„ანაკლიის განვითარების კონსორციუმი“ საგანგებო განცხადებას ავრცელებს
„ანაკლიის განვითარების კონსორციუმი“ საგანგებო განცხადებას ავრცელებს და აცხადებს, რომ ფოთის პორტის მიმართ მთავრობის ინტერესი შემაშფოთებელია და ეჭვს ბადებს.
განცხადებას უცვლელად გთავაზობთ:
"ფოთის პორტი არ წარმოადგენს ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის ალტერნატივას:
ფოთის მოძველებული პორტის განახლების ან მის მიმდებარედ, ჩრდილოეთით ახალი პორტის მშენებლობის შემთხვევაში, შეუძლებელი გახდება საქართველომ მიაღწიოს დასახულ მიზანს, რომელიც ქვეყნის ეკონომიკის გაძლიერებას და კავკასიის რეგიონის ეკონომიკურ ცენტრად ჩამოყალიბებას ითვალისწინებს, შესაბამისად, დღის წესრიგიდან ამოღებული იქნება ქვეყნის ევროპა-აზიის სავაჭრო კარიბჭედ ქცევის პერსპექტივაც.
არცთუ დიდი ხნის წინ საქართველოს მთავრობა აცხდებდა, რომ მისთვის ღრმაწყლოვანი პორტის მშენებლობა ფოთში უფრო საინტერესოა, ვიდრე ანაკლიაში. ამ უკანასკნელზე კი პირველი არჩევანი საფუძვლიანი მსჯელობის შედეგად გაკეთდა 2014 წელს განხორციელებული დამოუკიდებელი ექსპრტების ანალიზის საფუძველზე. ცოტა ხნის წინ ფოთის პორტის ოპერატორმა კომპანიამ - „ეი-პი-ემ ტერმინალს“ (APMT) - გამოაცხადა, რომ ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროსაგან მიიღო მიწათსარგებლობის ნებართვა.
მთავრობის ინტერესი ფოთის პორტის მიმართ შემაშფოთებელია და ბადებს ეჭვს, რომ მისი მოტივები საქართველოს ეკონომიკის გაძლიერებისა და სამუშაო ადგილების შექმნის სურვილს სცილდება. გარდა ამისა, გაუგებარია მთავრობის ნაბიჯები. ჯერ კიდევ 2019 წლის მაისში გასცა მთავრობამ იგივე მიწათსარგებლობის ნებართვა კომპანიაზე APMT, მხოლოდ იმიტომ, რომ შემდეგ ჩამოერთმია. უფრო მეტიც, მთავრობამ განცხადება გააკეთა ანაკლიის პორტის ახალი ტენდერის გამოცხადების განზრახვის შესახებ. მთავრობის ასეთი არათანმიმდევრულობა გაურკვეველ მდგომარეობაში აყენებს ინვესტორებსა და კრედიტორებს.
აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ ფოთის პორტის განვითარება საქართველოს ეკონომიკის კრახს გამოიწვევს და ამას ბევრი მიზეზი აქვს. ქვემოთმოცემული ანალიზი საზოგადოებას შეახსენებს თუ რატომ არის ღრმაწყლოვანი ნავსადგური ასეთი მნიშვნელოვანი ქვეყნისათვის და მისი ეკონომიკისათვის, რატომ არ არის ფოთის პორტი მისაღები ალტერნატივა და რატომ რჩება ანაკლია საუკეთესო ლოკაციად უმაღლესი კლასის ღრმაწყლოვანი პორტის ასაშნებელად, რომელიც საშუალებას მისცემს ქვეყანას რეალობად აქციოს რეგიონის წამყვან ეკონომიკად გადაქცევის ამბიცია.
რატომ ღრმაწყლოვანი პორტი?
