ზელენსკი - Bayraktar-ის გამოყენებაზე: "სწორედ ასე გავაგრძელებთ მოქმედებას"
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ დონბასზე თურქული წარმოების უპილოტო საფრენი აპარატის - Bayraktar-ის გამოყენებას "საპასუხო ნაბიჯი" უწოდა და განაცხადა, რომ ეს "უკრაინის შეტევას არ ნიშნავს".
"ჩვენ არ ვუტევთ, ჩვენ პასუხს ვცემთ ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმებების შესაბამისად. და სწორედ ამ ფორმატში გააგრძელებს მოქმედებას უკრაინა", — განაცხადა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ ოდესაში გამართულ ბრიფინგზე.
მისივე თქმით, "უკრაინას როგორც უპილოტო საფრენი აპარატები, ისე სხვა შეიარაღება სწორედ თავდაცვისთვის აქვს და როცა უკრაინული არმია გრძნობს, რომ მშობლიური მიწა დასაცავია, ის ამას აკეთებს".
ცნობისთვის: სამშაბათს უკრაინის შეიარაღებული ძალების გენერალურმა შტაბმა დაადასტურა ინფორმაცია დონბასში თურქული წარმოების დრონ Bayraktar-ის პირველი საბრძოლო გამოყენების თაობაზე.
აღნიშნულთან დაკავშირებით გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელმა ანდრეა ზასსემ განაცხადა, რომ ბერლინი უპილოტო საფრენი აპარატების გამოყენებაში კონფლიქტის "ყველა მხარეს" ადანაშაულებს, რადგან მინსკის შეთანხმებების თანახმად, ეს მხოლოდ ეუთო-ს სადამკვირვებლო მისიისთვისაა ნებადართული. საპასუხოდ გერმანიაში უკრაინის ელჩმა ანდრეი მელნიკმა უკმაყოფილება გამოხატა.
როგორც მელნიკმა Bild-თან საუბრისას განაცხადა, კიევი გერმანული საგარეო უწყების წარმოადგენლის განცხადებას "კატეგორიულად არ ეთანხმება" , რადგან "უკრაინას თავდაცვის სრულიად კანონიერი უფლება გააჩნია".
ამასთან, უკრაინელმა დიპლომატმა დასძინა, რომ "შეშფოთებების გამოხატვის ნაცვლად, ბერლინმა საშუამავლო ძალისხმევა უნდა გააორმაგოს "ნორმანდიულ ფორმატში" შეხვედრის ორგანიზებისთვის" და მოსკოვს "საკადრისი ადგილი მიუჩინოს".

Зеленский прокомментировал применение беспилотника Bayraktar в Донбассе
Применение Киевом беспилотника Bayraktar в Донбассе не говорит о наступлении со стороны ВСУ — это ответ на действия противника, заявил президент Украины Владимир Зеленский.
"Мы не наступаем, мы отвечаем в соответствии с теми договоренностями о режиме прекращения огня. Именно в этом формате и будет продолжать действовать Украина", — сказал лон во время общения с журналистами в Одессе.
Как заявил глава государства, на Украине БПЛ и другое оружие "именно для защиты". По его словам, "когда украинская армия чувствует, что надо защищать свою землю, она так и делает".
Генеральный штаб Вооруженных сил Украины во вторник сообщил, что военные в Донбассе впервые применили ударный беспилотник Bayraktar, который управляемой бомбой уничтожил гаубицу противника.
Как сообщал глава украинского МИД Дмитрий Кулеба, Киев закупил у Турции ударные БПЛА для сдерживания России и защиты своей территории.
Позднее стало известно, что Минобороны Украины и турецкая компания Baykar подписали меморандум о строительстве совместного центра по обслуживанию и модернизации беспилотников неподалеку от Киева.