რუსეთმა უკრაინას ექვსი გატაცებული ბავშვი დაუბრუნა
რუსეთმა წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტისა და კატარის შუამავლობით, ოკუპირებული ტერიტორიებიდან გატაცებული ექვსი ბავშვი უკრაინაში ნათესავებს დაუბრუნა. ამის შესახებ „იზვესტიას“ განუცხადა რუსეთში ბავშვთა უფლებების კომისარმა მარია ლვოვა-ბელოვამ, რომელზეც ჰააგას დაკავების ორდერი აქვს გაცემული.
ბავშვები დედებს მოსკოვში კატარის საელჩოში შეხვდნენ. ისინი უკრაინაში ბელარუსის ტერიტორიის გავლით დაბრუნდნენ.
The Washington Post-ის ცნობით, დაბრუნებულ ბავშვებს შორის არის 13 წლის მოზარდი, რომელიც ბებიასთან ერთად ცხოვრობდა რუსეთის ერთ-ერთ სოფელში. იგი დედას შეხვდა ანექსირებულ სიმფეროპოლში, შემდეგ გაემგზავრა მოსკოვში, საიდანაც ისინი უკრაინაში დაბრუნდნენ. უკრაინაში დაბრუნდა კიდევ ერთი 15 წლის მოზარდი, რომელიც ცხოვრობდა ზაპოროჟიეს ოლქის ოკუპირებულ ნაწილში. ასევე ოჯახებში დაბრუნდნენ რვა წლის ბიჭი, რომელიც ბებიასთან ერთად ოკუპირებულ ლუგანსკის რაიონში ცხოვრობდა და 11 წლის ბიჭი, რომლის დედაც უკრაინის ჯარში მსახურობდა და ტყვედ ჩავარდა. მშობლების გარეშე დარჩენილი კიდევ ერთი ბავშვს უკრაინაში დეიდა ელოდება.
ეს გატაცებული ბავშვების დაბრუნების მეორე ეტაპია კატარის შუამავლობით. ოქტომბერში ოთხი ბავშვი დაბრუნდა უკრაინაში. კატარმა ასევე მონაწილეობა მიიღო ოკუპირებული მარიუპოლიდან წაყვანილი მოზარდის ბოგდან ერმოხინის დაბრუნების მოლაპარაკებებში. მეორე ეტაპზე მოლაპარაკებები 2023 წლის აპრილიდან მიმდინარეობდა.
უკრაინის ხელისუფლების ოფიციალური მონაცემებით, 2023 წლის 31 ივლისის მდგომარეობით, ომის დაწყებიდან დღემდე, უკრაინიდან რუსეთში 19 546 ბავშვია დეპორტირებული. თუმცა, რუსეთი აცხადებს, რომ დეპორტირებულია დაახლოებით 700 000 ბავშვი. 2023 წლის 17 მარტს ჰააგის საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლომ ვლადიმირ პუტინისა და მარია ლვოვა-ბელოვას დაპატიმრების ორდერი გამოსცა უკრაინის ოკუპირებული ტერიტორიებიდან ბავშვების რუსეთში უკანონო დეპორტაციის გამო.

Россия вернула в Украину шестерых похищенных детей
Россия вернула родственникам в Украину шестерых детей, похищенных с оккупированных территорий, в рамках второго этапа возвращения, организованного при посредничестве Международного Комитета Красного Креста и Катара. Об этом сообщила уполномоченная по правам ребенка в России Мария Львова-Белова «Известиям».
Дети встретились с матерями в катарском посольстве в Москве. В Украину они вернулись через территорию Беларуси.
По данным The Washington Post, среди возвращенных детей — 13-летний подросток, проживавший у своей бабушки в деревне в России. Он встретился с матерью в аннексированном Симферополе, затем направились в Москву, откуда вернутся в Украину. Еще один 15-летний подросток, проживавший в оккупированной части Запорожской области, также вернулся в Украину. В семьи вернулись восьмилетний мальчик, проживавший в оккупированной Луганской области с бабушкой, и 11-летний мальчик, чья мать служила в украинской армии и была взята в плен Россией. Еще одного ребенка, оставшегося без родителей, в Украине ждет тетя по материнской линии. Двое детей, проживавших в России с отцом и взрослой сестрой, воссоединятся с матерью в Украине.
Это второй этап возвращения похищенных детей с участием посредничества Катара. В октябре в Украину вернулись четверо детей. Катар также участвовал в переговорах по возвращению вывезенного из оккупированного Мариуполя подростка Богдана Ермохина. Переговоры по второму этапу длились с апреля 2023 года.
По официальным данным украинских властей на 31 июля 2023 года, с начала войны из Украины в Россию депортировали 19 546 детей. Однако Россия утверждает, что вывезла около 700 тысяч детей. Международный уголовный суд в Гааге 17 марта 2023 года выдал ордер на арест Владимира Путина и Марии Львовой-Беловой за незаконную депортацию детей с оккупированных территорий Украины в Россию.