აშშ-ის საელჩო – "ტვ პირველზე": "პრიორიტეტად უნდა დარჩეს მედიის თავისუფლების პრინციპი"
12/03/2021 09:45:14 პოლიტიკა, საზოგადოება
საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩოს განცხადებით, ყურადღებით აკვირდებიან "ტვ პირველის" გარშემო განვითარებულ მოვლენებს. როგორც დიპლომატიურ უწყებაში აცხადებენ, "პრიორიტეტად უნდა დარჩეს მედიის თავისუფლების პრინციპი".
"ჩვენ ყურადღებით ვაკვირდებით ტელეკომპანია პირველის გარშემო განვითარებულ მოვლენებს, კერძოდ, სამართალდამცავებსა და მედიის წარმომადგენლებს შორის ურთიერთობას. ამ გამოძიების ჩატარებისას პრიორიტეტად უნდა დარჩეს კანონის უზენაესობის დაბალანსებული, მიუკერძოებელი გამოყენება და მედიის თავისუფლების ფუნდამენტური პრინციპი - ჟურნალისტების უფლება, დაიცვან თავიანთი წყაროები.
საიდუმლო ჩანაწერები, ისევე როგორც დაშინება ან დევნა არის უკანონო და დასაგმობი და გამოძიებული უნდა იქნას კანონის შესაბამისად. ჩვენ მოვუწოდებთ ყველა ჩართულ მხარეს პროფესიონალურად და თავშეკავებით მიუდგნენ ამ სიტუაციას. სასამართლო სისტემა უნდა მუშაობდეს სამართლიანად და მიუკერძოებლად და არ უნდა იქნას ბოროტად გამოყენებული პოლიტიკური მიზნების მისაღწევად შერჩევითი სამართლებრივი დევნის გზით", - წერს ამერიკის საელჩო.