აშშ–მა რუსეთის ერთ-ერთი უმსხვილესი LNG– პროექტი მსოფლიო ბაზარს ჩამოაშორა
წლების წინ რუსეთმა აქტიურად დაიწყო ენერგეტიკული რესურსების საიმედო მიმწოდებლის იმიჯის ფორმირება. ახლა რუსული ნავთობის წინააღმდეგ სანქციებია დაწესებული და "გაზპრომმა" თავადვე "გაითხარა" ორმო, როდესაც შეწყვიტა ევროპული ქვეყნებისთვის მიწოდება კრემლის ბრძანებით. იმავდროულად, თხევადი ბუნებრივი აირის წარმოება ჯერ არ არის შეზღუდული და ევროკავშირმა შესყიდვებიც კი მნიშვნელოვნად გაზარდა. მაგრამ ნოემბერში შეერთებულმა შტატებმა დააწესა სანქციები პროექტ "Arctic LNG 2" წინააღმდეგ. ზომების მიზანია, დაბლოკონ ევროპისა და აზიის ქვეყნებმა მისგან გაზის შესყიდვა, როდესაც ის (მომავალ წელს) დაიწყებს წარმოებას, –განუმარტეს Financial Times-ს ოფიციალურმა პირებმა, იურისტებმა და ანალიტიკოსებმა.
Novatek-ის მიერ განხორციელებული Arctic LNG 2 პროექტი ითვალისწინებს გათხევადებული ბუნებრივი გაზის (LNG) წარმოების სამი ტექნოლოგიური ხაზის მშენებლობას, რომელთა საერთო სიმძლავრე 19,8 მილიონი ტონაა წელიწადში. საბოლოო საინვესტიციო გადაწყვეტილება მიღებულ იქნა 2019 წლის სექტემბერში, კაპიტალური ინვესტიციები პროექტის სრული სიმძლავრით დასაწყებად შეფასებულია $21,3 მილიარდ დოლარად.
როგორც განმარტავენ, რუსეთი გეგმავს, 2030 წლისთვის LNG-ის წლიური წარმოების გაზრდას 100 მილიონ ტონამდე; ეს სამჯერ მეტია, ვიდრე მიმდინარე ექსპორტის მოცულობა. ამრიგად, Arctic LNG 2–მა უნდა უზრუნველყოს რუსეთის LNG წარმოების დაახლოებით მეხუთედი.
ამერიკელი ოფიციალური პირები ცდილობენ, არ შეწყვიტონ რუსეთიდან ენერგორესურსების ექსპორტის ამჟამინდელი მოცულობა, მაგრამ აპირებენ, შეზღუდონ მისი შესაძლებლობა, გამოიმუშაოს ფული ახალი მარაგებით, – აღნიშნავს FT.
სახელმწიფო დეპარტამენტმა განაცხადა:
"ჩვენ არ გვაქვს სტრატეგიული მიზნები, შევამციროთ ენერგორესურსების მიწოდება მსოფლიო ბაზარზე, რაც გამოიწვევს ფასებს და გაზრდის [ვლადიმერ] პუტინის მოგებას. თუმცა, ჩვენ, ჩვენს პარტნიორებსა და მოკავშირეებს გვაქვს დიდი ინტერესი, დროთა განმავლობაში ძირი გამოეთხაროს რუსეთის, როგორც ენერგეტიკული რესურსების წამყვანი მიმწოდებლის სტატუსს".
Arctic LNG 2-ზე სანქციების დაწესებით, აშშ ცდილობს, „პროექტი სრულიად ტოქსიკური გახადოს“ და ზეწოლა მოახდინოს „ნებისმიერ არაამერიკულ კომპანიაზე, რომელიც აპირებს მისგან გაზის შეძენას“, ამბობს ფრენსის ბონდი, სანქციების სპეციალისტი იურიდიული ფირმა Macfarlanes-ში.
სანქციების დაწესების შემდეგ, Energy Aspects-მა განაცხადა, რომ ამოიღებს Arctic LNG 2 მიწოდებას, რომელიც უნდა დაწყებულიყო 2024 წლის პირველ კვარტალში, მისი გლობალური მიწოდებისა და მოთხოვნის მოდელიდან მომავალი წლისთვის.
უცხოელ აქციონერებს, თუ მათ არ სურთ, დაექვემდებარონ აშშ-ის მეორად სანქციებს, მოუწევთ პროექტიდან გასვლა 2024 წლის იანვრის ბოლოსთვის.
ჯერ კიდევ 2023 წლის გაზაფხულზე, ევროკავშირის ხელისუფლებამ ისაუბრა რუსული LNG-ის შესყიდვების შეზღუდვის მიზანშეწონილობაზე, რომელიც გასულ წელს, "ბრიუგელის" ანალიტიკური ცენტრის მიხედვით, შეადგენდა 19,2 მილიარდ კუბურ მეტრს. ეს 35%-ით მეტია 2021 წელთან შედარებით და 31%-ით მეტი – 2020 წელთან შედარებით. ევროკომისარმა ენერგეტიკის საკითხებში კადრი სიმსონმა მოუწოდა ევროკავშირის კომპანიებს, არ განაახლონ გრძელვადიანი კონტრაქტები რუსეთთან.
