16/01/2026 14:36:00 პოლიტიკა, ეკონომიკა
აზერბაიჯანულმა კომპანია „სოკარმა“ საქართველოს გავლით ავსტრიისა და გერმანიისთვის გაზის მიწოდება დაიწყო.
კომპანიის განცხადებაში აღნიშნულია, რომ „სამხრეთის გაზის დერეფნის“ ევროპული სეგმენტის, „ტრანსადრიატიკული მილსადენის“ მეშვეობით ტრანსპორტირებული გაზის მნიშვნელოვანი მოცულობის გაყიდვით აზერბაიჯანი აზერბაიჯანული გაზის ექსპორტში მომდევნო მნიშვნელოვან ნაბიჯს დგამს.
იტალიის გავლით ავსტრიასა და გერმანიაში მიწოდება კიდევ უფრო აფართოებს აზერბაიჯანული გაზის გეოგრაფიას ევროპაში, რაც მყიდველი ქვეყნების რაოდენობას 16-მდე ზრდის.
აზერბაიჯანული გაზის მიწოდება ევროპაში ტრანსადრიატიკული მილსადენის (TAP) მეშვეობით 2020 წლის 31 დეკემბერს დაიწყო. მილსადენის საწყისი სიმძლავრე წელიწადში 10 მილიარდი კუბური მეტრი იყო, თუმცა შესაძლებელია მისი გაზრდა 20 მილიარდ კუბურ მეტრამდე წელიწადში. 2022 წლის ივლისში აზერბაიჯანმა და ევროკომისიამ შეთანხმებას მიაღწიეს ევროპაში გაზის მიწოდების გაორმაგების შესახებ 2027 წლისთვის. დღემდე TAP-მა ევროპას 54.3 მილიარდი კუბური მეტრი გაზი მიაწოდა. 2025 წელს აზერბაიჯანმა 51.5 მილიარდი კუბური მეტრი ბუნებრივი აირი გამოიმუშავა. ამ პერიოდში გაზის ექსპორტმა სულ 25.2 მილიარდი კუბური მეტრი შეადგინა. აქედან 12.8 მილიარდი კუბური მეტრი ევროპას მიეწოდა, 9.6 მილიარდი კუბური მეტრი – თურქეთს (მათ შორის, 5.6 მილიარდი TANAP-ის მეშვეობით), 2.3 მილიარდი კუბური მეტრი – საქართველოს და 0.5 მილიარდი კუბური მეტრი – სირიას.

16/01/2026 14:36:00 Политика, Экономика
Государственная нефтяная компания Азербайджана (SOCAR) сообщила о начале поставок азербайджанского газа в Австрию и Германию. Объем экспорта не раскрывается.
«SOCAR, осуществляя продажу значительных объемов газа, транспортируемого по Трансадриатическому газопроводу (TAP), который является европейским сегментом Южного газового коридора, делает следующий важный шаг в экспорте азербайджанского газа. С января 2026 года азербайджанский газ поставляется покупателям не только из других стран региона, но и из Австрии и Германии», – заявили в компании.
Топливо поставляется из Азербайджана через Грузию, Турцию, Грецию, Албанию и Италию.
Отмечается, что поставки в Австрию и Германию дополнительно расширяют географию присутствия азербайджанского газа в Европе, доводя количество стран-покупателей до 16.
Поставки азербайджанского газа через Трансадриатический газопровод (TAP), европейский участок Южного газового коридора, начались 31 декабря 2020 года. Мощность TAP составляла 10 млрд кубометров в год, однако она может быть увеличена до 20 млрд кубометров ежегодно. В июле 2022 года Азербайджан и Европейская комиссия достигли соглашения об удвоении поставок газа в Европу к 2027 году, передает информагентство Trend.
На сегодняшний день TAP поставил в Европу 54,3 млрд кубометров газа.В 2025 году Азербайджан произвел 51,5 млрд кубометров природного газа. Из них 14,1 млрд кубометров пришлось на месторождение Азери–Чираг–Гюнешли, 27,9 млрд кубометров — на Шах Дениз, 1,6 млрд кубометров — на месторождение Абшерон и 7,9 млрд кубометров — на SOCAR.
За этот период экспорт газа составил 25,2 млрд кубометров. Из них в Европу было поставлено 12,8 млрд кубометров, в Турцию — 9,6 млрд кубометров (включая 5,6 млрд через TANAP), в Грузию — 2,3 млрд кубометров и в Сирию — 0,5 млрд кубометров.