უნგრეთი იმუქრება, რომ შეუერთდება რუსეთის წინააღმდეგ სანქციებს, თუ პუტინი უარს იტყვის უკრაინაში ცეცხლის შეწყვეტაზე
09/04/2025 17:31:58 მსოფლიო
უნგრეთი შესაძლოა შეუერთდეს დასავლეთის სანქციებს რუსეთის წინააღმდეგ, თუ პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი უარს იტყვის უკრაინაში ომის მშვიდობიანი მოგვარების მიღწევაზე. ამის შესახებ უნგრეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა პიტერ სიიარტომ განაცხადა, რომელიც მანამდე ევროკავშირის სანქციებს რუსეთის წინააღმდეგ სასაცილოდ და წარუმატებლად აფასებდა, - იუწყება The Telegraph.
როგორც უნგრეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ხელმძღვანელმა თქვა, ბუდაპეშტი შესაძლოა, შეუერთდეს ანტირუსულ სანქციებს, თუ აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი გადაწყვეტს, აღასრულოს თავისი მუქარა რუსეთის ეკონომიკაზე დარტყმის მიყენების თაობაზე. მარტის ბოლოს ტრამპი დაიმუქრა მეორადი სანქციების დაწესებით რუსულ ნავთობზე, თუ პუტინი ხელს შეუშლის ცეცხლის შეწყვეტას და ჩაშლის სამშვიდობო შეთანხმებას. "ჩვენი გადაწყვეტილება განისაზღვრება მომავალი გარემოებებით", - თქვა სიიარტომ ლონდონში სამეფო გაერთიანებული სერვისების ინსტიტუტის ანალიტიკურ ცენტრში.
კითხვაზე, დაუჭერს თუ არა უნგრეთი მხარს ევროკავშირის სანქციებს, თუ ეს იქნება ტრამპის მოლაპარაკებების სტრატეგიის ნაწილი, სიიარტომ თქვა, რომ იმედოვნებს მშვიდობას რუსეთსა და უკრაინას შორის და რომ გაქრება ანტირუსული შეზღუდვების გამკაცრების აუცილებლობა. „თუ ეს პოზიტიური სცენარი არ განხორციელდება, მაშინ მოგვიწევს მისი განხილვა“, - განაცხადა მან.
გარდა ამისა, უნგრეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა გააფრთხილა, რომ ბუდაპეშტი ვეტოს დაადებს უკრაინის ევროკავშირში გაწევრიანებას, თუ კიევი არ შეცვლის კანონებს, რომლებიც ზღუდავს სკოლებში უცხო ენების სწავლებას. ეს ურთულებს უკრაინის ეთნიკურ უნგრელებს უნგრულის სწავლა, - თქვა მან.

Венгрия пригрозила присоединиться к санкциям против России, если Путин откажется от перемирия в Украине
09/04/2025 17:31:58 Мир
Венгрия может присоединиться к западным санкциям против России в случае отказа президента Владимира Путина от мирного урегулирования в Украине. Об этом заявил министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто, который ранее называл санкции Евросоюза против РФ «смехотворными» и провальными, сообщает The Telegraph.
Глава венгерского МИД отметил, что Будапешт может принять решение о присоединении к антироссийским санкциям, если президент США Дональд Трамп решит реализовать свою угрозу об ударе по российской экономике. В конце марта Трамп пригрозил ввести вторичные санкции на всю российскую нефть, если Путин будет препятствовать прекращению огня и сорвет мирное соглашение. «Наше решение будет определяться обстоятельствами в будущем», — отметил Сийярто в аналитическом центре Королевского института оборонных исследований в Лондоне.
На вопрос о том, поддержит ли Венгрия санкции ЕС, если они будут частью переговорной стратегии Трампа, Сийярто отметил, что надеется на заключение мира между Россией и Украиной и исчезновение необходимости ужесточения антироссийских ограничений. «Если этот позитивный сценарий не реализуется, то нам придется обсудить это», — сказал он.
Кроме того, глава МИД Венгрии предупредил, что Будапешт наложит вето на вступление Украины в ЕС, если Киев не изменит законы, ограничивающие преподавание иностранных языков в школах. Это затруднило изучение венгерского языка этническими венграми в Украине, заявил он.