ანაკლიის განვითარების შესახებ გადაწყვეტილება მიღებული იქნა 2013 წელს, მას შემდეგ რაც მთავრობამ საქართველოში ღრმაწყლოვანი პორტების განვითარების სხვადასხვა შესაძლებლობის შედარება იაპონურ საკონსულტაციო კოსორციუმს - PADECO and Orient Consultants - დაავალა. ანაკლია შეირჩა მთელი რიგი უპირატესობების გამო, მათ შორის ტერიტორიის გეო-ტექნიკური პირობების, ფინანსური განხორციელებადობის და რაც მთავარია, იმ მნიშვნელოვანი ეკონომიკური, სოციალური და გეოპოლიტიკური ეფექტის გამო, რომელსაც პროექტი იქონიებს, როგორც აფხაზეთის რეგიონზე, ასევე მთელი ქვეყნის მასშტაბით.იაპონელი ექსპერტების მიერ მომზადებულ ანგარიშში დეტალურად იყო განსაზღვრული საქართველოს საზღვაო სექტორის პოტენციალი საკონტეინერო ტვირთების გადაზიდვის თვალსაზრისით, ასევე, ამ შესაძლებლობების გამოსაყენებლად საქართველოში ახალი ღრმაწყლოვანი პორტის მშენებლობის აუცილებლობა. გარდა ამისა, ანგარიშში ხაზგასმული იყო, რომ საქართველოში არსებული პორტების (ფოთის პორტის ჩათვლით) სიმძლავრეები და შიდა სახმელეთო კავშირები შეზღუდულია და ნებისმიერი სახის გაფართოებას ეროვნული საზღვაო სექტორისათვის მხოლოდ მოკლევადიანი ეფექტი ექნება. ქვეყნის გრძელვადიანი პრიორიტეტების დაკმაყოფილებისა და სიმძლავრეების ფაზებად განვითარების უზრუნველსაყოფად, კონსულტანტებმა საქართველოს მთავრობას ანაკლიაში ახალი მსხვილმასშტაბიანი ღრმაწყლოვანი პორტის მშენებლბის რეკომენდაცია გაუწიეს.
ფოთში არსებულ პორტს გარკვეული ნაკლოვანებები აქვს და გაფართოების თვალსაზრისით შეუსაბამოა:
ფოთის პორტზე არჩევანის შეჩერება შეზღუდავს საქართველოს მომავალ ეკონომიკურ ზრდას - საქართველოს საკონტეინერო ტვირთების ბაზარზე არსებული ვითარების გათვალისწინებით - წლიური ზრდა 37% და მეტი, ფოთის პორტის გასაფართოებლად მომზადებული ბოლო პროექტის მიხედვით, რომელიც მის, მაქსიმუმ, 1 მილიონ TEU ტვირთბრუნვამდე ზრდას ითვალისწინებს, ეს სიმძლავრე სრულად იქნება ათვისებული 2025 წლისათვის, რაც თავისთავად გააჩენს სხვა, ახალ პორტში ინვესტირების აუცილებლობას. ფოთში 1 მილიონ TEU ტვირთგამტარობის მიღწევა ნიშნავს 1-ლი და მე-2 ფაზების მშენებლობას, თუმცა, დღესდღეობით არ არებობს რაიმე გარანტია, რომ მე-2 ფაზა განხორციელდება, რადგან მთავრობას არ გააჩნია არანაირი სამართლებრივი მექანიზმი (ფოთის პორტი მთლიანად კერძო მფლობელობაშია) ზემოქმედება იქონიოს ფოთის შემდგომ გაფართოებაზე. ამდენად, ამ პორტზე არჩევანის გაკეთება, ნიშნავს საქართველოს მიერ საკუთარ სტრატეგიულ მისწრაფებაზე - გახდეს კარიბჭე და სატრანზიტო ჰაბი ევროპასა და აზიას შორის - უარის თქმას. (ამის საპირისპიროდ, ანაკლიის გრძელვადიანი განვითარების გეგმა შესაძლებელს გახდიდა წლიური სიმძლავრე 100 მილიონ ტონამდე გაზრდილიყო, 6 მილიონი TEU ჩათვლით). მოკლედ, APMT-ს მიერ შემოთავაზებული ფოთის გაფართოების პროექტი მთლიანად უგულებელყოფს ქვეყნის საჭიროებას გაზარდოს საკონტეინერო გადაზიდვების მოცულობები, რაც წამყვანია ქვეყნის საგარეო ვაჭრობისა და სატრანზიტო შესაძლებლობების გასაზრდელად.
- საქართველოს მთავრობა ფოთიდან არ მიიღებს სრულ ეკონომიკურ სარგებელს - ფოთის პორტი არ იქნება კონკურენტუნარიანი და საქართველოს მთავრობა ვერ შესძლებს შემოსავლებით სრულად სარგებლობას. წარმოადგენს რა მონოპოლისტს, APMT-ს დაწესებული აქვს ყველაზე მაღალი საპორტო ტარიფები შავ ზღვაში და მის მიღმა. უფრო მეტიც, ფოთი კერძო მფლობელობაშია, ამიტომ სახელმწიფო შემოსავლის სახით მხოლოდ გადასახადებს მიიღებს.
