CNN: ჯო ბაიდენი სი ძინპინს კვლავ დიქტატორად მიიჩნევს
ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტი ჯო ბაიდენი ჩინელ კოლეგა სი ძინპინთან შევხედრის შემდეგ აცხადებს, რომ მას კვლავ დიქტატორად მიიჩნევს.
აშშ–ში, სან-ფრანცისკოს მახლობლად 15 ნოემბერს გამართული შეხვედრის შემდეგ ბაიდენმა ჟურნალისტებს განუცხადა, რომ მხარეებს შორის გულახდილი საუბარი გაიმართა და დისკუსიას ერთ-ერთი ყველაზე „კონსტრუქციული და პროდუქტიული" უწოდა.
შეერთებული შტატების პრეზიდენტის განცხადებით, მისი ვალდებულებაა, ჩინეთთან კონკურენტული ურთიერთობები რაციონალური და მართვადი იყოს, რათა კონფლიქტში არ გადაიზარდოს.
CNN-ის კორესპონდენტის შეკითხვას, ისევ მიიჩნევს თუ არა სი ძინპინს დიქტატორად, ჯო ბაიდენმა უპასუხა, რომ "იგი დიქტატორია იმ გაგებით, რომ მართავს კომუნისტურ ქვეყანას".
კითხავზე, ენდობა თუ არა სი ძინპინს, ჯო ბაიდენმა შემდეგი განაცხადა:
„ენდე, მაგრამ შეამოწმე“.
აშშ-ის პრეზიდენტმა ჩინეთის მეთაური დიქტატორებს შეადარა 2023 წლის ივნისში, როცა კალიფორნიაში, ერთ-ერთ საარჩევნო შეხვედრაზე საუბრობდა ამერიკელი სამხედროების მიერ ჩინური აეროსტატის ჩამოგდებაზე. ივნისში, ბაიდენის ამ განცხადებას ჩინეთისგან მწვავე რეაქცია მოჰყვა და შეფასდა „აბსურდულ და უპასუხისმგებლო პოლიტიკურ პროვოკაციად".
ცნობისთვის: 15 ნოემბერს სან-ფრანცისკოს მახლობლად გამართულ შეხვედრაზე ჯო ბაიდენი და სი ძინპინი შეთანხმდნენ რამდენიმე საკითხზე, მათ შორის სამხედროებს შორის მაღალი დონის კონტაქტების აღდგენაზე. კონტაქტი ჩინეთმა შეწყვიტა მას შემდეგ, რაც 2022 წლის აგვისტოში აშშ-ის კონგრესის წარმომადგენელთა პალატის სპიკერი ნენსი პელოსი ტაივანში ჩავიდა.
აშშ-ის პრეზიდენტ ჯო ბაიდენის და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის მეთაურ სი ძინპინის პირველი პირისპირ შეხვედრა 2022 წლის ნოემბერში ინდონეზიის კუნძულ ბალიზე, „დიდი ოცეულის“ (G20) ლიდერთა სამიტის ფარგლებში გაიმართა.
2023 წლის თებერვალში აშშ-სა და ჩინეთს შორის ურთიერთობა უკიდურესად დაიძაბა. ამერიკელმა სამხედროებმა ქვეყნის ტერიტორიაზე ჩამოაგდეს ჩინეთის მზვერავი აეროსტატი. ამ ფაქტის გამო სახელმწიფო მდივანმა ენტონი ბლინკენმა გადადო პეკინში დაგეგმილი ვიზიტი, რომელიც მხოლოდ 4 თვის შემდეგ შედგა.

Байден назвал лидера Китая «диктатором» после встречи с ним в США
Президент США Джо Байден после встречи с председателем КНР Си Цзиньпином в Сан-Франциско заявил, что продолжает считать его «диктатором».
«Послушайте, ну он и есть. Он диктатор в том смысле, что он парень, управляющий коммунистической страной, основанной на форме правления, совершенно отличной от нашей. Отрицать это или спорить с этим просто невозможно», — сказал Байден журналистам.
Впервые американский президент назвал Си Цзиньпина «диктатором» в июне после инцидента со сбитым над территорией США китайским аэростатом. По словам Байдена, Си ничего не знал об аэростате и его миссии. «Это большой позор для диктаторов, когда они не знают, что произошло», — подчеркнул глава Белого дома.
В ответ на это официальный представитель МИД Китая Мао Нин заявила, что высказывание Байдена «противоречит базовым фактам и дипломатическим протоколам, серьезно оскорбляет политическое достоинство Китая и равносильно публичной политической провокации». «Китай выражает свои сильные недовольство и протест», — сказала Мао.
Однако Байден отказался считать, что его характеристика Си Цзиньпина повлияет на отношения США с Китаем.
На встрече в Сан-Франциско, которая прошла на полях саммита АТЭС и продолжалась около двух часов, Си Цзиньпин предупредил, что возможный военный конфликт США и Китая повлечет за собой серьезные последствия. По его мнению, Пекину и Вашингтону необходимо сделать все, чтобы избежать прямой конфронтации.
Также Си потребовал от США поддержать мирное воссоединение Китая и Тайваня и отказаться от идеи «независимости Тайваня», а также от поставок вооружений на остров. Его воссоединение с КНР Си назвал «неизбежным».
«У Китая нет плана превзойти или заменить США, и у США не должно быть никаких планов по подавлению и сдерживанию Китая», — отметил лидер КНР.
Байден после переговоров сказал, что они оказались «одними из самых конструктивных и продуктивных» из тех, что были между лидерами. Он заявил о своей ответственности за то, чтобы не допустить конфликта между двумя странами и найти взаимные интересы.
По данным источника CNN, американские чиновники после встречи пришли к выводу, что Китай не готовит массированное вторжение на Тайвань. В целом переговоры были «очень прямыми» и более дискуссионными по сравнению с прошлогодними, заключил собеседник CNN.