გერმანიაში ღაზას ომთან დაკავშირებული 2600 დანაშაული დაფიქსირდა
გერმანიაში კრიმინალური პოლიციის ფედერალურმა ოფისმა (BKA) დაარეგისტრირა დაახლოებით 2600 პოლიტიკურად მოტივირებული სისხლის სამართლის დანაშაული, რომლებიც დაკავშირებულია ღაზას სექტორში მიმდინარე საომარ მოქმედებებთან. ამის შესახებ DW პოლიციის მონაცემებზე დაყრდნობით იტყობინება.
2600 დანაშაულიდან 1100-ზე მეტი ანტისემიტურია. ანგარიშის მიხედვით, დანაშაულები ძირითადად საკუთრების დაზიანებასა და სიძულვილის გაღვივებასთან არის დაკავშირებული. გარდა ამისა, 7 ოქტომბრიდან კრიმინალური პოლიციის ფედერალურმა ოფისმა მიიღო ცნობები ისლამოფობიური სიძულვილით გამოწვეული დანაშაულების „ორნიშნა რიცხვის“ შესახებ. პოლიციის ცნობით, ამ დანაშაულთა უმეტესობა ასევე გულისხმობს ქონების დაზიანებას და სიძულვილის გაღვივებას.
ისრაელსა და ღაზას სექტორში განვითარებულმა მოვლენებმა შეიძლება „დიდი საფრთხე შეუქმნას უსაფრთხოების ვითარებას გერმანიაში“, განსაკუთრებით საშობაო არდადეგების წინ, – განაცხადეს კრიმინალური პოლიციის ოფისში.
მანამდე მსგავს რისკებზე გერმანიის შინაგან საქმეთა მინისტრმა ნენსი ფეზერმა ისაუბრა. ხოლო გერმანიის კონსტიტუციის დაცვის ფედერალურმა ოფისმა, რომელიც ასრულებს სადაზვერვო სააგენტოს როლს, მიუთითა ქვეყანაში ისლამისტური ტერაქტების საფრთხის დონის მნიშვნელოვან ზრდაზე ისრაელსა და "ჰამასს" შორის ომის ფონზე.

В Германии зафиксировали 2600 преступлений, связанных с войной в Газе
В Германии Федеральное ведомство уголовной полиции (BKA) зарегистрировало по всей стране около 2600 политически мотивированных уголовных преступлений, связанных с войной в секторе Газа.
Об этом сообщает DW со ссылкой на данные ведомства, информирует "Европейская правда".
Из 2600 преступлений более 1100 классифицированы как антисемитские. Согласно отчету BKA, правонарушения связаны в основном с причинением вреда имуществу и разжиганием ненависти.
Кроме того, с 7 октября в BKA поступили сообщения о "двузначном количестве" преступлений, совершенных на почве исламофобии.
По данным полиции, большинство этих преступлений также связаны с причинением вреда имуществу и разжиганием ненависти.
События в Израиле и секторе Газа могут "представлять высокую угрозу для ситуации с безопасностью в Германии", особенно в преддверии рождественских праздников, подчеркнули в BKA.
Ранее глава МВД Германии Нэнси Фезер заявила, что опасается повторения новогодних беспорядков и нападений на экстренные службы в Берлине и других городах.
А Федеральное ведомство по охране конституции Германии, которое играет роль спецслужбы, указало на значительный рост уровня угрозы исламистских терактов в стране на фоне войны между Израилем и группировкой ХАМАС на Ближнем Востоке.