- ფიზიკური დაბრკოლებები ფოთში განვითარებისათვის. პრობლემები ინფრასტრუქტურასაც შეეხება. მოკლედ რომ თქვათ, ფოთის გაფართოების პერსპექტივა არსებულ საგზაო ინფრასტრუქტურას ეყრდნობა, რომელიც თავისთავად კიდევ უფრო დატვირთავს ისედაც მჭიდრო ურბანულ საგზაო ტრანსპორტის გადაადგილებას და გაზრიდს ეკოლოგიურ პრობლემებს ქალაქ ფოთში.
- ფოთის არსებულ პორტში სახეზეა სერიოზული და ქრონიკური საოპერაციო პრობლემები - უამინდობის გამო პორტის მუშაობის შეჩერებები, რასაც ადგილი აქვს, დაახლოებით, ყოველ მესამე დღეს, ასევე მდინარე რიონის (გამოყოფს ნალექს, რომელიც ზემოქმედებას ახდენს პორტის მისადგომ არხზე) მარშრუტით განპირობებული შეზღუდული სიღრმე - ეს ის საოპერაციო პრობლემებია, რომლებიც ფოთში იარსებებს ჩრდილოეთ ტალღმტეხის აშენების შემთხვევაშიც კი.🔹 სატრანსპორტო მოძრაობის გადატვირთვა. ფოთის სანაპიროს ჩრდილოეთ ტერიტორია, რომლის განვითარების ხელშეწყობასაც ცდილობს ამჟამად APMT, არ წარმოადგენს საქართველოს სანაპიროზე არსებულ ყველაზე ხელსაყრელ ლოკაციას და მისი განვითარება გამოიწვევს არსებული სარკინიგზო და საავტომობილო ინფრასტრუქტურის გადატვირთვას.
ანაკლია - საუკეთესო ალტერნატივა
თუ საქართველო სატრანსპორტო ჰაბად და სატრანზიტო დერეფნად ქცევის პოტენციალის სრულად გამოიყენებას ისახავს მიზნად, ანაკლია ამისათვის ერთადერთი ხელსაყრელი ლოკაციაა. ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის პროექტის გრძელვადიანი ვალდებულებები და პორტის სიმძლავრეების მუდმივი განახლება მკაფიო სიგნალი იქნება საქართველოს მეზობლებისა და პარტნიორებისათვის იმის შესახებ, რომ საერთაშორისო სატრანსპორტო დერეფნის განვითარების თვალსაზრისით, ქვეყანა სანდო და პასუხისმგებლობის მქონე პარტნიორია.
ფოთის პროექტთან შედარებით, ანაკლიის განვითარების კონსორციუმი ანაკლიის ღრმაწყლოვან პორტს აქტიურად წარადგენს საერთაშორისო არენაზე, აყალიბებს გრძელვადიან პარტნიორულ ურთიერთობებს და იღებს ვალდებულებებს სხვა რეგიონულ ინფრასტრუქტურულ პროექტებთან მიმართებით, რათა საქართველოში მოიზიდოს ტვირთების ახალი ნაკადები. 2016 წელს საინვესტიციო ხელშეკრულების ხელმოწერის შემდგომ, კონსორციუმმა ხელი მოაწერა ურთიერთთანამშრომლობის ხელშერკულებებს „შუა დერეფნის“ ქვეყნების სტრატეგიულ პარტნიორებთან (აზერბაიჯანის, ყაზახეთის და თურქმენეთის პორტები), ევროპასა და ჩინეთს შორის სატრანზიტო ტვირთების მოძრაობაში მნიშვნელოვანი მოთამაშის ადგილის მოპოვების მიზნით, შეუერთდა ტრანსკასპიის საერთაშორისო სატრანსპორტო მარშრუტს, მოიპოვა ცენტრალური აზიიდან ყოველწლიურად, დაახლოებით, 3 მილიონი ახალი სატრანზიტო ტვირთის მოზიდვის ვალდებულება და ევრო-კავშირთან, როგორც მთავარ სავაჭრო პარტნიორთან კავშირის უზრუნველყოფის მიზნით, საქმიანი ურთიერთობები გააბა კონსტანცას პორტთან (რუმინეთი).
ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის სხვა უპირატესობები:
- ანაკლია აკმაყოფილებს საქართველოს სტრატეგიულ მიზნებს -- ფოთში APMT-ს მიერ განხორციელებული ნებისმიერი გაფართოებისაგან განსხვავებით, ანაკლიის პორტის პროექტის საინვესტიციო ხელშეკრულების ფარგლებში შემუშავდა პორტის სიმძლავრეების გაფართოების გრაფიკი. ანაკლიის პორტის გრძელვადიანი გენერალური გეგმა ითვალისწინებს დაბალანსებულ შერეულ ინფრასტრუქტურას სხვადასხვა ტიპის ტვირთებისათვის, რამაც უნდა დააკმაყოფილოს როგორც ეროვნული, ასევე რეგიონული ეკონომიკური მოთხოვნები. გარდა ამისა, კონსულტანტების მიერ მთავრობის დაკვეთით შესრულებულმა პირველადმა შესწავლამ აჩვენა, რომ ანაკლიის ადგილმდებარეობას უდიდესი ეკონომიკური ეფექტი ექნება რეგიონული განვითარების კუთხით, რაც შეამსუბუქებს დასავლეთ საქართველოს ეკონომიკურ პრობლემებს. უფრო მეტიც, ანაკლია, განსახლების თვალსაზრისით, მცირე ზემოქმედებას იქონიებს ადგილობრივ მოსახლეობაზე, განსაკუთრებით საშუალო- და გრძელვადიან პერიოდში, ვინაიდან გაფართოება, ძირითადად, დაუსახლებელ ტერიტორიებს მოიცავს.
- ანაკლიის გაზრდილი ტვირთგამტარობა - ანაკლია გრძელვადიანი, გამოუყენებელ ტერიტორიაზე გასავითარებელი, 52 წლიანი პროექტია, რომლის ტვირთბრუნვის ზრდის შესაძლებლობა 100 მილიონ ტონას აღწევს. ფოთი, კი ვერ გვთავაზობს ასეთ სიმძლავრეს სამომავლოდ, რადგან იქ ფიზიკურად არ არის არც ადგილი ამ ზომის პორტისათვის, არც სივრცე პორტის მიმდებარედ, სადაც შესაძლებელი იქნებოდა, თუნდაც, საშუალო ზომის სპეციალური ეკონომიკური ზონის მოწყობა. ანაკლიის მთავარ უპირატესობას წარმოადგენს ხელმისაწვდომი ტერიტორია, რომელიც საკმარისია არა მხოლოდ ღრმა პორტისა და სპეციალური ეკონომიკური ზონის, არამედ ქალაქის ასაშენებლადაც კი.
- ანაკლიის პორტი გაზრდის მთავრობის შემოსავლებს - შეთანხმებულია, რომ ანაკლიის განვითარების კონსორციუმი, გარდა შესაბამისი არსებული გადასახადებისა, გადაიხდის 2% წლიურ სალიცენზიო მოსაკრებელს. დაანგარისებულია, რომ კონცესიის მთელი ხნის განმავლობაში კონსორციუმის მიერ სახელმწიფოსათვის გადახდილი სალიცენზიო მოსაკრებელის რაოდენობა შეადგენს 500 მილიონ აშშ დოლარს. გარდა ამისა, კონცესიის ვადის ამოწურვის შემდეგ ანაკლიის პორტი სახელმწიფოს საკუთრებაში გადავა, რაც ამ უკნასკნელის მიერ კიდევ უფრო მეტი პირდაპირი შემოსავალის მიღებას ნიშნავს.