LNG-ის მიწოდებაზე შეზღუდვები ძირს უთხრის რუსეთის გრძელვადიან გეგმებს ამ ბაზარზე თავისი პოზიციის გაძლიერების, რაც მეტ შესაძლებლობებს უტოვებს დანარჩენ ორ წამყვან მწარმოებელს - შეერთებულ შტატებსა და კატარს. ამ უკანასკნელმა ოქტომბერში დადო ორი უმსხვილესი და გრძელვადიანი (27 წლიანი) გარიგება ევროკავშირის ქვეყნებისთვის LNG-ის მიწოდებაზე. ეს შესყიდვები საშუალებას მისცემს ევროკავშირს, ჩაანაცვლოს რუსეთიდან გაზის ომისწინა იმპორტის დაახლოებით 6,5%.
რუსეთისთვის შეუძლებელი იქნება, მნიშვნელოვნად გაზარდოს თავისი წილი LNG–ის გლობალურ ბაზარზე იმის გათვალისწინებით, რომ ის ამჟამად დიდწილად გარიყულია გლობალური ფინანსური სისტემიდან და ეკონომიკიდან,– ამბობს ლორან რუსექსასი, გაზის ექსპერტი და S&P Global-ის აღმასრულებელი დირექტორი.

США отрезали от мирового рынка один из крупнейших СПГ-проектов России
Около полутора десятилетий назад Россия стала активно формировать образ энергетической державы, надежного поставщика ресурсов для мира. Теперь против российской нефти действуют санкции, а «Газпром» сам вырыл себе яму, перестав по указанию Кремля снабжать европейские страны. Между тем, производство сжиженного природного газа до сих пор не ограничивалось, и ЕС даже значительно нарастил его закупки.
Но в ноябре США ввели санкции против проекта «Арктик СПГ 2». Цель этих мер — заблокировать странам Европы и Азии возможность закупать у него газ, когда он начнет производиться в следующем году, пояснили Financial Times чиновники, юристы и аналитики.Реализуемый «Новатэком» проект «Арктик СПГ 2» предусматривает строительство трех технологических линий по производству СПГ общей мощностью 19,8 млн тонн в год. Окончательное инвестиционное решение было принято в сентябре 2019 г., капиталовложения для запуска проекта на полную мощность оцениваются в $21,3 млрд. Запасы Утреннего месторождения, которое является его ресурсной базой, — 590 млрд кубометров (на конец 2022 г.).
«Арктик СПГ 2» — совместное предприятие «Новатэка» (60%), французской TotalEnergies (10%), китайских CNPC и CNOOC (по 10%) и Japan Arctic LNG (10%) — консорциум японских компаний Mitsui и Jogmec.Россия планирует довести годовое производство СПГ к 2030 г. до 100 млн тонн; это в три с лишним раза больше текущих объемов экспорта. Таким образом, «Арктик СПГ 2» должен был бы обеспечивать примерно пятую часть производства СПГ в России.
Американские чиновники стараются не подорвать текущие объемы экспорта энергоресурсов из России, но намерены ограничить ее возможности зарабатывать на новых поставках, отмечает FT. Госдепартамент заявил:У нас нет стратегических целей сократить предложение энергоресурсов на мировом рынке, что привело бы к росту цен на них и увеличило прибыли [Владимира] Путина. Однако мы, наши партнеры и союзники сильно заинтересованы в том, чтобы с течением времени подорвать статус России как ведущего поставщика энергоресурсов.Вводя санкции против «Арктик СПГ 2», США стараются «сделать проект полностью токсичным» и оказать давление на «любую неамериканскую компанию, планирующую покупать у него газ», говорит Фрэнсис Бонд, специалист по санкциям в юридической фирме Macfarlanes.
После введения санкций Energy Aspects сообщила, что удаляет поставки «Арктик СПГ 2», которые должны были начаться в I квартале 2024 г., из своей модели мирового спроса и предложения на следующий год.
Иностранным акционерам, если они не хотят попасть под вторичные санкции США, придется выйти из проекта до конца января 2024 г. По мнению Каушаля Рамеша, директора по аналитике рынка СПГ Rystad Energy, TotalEnergies и японские компании могут попросить США отсрочить выход; сами компании заявили, что тщательно оценивают ситуацию, а Mitsui добавила, что «будет следовать санкционному законодательству в отношении своей доли СПГ» (акционеры могут забирать соответствующий ей объем).
Власти Евросоюза еще весной 2023 г. говорили о желательности ограничить закупки российского СПГ, которые в прошлом году, по данным аналитического центра Bruegel, составили 19,2 млрд кубометров. Это на 35% больше, чем в 2021 г., и на 31% — чем в 2020 г. Еврокомиссар по энергетике Кадри Симсон призвала компании ЕС не продлять долгосрочные контракты с Россией.
Ограничения на поставки нового СПГ подрывают долгосрочные планы России по укреплению своих позиций на этом рынке, оставляя больше возможностей для двух других ведущих производителей — США и Катара. Последний в октябре заключил две самые крупные и долгосрочные (на 27 лет) сделки по поставкам СПГ в страны ЕС. Эти закупки позволят ЕС заместить около 6,5% довоенного импорта газа из России.
Существенно нарастить долю на глобальном рынке СПГ России будет невозможно, учитывая, что она теперь в значительной степени исключена из мировой финансовой системы и экономики, считает Лоран Русекас, газовый эксперт и исполнительный директор S& P Global.