მინისტრი: "ფოთში ღრმაწყლოვანი პორტისთვის გაცემული წინასწარი ნებართვა გაუქმდა"
საქართველოს ეკონომიკის და მდგრადი განვითარების მინისტრი ნათია თურნავა ფოთში ღრმაწყლოვანი პორტისთვის ნებართვის გაცემასთან დაკავშირებით პირველ კომენტარს აკეთებს.
"პირველ რიგში უნდა ვთქვა, რომ ეს დოკუმენტი, რომელიც გაიცა, არ წარმოადგენს სამშენებლო ნებართვას; ეს არის ე.წ. მიწათსარგებლობის წინასწარი სარგებლობის დოკუმენტი, რომელიც გაიცა ჩვენი ერთ-ერთი სააგენტოს, კერძოდ, მშენებლობის და ტექნიკური ზედამხედველობის სააგენტოს უფროსის ბრძანებით ისე, რომ ეს საკითხი არ ყოფილა შეთანხმებული არცერთ მოქმედ მთავრობის წევრთან და არც პირადად - ჩემთან.
გარდა ამისა, როგორც გაირკვა, იქ არის პროცედურული დარღვევები, რითიც არის ეს დოკმენტი გაცემული. აქედან გამომდინარე, დღეს მივიღეთ გადაწყვეტილება და ეს დოკუმენტი გაუქმდა და ასევე, სააგენტოს ხელმძღვანელი გადაყენებულია დაკავებული თანამდებობიდან", - აცხადებს მინისტრი.
შეგახსენებთ, რომ "ეიპიემ ტერმინალს ფოთმა" ახალი ღრმაწყლოვანი ნავსადგურის მშენებლობის ნებართვის მიღებასთან დაკავშირებით ინფორმაცია გუშინ გაავრცელა.
"ფოთის საზღვაო ნავსადგური აფასებს ახლახან, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს მიერ ქ. ფოთში ახალი ღრმაწყლოვანი, მრავალფუნქციური ნავსადგურის მშენებლობის ნებართვის გაცემით გამოხატულ მხარდაჭერას, რაც ფოთის პორტის გავლით ლოგისტიკური ჯაჭვის გაძლიერებას და ქალაქის განვითარებას შეუწყობს ხელს", – ნათქვამია კომპანიის განცხადებაში.

Georgian Economy Minister- preliminary permit issued to deep-water port in Poti is abolished
The Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Natia Turnava has said that a preliminary permit issued to a deep-water port in Poti is abolished.
“First of all, I would like to say that the document, which was issued, is not a construction permit; it is a so-called preliminary use document of a land use, which   was issued by one of our agencies, in particular, by the order of the head of the Agency for Construction and Technical Supervision, but this issue has not been agreed with any member of the government, including me,” Turnava said at a briefing on Thursday.
“In addition, as it turned out, that there are procedural violations on the basis of which this document was issued; therefore, today we have made a decision and this document has been cancelled. And the head of the agency has been dismissed”, Turnava said.
Yesterday it became known that apart from the Anaklia Deep Sea Port, another deep–water port might be built in Poti. In particular, APM Terminals Poti said that on May 2 the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia issued permission for the construction of a new multifunctional, deep-water port in Poti.