ახალქალაქისა და კუმურდოს მიტროპოლიტი მოსკოვს სტუმრობს
საქართველოს საპატრიარქოს წმინდა სინოდის წევრი, ახალქალაქის, კუმურდოს და კარის მიტროპოლიტი, მეუფე ნიკოლოზი კვლავ მოსკოვშია.
რუსეთის საპატრიარქოს ინფორმაციით, მან მონაწილეობა მიიღო 16 ნოემბერს ანდრეი რუბლიოვის სახელობის "ძველრუსული კულტურისა და ხელოვნების" ცენტრალურ მუზეუმში გახსნილ XI ყოველწლიურ სამეცნიერო ღონისძიებაში "რუსეთი. საქართველო. ქრისტიანული აღმოსავლეთი. სულიერი და კულტურული კავშირები", რომელიც მუზეუმის ორგანიზატორისა და პირველი დირექტორის - დავით არსენიშვილის გარდაცვალებიდან მე-60 წლისთავს ეძღვნებოდა.
რუსეთის საპატრიარქო იქვე განმარტავს, რომ დავით არსენიშვილი მეუფე ნიკოლოზს ენათესავებოდა.
მისივე ინფორმაციით, ღონისძიების გახსნამდე მეუფე ნიკოლოზმა მოსკოვის საპატრიარქოს საქმეთა მმართველთან, მეუფე გრიგორისთან ერთად რუსეთის პატრიარქის კურთხევით მოსკოვის ერთ-ერთ ტაძარში არსენიშვილის სახელზე პანაშვიდი გადაიხადა.
"ჩვენ ერთიანი მართლმადიდებელი ხალხი ვართ. ჩვენ ერთიანნი ვართ იესოში, რწმენაში, ლოცვაში, მათ შორის - ჩვენი წინაპრებისთვის" - განაცხადა მეუფე გრიგორიმ.
სამეცნიერო ღონისძიება დღეს, 17 ნოემბერს დასრულდება.
ცნობისთვის: მეუფე ნიკოლოზი მოსკოვს ანალოგიურ ღონისძიებაში მონაწილეობის მისაღებად 2022 წელსაც სტუმრობდა. რუსეთის საპატრიარქოს ინფორმაციით, მაშინ იგი შეხვდა მოს­კო­ვის სა­პატ­რი­არ­ქოს სა­გა­რეო სა­ეკ­ლე­სიო კავ­ში­რე­ბის გან­ყო­ფი­ლე­ბის ხელ­მძღვა­ნელს, ვო­ლო­კო­ლამსკის მიტ­რო­პო­ლიტ ან­ტონს, რომელთანაც "გაიმართა გულ­თბი­ლი, მე­გობ­რუ­ლი სა­უბა­რი­ რუ­სე­თისა და სა­ქარ­თვე­ლოს მარ­თლმა­დი­დე­ბელ ეკ­ლე­სი­ებს შო­რის ურ­თი­ერ­თო­ბე­ბის თა­ნა­მედ­რო­ვე მდგო­მა­რე­ო­ბის სხვა­დას­ხვა ას­პექ­ტზე“. შეხ­ვედ­რას ეს­წრე­ბოდ­ნენ ასევე მოს­კო­ვი­სა და სრუ­ლი­ად რუ­სე­თის პატ­რი­არ­ქის მრჩე­ვე­ლი, დე­კა­ნო­ზი ნი­კო­ლაი ბა­ლა­შო­ვი და DECR-ის თავ­მჯდო­მა­რის მო­ად­გი­ლის მო­ვა­ლე­ო­ბის შემ­სრუ­ლე­ბე­ლი, დე­კა­ნო­ზი იგორ ია­კიმ­ჩუ­კი.

Митрополит Ахалкалакский и Кумурдойский посещает Москву
Член Священного синода Грузинской православной церкви, митрополит Ахалкалакский и Кумурдойский Николоз (Пачуашвили) посещает Москву, - информирует "Эхо Кавказа".
Как сообщается на официальном сайте Московского Патриархата, 16 ноября в Центральном музее древнерусской культуры и искусства имени Андрея Рублева открылись XI ежегодные научные чтения «Россия. Грузия. Христианский Восток. Духовные и культурные связи», посвященные 60-летию со дня кончины Давида Арсенишвили – организатора и первого директора Музея имени Андрея Рублева.
Перед открытием чтений в московском Спасском соборе Спасо-Андроникова монастыря была совершена панихида по Давиду Арсенишвили.
«По благословению предстоятеля Русской Православной Церкви поминальную службу совершили управляющий делами Московской Патриархии, первый викарий Патриарха Московского и всея Руси митрополит Воскресенский Григорий и иерарх Грузинской Православной Церкви митрополит Ахалкалакский, Кумурдойский и Карсский Николай — внучатый племянник Д.И. Арсенишвили», – говорится в сообщении.
По окончании поминальной службы митрополит Воскресенский Григорий заявил: «Мы составляем единый православный народ. Мы едины во Христе, едины в вере, едины в молитве, в том числе и за своих предков».
На конференции, которая завершится сегодня, 17 ноября митрополит Ахалкалакский и Кумурдойский Николоз представивил доклад «Чудо архистратига Михаила в Хонех. История и новые открытия». В программе чтений — доклады, посвященные вопросам изучения христианского искусства разных стран, сказано в сообщении на сайте Московского Патриархата.
Митрополит Николоз посещал Москву для участия в научных чтениях «Россия. Грузия. Христианский Восток. Духовные и культурные связи» и в 2022 году.