რუსეთმა გადაწყვიტა, არ განაახლოს იაპონიასთან ბირთვულ იარაღზე შეთანხმება
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ აცნობა იაპონიას მისი განზრახვის შესახებ, არ განაახლოს შეთანხმება ბირთვული იარაღის ლიკვიდაციის შესახებ. საუბარია 1993 წლის 13 ოქტომბრით დათარიღებულ შეთანხმებაზე. შეთანხმებას ვადა 2024 წლის 21 მაისს ეწურება.
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ თანამშრომლობის შეწყვეტა იაპონიის პრემიერ-მინისტრ ფუმიო კიშიდას „ღია ანტირუსული პოლიტიკით“ ახსნა.
უკრაინაზე რუსეთის თავდასხმის საპასუხოდ, ტოკიო შეუერთდა მოსკოვის წინააღმდეგ შეერთებული შტატებისა და G7-ის სხვა ქვეყნების მიერ დაწესებულ სანქციებს.
უკრაინაში რუსეთის ფართომასშტაბიანი შეჭრის დაწყებიდან, კრემლის მომხრე სხვადასხვა პოლიტიკოსები და ზოგჯერ ხელისუფლების წარმომადგენლებიც საუბრობენ ბირთვული იარაღის გამოყენების შესაძლებლობაზე. დასავლური ქვეყნები რუსეთს ადანაშაულებენ უგუნურ ბირთვულ რიტორიკაში.
ოქტომბრის ბოლოს რუსეთმა ჩაატარა მასიური ბირთვული დარტყმის წვრთნები. რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ცნობით, სწავლება რუსეთის პრეზიდენტის ვლადიმირ პუტინის პირადი მეთვალყურეობის ქვეშ მიმდინარეობდა.
ნოემბრის დასაწყისში რუსეთის პრეზიდენტმა ხელი მოაწერა კანონს, რომლითაც გააუქმა მოსკოვის მიერ ყოვლისმომცველი ბირთვული აკრძალვის ხელშეკრულების რატიფიცირება. დოკუმენტი 1996 წელს იქნა მიღებული.
თანამედროვე რუსეთში ბირთვული გამოცდები, რომლებიც დაკავშირებულია ნამდვილი ბირთვული მუხტის აფეთქებასთან, არ ჩატარებულა.

Россия решила не продлевать соглашение о ядерном оружии с Японией
МИД России уведомил Японию о намерении не продлевать соглашение о ликвидации ядерного оружия. Речь идет о соглашении от 13 октября 1993 года. Срок его действия истекает 21 мая 2024 году, - информирует "Крым.Реалии".
Российское внешнеполитическое ведомство объяснило прекращение сотрудничества "откровенно антироссийской политикой" премьер-министра Японии Фумио Кисиды.
В ответ на нападение России на Украину Токио присоединился к санкциям в отношении Москвы, которые ввели США и другие страны "Группы семи".
С начала российского широкомасштабного вторжения в Украину различные прокремлевские политики и общественные деятели, а иногда и представители властей заявляют о возможности применения ядерного оружия. Страны Запада обвиняют Россию в использовании безрассудной ядерной риторики.
В конце октября Россия провела тренировку массированного ядерного удара. Минобороны РФ сообщало, что тренировка проходила под личным руководством президента России Владимира Путина.
В начале ноября российский президент подписал закон, отзывающий ратификацию Москвой Договора о всеобъемлющем запрещении ядерных испытаний. Документ был принят в 1996 году. Его, в числе прочих стран, ратифицировала Россия, но не США и Китай.
В современной России ядерных испытаний, связанных со взрывом реального ядерного заряда, не проводилось.