«ჩვენ ისტორიული პროცესის მონაწილეები ვართ» - ენერგეტიკული მინისტერიალი ბაქოში
ბაქოში, ვიდეოკონფერენციის ფორმატში გაზის სამხრეთკავკასიური დერეფნის პროექტის საკონსულტაციო საბჭოს სხდომა გაიმართა.
აზერბაიჯანული სააგენტო "Trend"-ის ცნობით, სხდომა პრეზიდენტმა ილჰამ ალიევმა გახსნა. მან მადლობა გადაუხადა ყველა პარტნიორს (საქართველო, თურქეთი, ბულგარეთი, საბერძნეთი, ალბანეთი და იტალია), რომელმაც სამხრეთკავკასიური დერეფნის პროექტის რეალიზებაში მიიღო მონაწილეობა.
როგორც ალიევმა აღნიშნა, აზერბაიჯანი პირველი ქვეყანა იყო, რომელმაც კასპიის ზღვაზე სამუშაოდ უცხოური ნავთობკომპანიები მიიწვია.
«1999 წელს ჩვენ ექსპლუატაციაში გავუშვით მილსადენი, რომელიც ბაქოდან ქართულ პორტ სუფსამდე გადის. ეს ძალზე მნიშვნელოვანი იყო შემდგომი ინვესტირების თვალსაზრისით, რადგან მანამდე მსოფლიო ბაზარზე გასასვლელი არ გვქონდა. აზერბაიჯანი არის ქვეყანა, რომელსაც ზღვაზე გასასვლელი არ აქვს. ამდენად, სასიცოცხლოდ გვჭირდებოდა მილსადენები. ამგვარად, 1999 წელს ჩვენმა მიღწევამ მნიშვნელოვანი ცვლილება მოიტანა. მოგვიანებით დავიწყეთ ჩვენი მუშაობის დაგეგმვა, რომელიც ძირითად ნავთობსადენ ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანს უკავშირდებოდა. იგი ექსპლუატაციაში 2006 წელს ჩაეშვა. ეს ნიშნავდა კასპიისა და ხმელთაშუა ზღვების შეერთებას», – აღნიშნა აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა, რომლის შეფასებით, ბაქომ მიწოდების მარშრუტების დივერსიფიცირებას მიაღწია.
«2007 წელს ჩვენ დავასრულეთ აზერბაიჯანიდან საქართველოში, იქიდან კი თურქეთში მიმავალი მილსადენის მშენებლობა. თავისთავად ესეც სიახლე იყო ისტორიაში – აზერბაიჯანმა გაზით მეზობელი ქვეყნების მომარაგება დაიწყო. და ბოლოს, 2012 წელს, ევროკავშირთან განცხადების ხელმოწერიდან წლების შემდეგ ჩვენ გავაფორმეთ შეთანხმება თურქეთთან პროექტ TANAP-ის რეალიზების თაობაზე. ეს ძალზე მნიშვნელოვანი მოვლენა იყო გაზის სამხრეთ დერეფნის პროექტის რეალიზების თვალსაზრისით. 2018 წელს TANAP-ის პროექტის რეალიზების დასრულების შემდეგ 2020-ში დასრულდა პროექტი ТАР-იც», – აღნიშნა ალიევმა.
სხდომაში საქართველოს ეკონოიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა ნათია თურნავამაც მიიღო მონაწილეობა.
«ჩვენ ყველანი ჭეშმარიტად ისტორიული პროცესის მონაწილეები ვართ, როცა ჩვენი და რეგიონის ქვეყნების ოცნება - ევროპაში საქართველოს გავლით კასპიური გაზის მიწოდება რეალობად იქცა. უკვე ფუნქციონირებს არა მარტო სამხრეთკავკასიური გაზსადენი, რომელსაც საქართველოსთვის კეთილდღეობა მოაქვს. შაჰ-დენიზის საბადოს ათვისების მეორე ფაზის წყალობით წარმატებით ამოქმედდა პროექტი TANAP, ახლა კი - ტრანსადრიატიკული მილსადენიც (TAP)», — განაცხადა თურნავამ.
