Al Mayadeen: სირიის არმია აშშ-ის სამხედროებთან ბრძოლაში შევიდა
სირიის არმია მდინარე ევფრატის აღმოსავლეთით ბრძოლაში შევიდა ამერიკულ ჯარებთან და სირიის დემოკრატიულ ძალებთან (SDF), რომლებსაც ისინი მხარს უჭერენ. ეს მოხდა მას შემდეგ, რაც ისრაელისა და ამერიკის საჰაერო ძალებმა დეირ ეზ-ზორის აღმოსავლეთ უბნებზე დარტყმები განახორციელეს,– იუწყება ტელეარხი Al Mayadeen.
Al Mayadeen ცნობით, გამოყენებულ იქნა სხვადასხვა ტიპის იარაღი, მათ შორის მძიმე არტილერია და რაკეტები. ბრძოლა გვიან ღამით დაიწყო და დაახლოებით ერთ საატში ინტენსივობა შემცირდა.
8 ნოემბრის ღამეს ისრაელის საჰაერო ძალებმა შეუტიეს სირიის „ზოგიერთ სამხედრო პუნქტს სამხრეთ რეგიონში“, რამაც გამოიწვია მატერიალური ზარალი, – იტყობინება სირიული სააგენტო SANA. ამავდროულად, შეერთებულმა შტატებმა აღმოსავლეთ სირიაში იარაღის საცავი დაარტყა.
პენტაგონმა განმარტა, რომ ამერიკულმა გამანადგურებლებმა შეტევა თავდაცვის მიზნით განახორციელეს, რადგან საწყობს იყენებდნენ ისლამური რევოლუციის გვარდიის კორპუსის (IRGC) და მასთან დაკავშირებული ჯგუფების წარმომადგენლები. დარტყმა ასევე პასუხი იყო ერაყსა და სირიაში ამერიკელ პერსონალზე თავდასხმების სერიაზე, ხაზგასმით აღნიშნა აშშ-ს თავდაცვის მდივანმა ლოიდ ოსტინმა.
Al Mayadeen–ის ცნობით, აშშ-ის საჰაერო ძალების ქმედებების საპასუხოდ, შიიტური მოძრაობა „ერაყის ისლამური წინააღმდეგობის“ ნაწილებმა ექვსი რაკეტა ესროლეს ამერიკულ სამხედრო ბაზას კონიკოს გაზის საბადოს მახლობლად აღმოსავლეთ სირიაში. მოგვიანებით, იმავე ძალებმა მინიმუმ 15 რაკეტა გაუშვეს ამერიკულ ბაზის მისამართით, რომელიც მდებარეობს ალ–ომარის ნავთობის საბადოს მიდამოში, იუწყება – Al Mayadeen. ასევე ჩრდილოეთ ერაყში, ჰარირის სამხედრო აეროდრომზე მდებარე ამერიკულ საჰაერო ბაზას დრონებით დაესხნენ თავს.
ისრაელსა და "ჰამასს" შორის ომის დაწყების შემდეგ, ერაყსა და სირიაში აშშ-ის სამხედრო ბაზებზე და კოალიციის ძალებზე თავდასხმები გახშირდა. პენტაგონის ცნობით, ბაზებზე 40-ზე მეტჯერ განხორციელდა თავდასხმა რაკეტებითა და დრონებით. თავდასხმების სერიის შედეგად ათობით ამერიკელი ჯარისკაცი დაშავდა, – განაცხადა პენტაგონის წარმომადგენელმა, გენერალმა პატრიკ რაიდერმა.
მისი თქმით, თავდასხმები ამერიკულ ბაზებზე მცირე მასშტაბისაა, მაგრამ აშშ-ის სამხედრო სარდლობა მათ აფასებს, როგორც „საგანგაშოს და საშიშ“ს. ”ჩვენი ყურადღება გამახვილებულია უფრო ფართო რეგიონული კონფლიქტის შეკავებაზე”, - ხაზგასმით აღნიშნა რაიდერმა.
The Washington Post-ის ცნობით, ამჟამად ერაყში დაახლოებით, 2500 ამერიკელი ჯარისკაცია განლაგებული, ხოლო სირიაში – დაახლოებით 900.
ისრაელზე "ჰამასის" თავდასხმის შემდეგ სირიის ხელისუფლებამ მხარი დაუჭირა პალესტინელ ბოევიკებს და ისრაელის პასუხს "სიონისტური ტერორიზმი" უწოდა.

Сирийская армия вступила в бой с военными США
Сирийская армия вступила в бой с американскими войсками и поддерживаемыми ими Сирийскими демократическими силами (СДС) к востоку от реки Евфрат. Это произошло после ударов израильских и американских ВВС по восточным кварталам Дейр-эз-Зора, сообщает телеканал Al Mayadeen.
По его данным, стороны применяют различные виды вооружений, включая тяжелую артиллерию и ракеты. Бои начались примерно в 02:27 (3:27 мск). Через час после активизации военных действий их интенсивность снизилась.
Накануне, 8 ноября, около 22:50 (23:50 мск) израильские Военно-воздушные силы нанесли удар «по некоторым военным пунктам в южном регионе» Сирии, что привело к материальным потерям, сообщило сирийское агентство SANA. Одновременно с этим США атаковали склад с оружием на востоке Сирии.
В Пентагоне объяснили, что истребители F-16 нанесли удар «в целях самообороны», поскольку склад использовали представители Корпуса стражей исламской революции (КСИР) и связанных с ним группировок. Также удар стал ответом на серию нападений на американский персонал в Ираке и Сирии, подчеркнул министр обороны США Ллойд Остин.
В ответ на действия ВВС США отряды шиитского движения «Исламское сопротивление Ирака» выпустили шесть ракет по американской военной базе возле газового месторождения Конико на востоке Сирии. Позже эти же силы запустили не менее 15 ракет по базе США, которая находится в районе нефтяного месторождения Эль-Омар, сообщает Al Mayadeen. Также на севере Ирака беспилотниками была атакована американская авиабаза на военном аэродроме Харир.
После начала войны между Израилем и ХАМАС нападения на военные базы США и силы коалиции в Ираке и Сирии участились. По данным Пентагона, базы подверглись обстрелам с применением ракет и ударных беспилотников более 40 раз. В результате серии атак пострадали десятки американских военных, говорил официальный представитель Пентагона генерал Патрик Райдер.
По его словам, нападения на базы США имеют небольшой масштаб, но американское военное командование оценивает их как «тревожные и опасные». «[Сейчас] наше внимание сосредоточено на сдерживании более широкого регионального конфликта», — подчеркивал Райдер.
Согласно данным The Washington Post, в настоящее время в Ираке дислоцированы около 2,5 тыс. американских военнослужащих, а в Сирии — около 900.
Власти Сирии после нападения ХАМАС на Израиль поддержали палестинских боевиков и назвали ответные действия Израиля «сионистским терроризмом». Также Дамаск неоднократно требовал от США вывести войска с территории страны, заявляя, что они находятся там незаконно.