ბლინკენმა რეგიონული ტურნე თურქეთში ვიზიტით დაიწყო
ამერიკელი დიპლომატი შაბათს სტამბოლში შეხვედრების სერიას გამართავს. როგორც CNN იუწყება, იგი, მათ შორის თურქეთის პრეზიდენტ რეჯეფ თაიფ ერდოღანს შეხვდება.
აშშ–ის სახელმწიფო დეპრატამენტის ცნობით, თურქეთის შემდეგ ენტონი ბლინკენი გაემგზავრება იორდანიაში, კატარში, არაბთა გაერთიანებულ საემიროებში, საუდის არაბეთში, ისრაელში, დასავლეთ სანაპიროზე, ეგვიპტესა და საბერძნეთში.
"ბლინკენის ტურნეს მიზანია უფრო ფართო კონფლიქტის თავიდან აცილება და ზეწოლა ისრაელზე ღაზას სექტორში "ჰამასის" წინააღმდეგ მის მიერ წარმოებულ სამხედრო კამპანიაში", – იტყობინება გამოცემა.
ისრაელსა და "ჰამასს" შორის ომის დაწყების შემდეგ – 7 ოქტომბრიდან დღემდე ეს ახლო აღმოსავლეთში ბლინკენის რიგით მეოთხე ვიზიტია.
”ჩვენ არ ველით, რომ ამ ტურნეს პერიოდში მოლაპარაკებები ადვილი იქნება. აშკარად რთული საკითხებია რეგიონის წინაშე, მაგრამ მდივანი ბლინკენი თვლის, რომ ამერიკის შეერთებული შტატების პასუხისმგებლობაა წარმართოს დიპლომატიური ძალისხმევა ამ საკითხების გადასაჭრელად", – განუცხადა ჟურნალისტებს სახელმწიფო დეპარტამენტის პრეს–სპიკერმა მეთიუ მილერმა.
7 ოქტომბერს "ჰამასის" მოულოდნელ თავდასხმას ისრაელზე 1200 ადამიანი ემსხვერპლა, ხოლო 240 პირი მძევლად იქნა აყვანილი. ისრაელმა საპასუხო იერიში მიიტანა ღაზას სექტორზე, რომელსაც "ჰამასი" მართავს და სადაც 7 ოქტომბრის შემდეგ განუწყვეტელი თავდასხმების შედეგად, პალესტინის ჯანდაცვის სამინისტროს მონაცემებით, 22 600 ადამიანი დაიღუპა.

Blinken arrives in Turkey for first stop in whirlwind regional trip
US Secretary of State Antony Blinken landed in Turkey on Friday – the first stop in his whirlwind tour through the region to try to deter a wider conflict and press Israel on its military campaign against Hamas in Gaza.
The top US diplomat will hold a series of meetings in Istanbul on Saturday. He is expected to meet with Turkish President Recep Tayyip Erdogan.
When Blinken last traveled to Turkey in November, he did not meet with the Turkish leader but met with his Turkish counterpart, Hakan Fidan, for two and a half hours.
Turkey hosts Hamas leadership, and Erdogan has been outspoken against Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu and the war in Gaza.
More on Blinken's trip: The secretary of state will also travel to Jordan, Qatar, the United Arab Emirates, Saudi Arabia, Israel, the West Bank, Egypt, and Greece. It is Blinken's fourth trip to the region since the October 7, 2023, Hamas attack on Israel.