საფრანგეთმა ბაშარ ალ-ასადის დასაკავებლად საერთაშორისო ორდერი გასცა
საფრანგეთმა სირიის პრეზიდენტის ბაშარ ალ-ასადის დაკავების საერთაშორისო ორდერი გასცა კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულში თანამონაწილეობის ბრალდებით. როგორც AFP სასამართლო სისტემიდან წყაროზე დაყრდნობით იუწყება, ბრალდებები 2013 წელს სირიაში ქიმიური იარაღის გამოყენებას უკავშირდება.
წყაროს ცნობით, ასადი ასევე ეჭვმიტანილია ომის დანაშაულებში თანამონაწილეობაში. საუბარია 2013 წელს დამასკოსთან სირიის არმიის თავდასხმის დროს 1400 ადამიანის დაღუპვის საქმეზე.
გარდა ამისა, ომის დანაშაულებში ეჭვმიტანილები არიან პრეზიდენტის ძმა – ბრიგადის გენერალი მაჰერ ასადი და კიდევ ორი გენერალი. მათი დაკავების თაობაზე საერთაშორისო ორდერებია გაცემული.
პარიზის სასამართლოს განყოფილება, რომელიც სწავლობს კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულებს, სირიაში ქიმიური თავდასხმების საქმეს 2021 წლიდან განიხილავს. გამოძიება დაიწყო სირიის მედიაცენტრის (SCM) მიერ სხვა სამოქალაქო ორგანიზაციებთან ერთად შეტანილი საჩივრის საფუძველზე.

Франция выдала международный ордер на арест президента Сирии
Франция выдала международный ордер на арест президента Сирии Башара Асада и трёх его соратников по обвинению в использовании запрещённого химического оружия против гражданского населения. Об этом, по информации "Радио Свобода", сообщила правозащитная организация Civil Rights Defenders.
Ордера на арест выданы после уголовного расследования двух атак с вероятным применением химического оружия в городе Дума и районе Восточной Гуты в августе 2013 года. Тогда погибли более тысячи человек.
Расследование во Франции началось в марте 2021 года после заявлений очевидцев, выживших после атак. По словам правозащитников, это первый случай, когда действующий глава государства стал объектом преследования в другой стране.
В 2013 году Сирия присоединилась к Организации по запрещению химического оружия (ОЗХО). При этом ОЗХО неоднократно обвиняла Дамаск в атаках с применением химоружия во время гражданской войны. Сирийские власти все обвинения отвергают.