- ანაკლია - ულტრა-თანამედროვე პორტი და ახალი ქალაქი - ანაკლიის გეგმა ითვალისწინებს ულტრა-თანამედროვე საპორტო ინფრასტრუქტურას. გარდა ამისა, კონსორციუმი თანახმაა განავითაროს დამატებითი სოციალური ინფრასტრუქტურა, რომელიც მოიცავს სამედიცინო დაწესებულებას, საბავშვო ბაღს, სპორტულ და ბიზნეს ცენტრებს. ეს არის ნაწილი ანაკლიის გრძლევადიანი ხედვისა, რომლის მიხედვითაც დასახლება უნდა გახდეს ახალი რეგიონული ბიზნეს-ცენტრი მსხვილმასშტაბიანი ლოჯისტიკური და სამრეწველო პარკებით, ახალი ქალაქით ბიზნეს- და ფინანსური ცენტრით, საგანმანათლებლო და ჯანდაცვის დაწესებულებებით, სპორტული და გამაჯანსაღებელი ინფრასტრუქტურით, და ყოველივე ეს ქვეყანაში ათასობით სამუშაო ადგილს შექმნის.🔸 ფოთი არ წყვეტს არსებობას ანაკლიის აშენების შემთხვევაში - ბევრი კრიტიკოსის აზრით, ანაკლიის აშენება გამოიწვევს ფოთისა და ბათუმის პორტების დახურვას, რაც არასწორია. ხსენებული პორტები გააგრძელებენ ფუნქციონირებას, ხოლო მომატებულ სატვირთო გადაზიდვებს ანაკლია მოემსახურება".

Anaklia Development Consortium – Poti Port is inadeguate substitute for Anaklia deep sea port
The Anaklia Development Consortium said on Tuesday that Poti Port is inadeguate substitute for Anaklia deep sea port.
"Redevelopment of the obsolete Port of Poti, or building an unsuitable greenfield project on the north side of Poti Bay, will cause Georgia to fail in its desire to strengthen its economy and become an economic powerhouse in the Caucasus region, and dash hopes that Georgia can be the gateway for trade between Asia and Europe.
The Government of Georgia has recently been making assertions that it is more interested in the development of a Deep Sea Port at Poti instead of Anaklia, which it had originally selected following an exhaustive review, which included the analysis of expert independent consultants back in 2014. Most recently, APM Terminals (APMT), which operates the Port of Poti, announced that it had received a first-stage land use permit from the Ministry of Economy and Sustainable Development.
The Government’s interest in Poti is troubling, and suggests its motives go beyond simply desiring to strengthen Georgia’s economy and create jobs. Additionally, the Government’s actions are confusing. Just last May (2019) the Government issued the same first-stage land use permit to APMT, only to then revoke it. Furthermore, the Government has indicated an intention to issue a new tender for the Port of Anaklia. Investors and lenders are bound to be confused by the Government’s inconsistencies.
However, the pursuit of a port in Poti will end up a failure for the Georgian economy, for many reasons. The following analysis will remind the public of the reasons why a Deep Water Port is so important to Georgia and its economy, why the Port of Poti is not an acceptable solution, and why Anaklia remains the best location for a world-class deep water port that will enable Georgia to realize its ambition to be a leading regional economy.
WHY A DEEP SEA PORT?
The decision to develop Anaklia was taken in 2013 after the Government hired a consortium of Japanese consultants -- PADECO and Orient Consultants -- to compare and contrast the options in Georgia for a deep sea port. Anaklia was chosen because it held a number of advantages including the geo-technical conditions of the site, its financial feasibility and most importantly, the significant economic, social and geopolitical impact the project would have both on the Abkhazia region and the wider country.The report submitted by the Japanese consultants explicitly defined the significant opportunities for the Georgian maritime sector in terms of the container traffic and essential need to build the new deep-sea port in Georgia to utilize these opportunities. In addition, the report has clearly outlined that the existing ports in Georgia (including Poti) are limited in their capacities and hinterland connections, and any expansion would have only short-term impact for the national maritime sector. The consultants advised the Government of Georgia to consider the development of the greenfield and large-scale deep sea port at Anaklia to ensure long term advantages for the country and phased capacity developments to serve Georgia’s needs in long-term perspective.
POTI IS NOT AN ADEQUATE SUBSTITUTE
The existing port in Poti has numerous disadvantages and is not suitable for expansion:
Choosing Poti will restrict Georgia’s future economic growth -- Considering the current developments of the Georgian container market, which has been growing by over 37% per year, the latest proposed expansion of Poti to 1 million TEUs maximum capacity will be completely utilized by 2025, thus triggering the need to invest in another new port. The achievement of 1 million TEU, at Poti assumes that both Phases 1 and 2 will be built, though there is no guarantee at present that Phase 2 will be built since the Government has no legal mechanism (as Poti is a fully private port) to influence further expansion of Poti. Choosing Poti therefore ignores Georgia’s strategic aspiration to become a gateway and transit hub between Europe and Asia. (By contrast, the long-term development plan for Anaklia would allow for 100 million tons of annual capacity, including 6 million TEUs). In short, the Poti expansion project offered by APMT completely ignores the needs of Georgia to expand its capacities for container traffic as the key driver for the country’s foreign trade and transit capacity.
