ევროკავშირმა რუსულ "სპუტნიკ V"-ზე უარი თქვა
ევროკავშირი რუსულ კოვიდ-საწინააღმდეგო ვაქცინა "Спутник V"-ს არ საჭიროებს, - ამის შესახებ ევროკავშირის შიდა ბაზრის კომისიის ხელმძღვანელმა ტიერი ბრეტონმა განაცხადა.
მისივე თქმით, კოლექტიური იმუნიტეტის მისაღწევად ევროკავშირს უკვე დამტკიცებული ოთხი ვაქცინაც ეყოფა.
"ივნისამდე ევროკავშირის ქვეყნები ახალი ტიპის კორონავირუსული ინფექციის საწინააღმდეგო ვაქცინების 300-350 მლნ დოზას მიიღებენ. ამგვარად, მაღალი ალბათობით, ივლისის შუა რიცხვებისთვის მთელს კონტინენტზე იმუნიტეტის მიღწევას შევძლებთ" - აღნიშნა ბრეტონმა.
ამავდორულად, მისი თქით, საჭიროების შემთხვევაში ევროკავშირი უნდა დაეხმაროს მოსკოვს ვაქცინის წარმოებაში, რადგან "რუსეთს ამ მხრივ პრობლემები ექმნება, მის მოქალაქეებს კი პრეპარატთან წვდომა გართულებული აქვთ".
ბოლო ოფიციალური მონაცემებით, რუსეთში 7 მილიონი აცრა განხორციელდა, რაც ერთ სულ მოსახლეზე გადაანგარიშებით ნაკლებია, ვიდრე ევროკავშირის ქვეყნების უმრავლესობაში.
4 მარტს სამედიცინო პრეპარატების ევროპულმა სააგენტომ რუსული "სპუტნიკ V"-ის სარეგისტრაციო დოსიეს გადამოწმება დაიწყო. ეს პირველი ნაბიჯია პროცესში, რომელიც შესაძლოა, მთელს ევროკავშირში მისი დამტკიცებით დასრულდეს.
15 მარტს ცნობილი გახდა, რომ რუსეთის პირდაპირი ინვესტიციების ფონდმა წარმატებით დაასრულა მოლაპარაკებები "Спутник V"-ის წარმოებაზე ესპანეთში, საფრანგეთში, გერმანიაში. გარდა ამისა, მან შვეიცარიულ Adienne Pharma & Biotech-თან შეთანხმება გააფორმა "Спутник V"-ის იტალიაში წარმოების თაობაზე. რუსული ვაქცინის წარმოების შესაძლებლობას განიხილავს ავსტრიაც. უნგრეთი და სლოვაკეთი რუსული ვაქცინის მიღებას უკვე დასთანხმდნენ, ჩეხეთმა და ხორვატიამ კი მისით დაინტერესების შესახებ განაცხადეს.
თუმცა ევროკავშირის მიერ არდამტკიცებული რუსული ვაქცინის შესყიდვამ სლოვაკეთში სამთავრობო კრიზისი გამოიწვია, რომელიც ჯანდაცვის მინისტრის გადაყენებით დასრულდა. გადადგომის მზაობა გამოთქვა პრემიერ-მინისტრმა იგორ მატოვიჩმაც.
მანამდე ევროკავშირის წარმომადგენლებმა რუსეთი უცხოური ვაქცინების სადისკრედიტაციო კამპანიის ორგანიზებაში დაადანაშაულეს.

В ЕС сообщили, что не нуждаются в российской вакцине «Спутник V»
Европейский союз не нуждается в российской вакцине от COVID-19 "Спутник V". Об этом, по сообщению "Радио Свобода", заявил глава комиссии ЕС по вопросам внутреннего рынка Тьерри Бретон. По его словам, для достижения коллективного иммунитета Евросоюзу хватит четырёх уже одобренных вакцин.
Он пояснил, что до июня в страны ЕС поставят от 300 до 350 миллионов доз вакцин от коронавирусной инфекции нового типа. Таким образом, есть вероятность, что к середине июля удастся "достичь иммунитета на всем континенте", сказал Бретон.
При этом он отметил, что ЕС должен помочь России с производством вакцины "Спутника V", если это необходимо. По его словам, у России возникают проблемы с производством препарата, а россияне "с трудом получают доступ" к нему.
По последним официальным данным, в России было сделано около 7 миллионов прививок – в пересчёте на душу населения это меньше, чем в большинстве стран ЕС.
4 марта Европейское агентство по лекарственным средствам начало экспертизу регистрационного досье российской вакцины "Спутник V", что стало первым шагом в процессе, который может привести к ее одобрению во всем ЕС.15 марта стало известно, что Российский фонд прямых инвестиций (РФПИ) договорился о производстве российской вакцины "Спутник V" в Испании, Франции и Германии. Кроме того, РФПИ и швейцарская компания Adienne Pharma & Biotech подписали соглашение о производстве "Спутник V" в Италии. Возможность поставок или производства российской вакцины обсуждала с Москвой и Австрия, рассказал представитель ЕС.Венгрия и Словакия уже договорились о поставках "Спутника V", а Чехия и Хорватия заявляли о заинтересованности в препарате. Закупка российской вакцины, не одобренной ЕС, вызвала в Словакии правительственный кризис, приведший к отставке министра здравоохранения. Накануне о готовности уйти в отставку заявил и премьер-министр Словакии Игор Матович.Представители ЕС ранее обвиняли Россию в организации кампании по дискредитации зарубежных вакцин.