მალტამ შესაძლოა, კანაფი პირადი მოხმარებისთვის ევროკავშირში პირველმა დაუშვას
მალტის პარლამენტმა მხარი დაუჭირა კანონპროექტს, რომელიც სარეკრეაციო მიზნით კანაფის მოყვანასა და პირად მოხმარებას აკანონებს. ინიციატივას 36-მა დეპუტატმა დაუჭირა მხარი, 27-მა კი წინააღმდეგ მისცა ხმა, - იუწყება Reuters.
ახლა, თუ პრეზიენტი ჯორჯ ველლა კანონს ხელს მოაწერს, მალტა ევროკავშირის პირველ ქვეყნად იქცევა, რომელშიც პირადი მიზნით კანაფის როგორც მოყვანა, ისე მოხმარება იქნება ლეგალიზებული.
თუმცა კანონით რიგი შეზღუდვებიცაა გათვალისწინებული. კერძოდ, თითოეულ ზრდასრულ მოქალაქეს უფლება ექნება, შინ იქონიოს 7 გრ-მდე კანაფი და დათესილი ჰქონდეს მცენარის არაუმეტეს 4 ძირისა. ამასთანავე, შესაძლებელი იქნება არაკომერციული ორგანიზაციების დაფუძნება არაუმეტეს 500 თანამშრომლით, რომლებიც კანაფის პირადი მიზნით მოყვანას შეძლებენ. საზოგადოებრივ ადგილებში მარიხუანის მოხმარება კვლავინდებურად არალეგალურად ითვლება და ისჯება 235 ევრომდე ჯარიმით, ხოლო არასრულწლოვანთა თანდასწრებით მოხმარება - 300-დან 500 ევრომდე ჯარიმით.
დღემდე კანაფის მოყვანა-მოხმარებისთვის გასამართლებულ პირებს შესაძლებლობა მიეცემათ, შესაბამის ორგანოებს ნასამართლევობის გაუქმების მოთხოვნით განაცხადით მიმართონ.

Мальта может первой в ЕС одобрить каннабис для личного использования
Парламент Мальты одобрил законопроект, позволяющий выращивать коноплю и употреблять каннабис в рекреационных целях. Инициативу поддержали 36 депутатов, 27 проголосовали против. Об этом сообщает Reuters.
Теперь, если президент Джордж Велла подпишет закон, Мальта станет первой страной в Евросоюзе, легализовавшей и употребление, и выращивание марихуаны для личного пользования. Оппозиционные политики призвали главу мальтийского государства не ставить подпись под документом.
Закон позволит взрослым мальтийцам иметь дома до семи граммов каннабиса и выращивать до четырех растений конопли. Также можно создавать некоммерческие организации численностью до 500 человек, которые смогут выращивать коноплю для себя. Любой человек, которого судили за хранение каннабиса, может подать заявление, чтобы с него сняли судимость.
Курение марихуаны в общественных местах остается нелегальным и будет караться штрафом в размере 235 евро, а в случае курения при детях – от 300 до 500 евро.
В ряде стран Европы терпимо относятся к потреблению каннабиса. В Нидерландах разрешена продажа в небольших количествах в кофешопах. В Чехии и Португалии декриминализовано личное употребление. Новое правительство Германии планирует ввести "контролируемую продажу каннабиса взрослым в лицензированных магазинах".