აფხაზეთში რუსეთის შავი ზღვის ფლოტის ბაზის გასახსნელად ემზადებიან
აფხაზეთში რუსეთის სამხედრო-საზღვაო ძალების შავი ზღვის ფლოტის მატერიალურ-ტექნიკური ბაზა გაჩნდება, - განაცხადა რუსეთის მიერ ოკუპირებული ქართული რეგიონის დე ფაქტო ლიდერმა ბადრა გუნბამ, თუმცა ობიექტის გახსნის ვადები არ დაუკონკრეტებია.
მისივე თქმით, ობიექტი აშენდება ქალაქ ოჩამჩირეს მიდამოებში, სადაც რუსეთის უშიშროების ფედერალური სამსახურის სასაზღვრო სამმართველოს სანაპირო დაცვის ხომალდების ბაზირების პუნქტია განთავსებული.
"რუსული სამხედრო-საზღვაო ბაზის შექმნა, როგორც ასეთი, არ იგეგმება, მაგრამ იგეგმება ოჩამჩირეს რაიონში მატერიალურ-ტექნიკური ბაზნის გახსნა საკუთვრივ შავი ზღვის ფლოტისთვის. პროექტის რეალიზება ითვალისწინებს აფხაზეთ-რუსეთის თანამშრომლობის შემდგომ გაღრმავებას, მათ შორის - თავდაცვის სამინისტროების ერთობლივი მუშაობის კუთხით" - დასძინა გუნბამ.
ცნობისთვის: 2017 წლიდან ოჩამჩირეში რუსეთის უშიშროების ფედერალური სამსახურის სასაზღვრო სამმართველოს სანაპირო დაცვის სადარაჯო ხომალდების ფლოტია დისლოცირებული. რუსეთის მიერ ოკუპირებული რეგიონის ტერიტორიაზე ასევე მოქმედებს მეშვიდე რუსული სამხედრო ბაზა. მიმდინარე კვირას, რუსეტში გამართული კავკასიური საინვესტიციო ფორუმის ფარგლებში აფხაზეთის დე ფაქტო ლიდერმა განაცხადა, რომ ეს ობიექტები "აფხაზეთის ტერიტორიაზე მშვიდობისა და სტაბილურობის შენარჩუნებას ემსახურება".
2023 წელს რუსეთმა მის მიერ ოკუპირებულ აფხაზეთთან რუსული სამხედრო-საზღვაო ფლოტის მუდმივი ბაზირების პუნქტის შექმნის შესახებ შეთანხმება გააფორმა.

В Абхазии готовятся открыть базу Черноморского флота России
В оккупированной Россией Абхазии появится материально-техническая база для Черноморского флота ВМФ России, сообщил де-факто президент Бадра Гунба, не уточнив сроки открытия.
По его словам, объект построят в районе города Очамчире, в котором находится пункт базирования сторожевых кораблей береговой охраны Пограничной службы ФСБ России. «[Создание российской] военно-морской базы как таковой нет [не планируется], но планируется открытие <…> в районе Очамчиры <…> материально-технической базы именно для Черноморского флота», — отметил он.
По словам Гунба, реализация проекта предполагает дальнейшее укрепление сотрудничества оккупированной Абхазии с Россией, в том числе в рамках совместной работы министерств обороны сторон, добавил Гунба.
С 2017 года в Очамчире дислоцируется сторожевой флот береговой охраны погранслужбы ФСБ РФ. Также на территории Абхазии находится 7-я российская военная база. На этой неделе во время Кавказского инвестиционного форума глава непризнанной ресспублики заявил, что эти объекты помогают «сохранять мир и стабильность на территории Абхазии».
В 2023 году Россия и Абхазия подписали "соглашение" о создании пункта постоянного базирования российского ВМФ. Во времена СССР в Очамчире размещались объекты советского Черноморского флота.