ბერბოკი: გერმანია მზადაა, საუდის არაბეთისთვის Eurofighter–ების მიყიდვაზე თანხმობა განაცხადოს
გერმანიის საგარეო საქმეთა მინისტრი ანალენა ბერბოკი აცხადებს, რომ ბერლინი მზადაა, საუდის არაბეთისთვის Eurofighter–ების მიყიდვაზე თანხმობა განაცხადოს. ამის შესახებ მან ჟურნალისტებს ისრაელში ვიზიტისას განუცხადა.
Eurofighter–ის საბრძოლო ტიპის თვითმფრინავებს გერმანია, ბრიტანეთი, იტალია და ესპანეთი ერთობლივად ქმნიან და თითოეულს შეუძლია, ვეტო დაადოს ნებისმიერ გარიგებას.
გერმანიამ დაბლოკა საუდის არაბეთისთვის Eurofighter–ების მიყიდვა 2018 წელს სტამბოლში საუდის არაბეთის საკონსულოში ჟურნალისტ ჯამალ ხაშოგის მკვლელობის შემდეგ. გარიგება 48 თვითმფრნავის ყიდვას გულისხმობს.
ბერბოკმა აღნიშნა, რომ "ახლო აღმოსავლეთში უსაფრთხოების კუთხით საუდის არაბეთის როლი მნიშვნელოვანია".
"ომის დაწყების შემდეგ საუდის არაბეთმა და ისრაელმა არ თქვეს უარი ნორმალიზების პოლიტიკაზე. ის ფაქტი, რომ საუდის არაბეთი ახლა ანეიტრალებს ჰუსიტების მიერ ისრაელისკენ გასროლილ რაკეტებს, ამას ხაზს უსვამს და ჩვენ მადლობელი ვართ ამისათვის. საუდის არაბეთი არის უმნიშვნელოვანესი კონტრიბუტორი ისრაელის უსაფრთხოებაში, ამის მაგალითია, თუნდაც ბოლო პერიოდი და ის ძალისხმევას მიმართავს, რომ შეჩერდეს რეგიონული კონფლიქტის რისკი", – განაცხადა გერმანიის საგარეო საქემთა მინისტრმა.

Annalena Baerbock: Germany is ready to allow sales of Eurofighter jets to Saudi Arabia
Germany is ready to allow sales of Eurofighter jets to Saudi Arabia, foreign minister Annalena Baerbock said on Sunday.
Germany, Britain, Italy and Spain jointly build the jet and each can veto deals, Agence France-Presse reports.
Germany has blocked arms sales to Riyadh since the 2018 murder of journalist Jamal Khashoggi in the Saudi consulate in Istanbul. That includes blocking a deal for 48 Eurofighter jets signed by Saudi crown prince Mohammed bin Salman in London.
“We do not see ourselves, as the German federal government, opposing British considerations on other Eurofighter (sales),” Baerbock told journalists on a trip to Israel, in which she highlighted the Saudi role in the Middle East security crisis since the Israel-Gaza war.
Germany’s foreign minister noted that Saudi Arabia and Israel had “not renounced their policy of normalisation” since war broke out. “The fact that Saudi Arabia is now intercepting missiles fired by the Houthis at Israel underlines this, and we are grateful for that,” AFP reports.
“Saudi Arabia is a key contributor to Israel’s security, even these days, and is helping to stem the risk of a regional conflagration.”