The Georgian Government will not receive the full economic benefit from Poti -- Poti Port would not be competitive, and the Government will not realize the full benefit of revenues. Because it has a monopolistic position, APMT charges among the highest port fees in the Black Sea and wider region. Furthermore, Poti is privately owned and thus the only revenues the Government would enjoy would be taxes.
There are physical restraints on how development can proceed at Poti. The problem extends to the infrastructure as well. In short, the expansion of Poti relies on the existing road infrastructure which will naturally escalate already congested urban traffic and environmental problems in Poti City.There are also serious and chronic operating issues with the existing port at Poti -- Due to bad weather with closures happening approximately every third day, and a limit on depth due to the route of the Rioni River (which produces sediment that affects the port's access channel) operating problems will persist at Poti, even if a northern breakwater is constructed.
Congestion will increase. The north territory of the Poti Bay, which is currently being promoted by APMT, is not the most feasible location for a deep-sea port on the Georgian seacoast and will escalate the congestion of the existing rail and road infrastructure.
ANAKLIA THE BEST SOLUTION
Anaklia is the only suitable location if Georgia is to realize its full potential as a transport hub and a transit corridor. The long-term commitments for the Anaklia Deep Sea Port project and constant upgrade of the port’s capacities is a sound signal to Georgia’s neighbours and partners, that the country is a reliable and committed partner for the development of international transportation corridors.
In comparison to the Poti project, ADC has been actively promoting the Anaklia Deep Water Port on an international level, building long-term partnerships and commitments with other regional infrastructure projects to attract to Georgia new cargo flows. Since signing the investment agreement in 2016, ADC has signed cooperation agreements with strategic peers along the Middle Corridor (ports in Azerbaijan, Kazakhstan and Turkmenistan), joined the Trans-Caspian International Transport Route to become a vital part of the cargo transit between Europe and China, collected commitments to attract about 3 million annually of new bulk cargo from Central Asia, and established cooperation with the Constanza port in Romania to secure the connectivity with the European Union as major trade partner.
Other advantages of the Anaklia Deepwater Port include:
Anaklia meets Georgia's strategic aims -- in comparison to any development by APMT at Poti, the Anaklia Port project within the Investment Agreement has a defined schedule for the expansion of the port’s capacities. The long-term master plan of Anaklia Port includes a balanced mix of infrastructure for different cargo types supporting national and regional economic needs. In addition, the government’s initial study conducted by the consultants found that the Anaklia location will have the highest economic impact in terms of regional development to alleviate the economic underdevelopment of the Western Georgia region. Furthermore, Anaklia has a lower resettlement impact for the local population, especially in the mid- and long-term, since the expansion covers mainly uninhabited area).
Anaklia will have much greater capacity -- Anaklia is a long-term greenfield 52-year project with the ability to grow to 100 million tonnes. Poti, however, cannot offer the same future capacity because, there is physically no space for such a large port and no space behind the port at Poti to develop even a mid-sized special economic zone. A key advantage of Anaklia is that there is space to create a deep sea port, a special economic zone and even a city.Anaklia Port will increase revenues for the Government -- ADC has agreed a 2% annual royalty on top of the taxes it will need to pay. Over the duration of the concession, the royalties to be paid by ADC to the Government are estimated to be USD 500 million. In addition, ownership of the Port of Anaklia will transfer to the Government at the conclusion of the concession period, meaning even further direct revenue for the Government.
Anaklia will be a state-of-the-art port and new town –The plan for Anaklia is to create state-of-the-art infrastructure at the port. Furthermore, ADC agreed to build additional social infrastructure including a medical facility, a kindergarten, and sport and business amenities. This is part of the long-term vision for Anaklia to be a new regional business centre with large-scale logistics and industrial parks, a new City with a business and financial centre, education and healthcare facilities, plus sport and recreational infrastructure, all of which will create thousands of new jobs in Georgia.Poti will not cease to exist when Anaklia is built -- Many critics believe that building Anaklia will lead to the closure of the Poti and Batumi ports. This is incorrect. These ports will continue and the increase in overall traffic will be handled by Anaklia", the Anaklia Development Consortium sain in a statement.