მანიშა სინგჰი: „ანაკლიის პორტის პროექტი გააძლიერებს საქართველოს ეკონომიკას და პარტნიორობას აშშ–სთან“
24/05/2019 06:28:21 ეკონომიკა
აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის მოადგილის მოვალეობის შემსრულებლის ეკონომიკური ზრდის, ენერგეტიკისა და გარემოს დაცვის საკითხებში მანიშა სინგჰის განცხადებით, ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის პროექტი გააძლიერებს საქართველოს ეკონომიკას და პარტნიორობას შეერთებულ შტატებთან.
ამის შესახებ მანიშა სინგჰმა ვაშინგტონში, კონგრესის წარმომადგენელთა პალატის საგარეო კომიტეტში გამართულ ტრანსკასპიის ორდღიან ფორუმზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.
„ტრანსკასპიის რეგიონი შეუცვლელი სატრანზიტო მარშრუტი იყო ათასობით წლის განმავლობაში. მას კარგი მდებარეობა აქვს იმისთვის სტრატეგიული დერეფანი იყოს ვაჭრობისთვის კონტინენტებს შორის. ეს მარშრუტი დღესაც მნიშვნელოვანია. ამის შესანიშნავი მაგალითია ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის პროექტი, რომელიც ზღვით საერთაშორისო სავაჭრო ურთიერთობებს მნიშვნელოვნად გაზრდის. საქართველო და შეერთებული შტატები ამჟამად ერთად მუშაობენ ამ პორტის ასაშენებლად. დაგეგმილია, რომ  პროექტი 2020 წლის დეკემბრისთვის ექსპლუატაციაში შევა. ეს გაზრდის საქართველოს ეკონომიკას და უზრუნველყოფს მეტ კავშირს ევროპასა და მთელს კასპიის რეგიონს შორის. ვაჭრობის სფეროში საქართველო ამერიკის შეერთებულ შტატების კიდევ უფრო მტკიცე პარტნიორი გახდება“, - განაცხადა, ტელეკომპანია „რუსთავი 2“–ის ცნობით,  მანიშა სინგჰმა.

Manisha Singh: Anaklia port project will strengthen Georgia's economy and its partnership with U.S.
Acting Under Secretary of State of the United States for Economic Growth, Energy, and the Environment Manisha Singh has said that the Anaklia Deep Sea Port project will strengthen Georgia's economy and its partnership with the U.S.
“Anaklia Deep Sea Port will increase international trade relations via the Black Sea,” Singh said at the Trans-Caspian Forum held at the Foreign Committee of the House of Representatives.
"The Trans-Caspian Region was an unchanged transit route for thousands of years. This route is still important today. In this context, the Anaklia Deep Sea Port project is very important. Georgia and the United States are currently working together to build this port. The Anaklia Port is planned to enter into commercial operation for December 2020. This will strengthen the economy of Georgia and insure more connections between Europe and the entire Caspian region. And Georgia will become an even stronger partner of the United States in the field of trade,” said Singh, according to Georgian TV station Rustavi 2.