აზერბაიჯანის ენერგეტიკის მინისტრმა ფარვიზ შახბაზოვმა კი შეხვედრაზე აღნიშნა, რომ წელს აზერბაიჯანიდან საქართველოში დაახლოებით მილიარდი კუბური მეტრი ბუნებრივი აირის ექსპორტია დაგეგმილი, თურქეთში კი - სულ მცირე 8-ის.
გაზის სამხრეთ დერეფანი სამი მილსადენისგან შედგება: სამხრეთკავკასიური გაზსადენისგან (SCPX), ტრანსადრიატიკული TANAP-ისა და TAP-ისგან. ტრანსადრიატიკული გაზსადენით ხორციელდება შაჰ-დენიზის საბადოდან ბუნებრივი აირის ტრანსპორტირება ევროპაში აზერბაიჯანის, საქართველოს, თურქეთის, საბერძნეთის, ალბანეთის გავლით, ადრიატიკული ზღვის კვეთით კი მილსადენი აღწევს იტალიის სამხრეთ სანაპიროს. ევროპას 5 მლრდ-ზე მეტი კუბური მეტრი აირი მიეწოდება.

«Мы – участники исторического процесса». Энергетический министериал в Баку
В Баку в формате видеоконференции состоялось заседание Консультативного Совета по проекту «Южный газовый коридор». Как пишет Trend, его открыл президент Азербайджана Ильхам Алиев. Он выразил признательность всем партнерам, принимавшим участие в реализации «Южного газового коридора» – Грузии, Турции, Болгарии, Греции, Албании и Италии.
По словам Алиева, Азербайджан был первой страной, пригласившей иностранные нефтяные компании для работы на Каспийском море.
«В 1999 году мы сдали в эксплуатацию трубопровод, пролегающий от Баку до грузинского порта Супса. Это было очень важно с точки зрения дальнейшего инвестирования, потому что до этого у нас не было выхода на мировой рынок. Азербайджан - страна, не имеющая выхода к морю. Поэтому мы нуждались в трубопроводах, и, таким образом, наше достижение в 1999 году привело к важной перемене. Затем мы стали планировать нашу работу, связанную с основным нефтепроводом Баку-Тбилиси-Джейхан, который был сдан в эксплуатацию в 2006 году. Это означало соединение Каспийского моря со Средиземным», – отметил Алиев.
Азербайджанский лидер говорит, что Баку добился диверсификации маршрутов поставок.
«В 2007 году мы завершили строительство газопровода, пролегающего из Азербайджана в Грузию, а оттуда – в Турцию. Это само по себе было новшеством в истории – Азербайджан стал обеспечивать природным газом соседние страны. Наконец, в 2012 году, спустя год после подписания заявления с Европейским Союзом, мы подписали договор между Азербайджаном и Турцией о строительстве проекта TANAP. Это было очень важным событием с точки зрения реализации Южного газового коридора. После окончания в 2018 году реализации TANAP, в 2020 году был завершен и проект ТАР», – сказал Алиев.
В заседании приняла участие министр экономики и устойчивого развития Грузии Натия Турнава.
«Мы все – участники поистине исторического процесса, когда наша мечта и мечта стран региона о поставках каспийского газа в Европу через Грузию стала реальностью. Уже функционирует не только Южно-Кавказский газопровод, который приносит благо Грузии. Благодаря второй фазе разработки месторождения «Шах-Дениз успешно запущен проект TANAP, а теперь и Трансадриатический трубопровод (TAP)», — заявила Турнава.
Министр энергетики Азербайджана Парвиз Шахбазов на встрече заявил, что в текущем году из Азербайджана в Грузию планируется экспортировать около миллиарда кубометров природного газа, в Турцию – по меньшей мере восемь
Южный газовый коридор состоит из трех трубопроводов — Южно-Кавказского газопровода (SCPX), Трансанатолийского газопровода (TANAP) и Трансадриатического газопровода (TAP).Трансадриатический газопровод транспортирует природный газ в Европу с месторождения Шах Дениз в азербайджанском секторе Каспийского моря – через Азербайджан, Грузию, Турцию, Грецию, Албанию, пересекая Адриатическое море же достигает южного побережья Италии.миллиардов, в Европу – более пяти миллиардов.