Манифесте единства» ЕНД.Напомним, третий президент Михаил Саакашвили, основавший ЕНД («Нацдвижение», Единое национальное движение) 7 ноября 2023 года призвал членов партии разработать и опубликовать «Манифест единства» на фоне сложных процессов внутри партии - обвинении экс-лидер «Нацдвижения» Ники Мелия в том, что партия неформально управляется бывшими министрами Вано Мерабишвили и Давидом Кезерашвили, что, по мнению Мелия, вредит партии в целом и борьбе с олигархом Бидзиной Иванишвили.
«Давиду Кезерашвили, Вано Мерабишвили и Зазе Горозия в «Национальном движении» ничего не нужно, кроме желания заработать деньги», - заявил Ника Мелия.