რუსეთ-უკრაინის საზღვარზე, რუსეთის მხარეს ქართველი მომღერალი ზვიად აბაშიძე დაიღუპა
რუსეთ-უკრაინის საზღვარზე, რუსეთის ტერიტორიაზე ქართველი მომღერალი და მსახიობი ზვიად აბაშიძე დაიღუპა. ოჯახის ინფორმაციით, ის ადგილზე იმყოფებოდა როგორც მედიკოსი და დაჭრილებს ეხმარებოდა. ოჯახის სახელით 7 ნოემბერს განცხადება გაავრცელა ჯოზეფ ლალიაშვილმა:
„ზვიადი რაღაც პერიოდი ცხოვრობდა უკრაინაში, ჰყავს უკრაინელი ცოლ-შვილი. 2022 წელს წავიდა რუსეთში. ოჯახის ინფორმაციით, სამუშაოდ. ზვიადი იყო მომღერალი.
4 ნოემბერს გავიგეთ ზვიადის გარდაცვალების შესახებ. გავრცელებული ინფორმაციით, ადგილზე იმყოფებოდა, როგორც მედიკოსი და ეხმარებოდა დაჭრილებს, რა დროსაც დაიღუპა რუსეთ-უკრაინის საზღვარზე, რუსეთის მხარეს.
ბევრი დეტალი დაუზუსტებელია და ოჯახი ცდილობს გარკვევას. მიუხედავად თემის სიმძიმისა, გთხოვთ ნუ გაავრცელებთ დეზინფორმაციას (აქ წერია ყველაფერი, რაც რამდენადაც შესაძლებელია, ზუსტად ვიცით).
გთხოვთ, ძალიან მძიმე ოჯახურ ტრაგედიას (მათ შორის, მორალურად) კიდევ ნუ დაამძინებთ“,– წერს ლალიაშვილი.

Грузинский певец и актер погиб на российско-украинской границе
Грузинский певец и актер Звиад Абашидзе погиб на российской стороне границы РФ и Украины. По словам семьи, он оказывал помощь раненым, - сообщает "Эхо Кавказа".
«Звиад какой-то период жил в Украине, у него есть супруга украинка и дети. В 2022 год он поехал в Россию. По информации семьи, [он поехал в РФ] по работе. Звиад был певцом. 4 ноября мы узнали о смерти Звиада. По имеющимся данным, он находился на месте в качестве медика и оказывал помощь раненым, когда погиб на российско-украинской границе со стороны России. Многие детали не уточнены, и семья пытается их выяснить. Несмотря на тяжесть темы, просьба не распространять дезинформацию. Просим, не усугублять очень тяжелую семейную трагедию», — сказано в заявлении, опубликованном от имени семьи певца.
Звиад Абашидзе стал известен много лет назад благодаря телепроекту «Школа Нуцы». Он также много лет играл в Телавском театре.