მედია: რუსეთის "პირველი არხის" ყოფილი კორესპონდენტი ოკუპირებულ ლუგანსკში, სარდაფში ჰყავთ იზოლირებული
24/11/2023 10:07:27 მსოფლიო
პირველი არხის ყოფილი კორესპონდენტი ილია ანდრეევი, რომელიც, როგორც ირწმუნებიან, დატოვა უკრაინის ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მივლინების შემდეგ პროპაგანდისტული სიუჟეტების მომზადების სურვილის არქონის გამო და შემდეგ, უმუშევრობიდან გამომდინარე კონტრაქტი რუსეთის თავდაცვის სამინისტროსთან გააფორმა, ლუგანსკში, დატყვევებული ჰყავთ სარდაფში, სადაც ბრძოლაზე უარის მთქმელ რუს სამხედროებს ამყოფებენ. ამის შესახებ გამოცემა Astra იტყობინება. მანამდე „ნოვაია გაზეტა ევროპა“ წერდა, რომ ანდრეევი დასჯილი სამხედრო მოსამსახურეებისთვის განკუთვნილ ორმოში ჰყავდათ, ხეზეც იყო მიბმული. თავად ანდრეევმა მეუღლეს 22 ნოემბერს აცნობა, რომ ზაიცევოში გადაიყვანეს.
როგორც რუსული მედია იუწყება, 42 წლის ანდრეევმა რუსული ტელევიზია 2022 წლის აპრილში დატოვა, ჩერნიგოვის გარეუბანში მივლინების შემდეგ. მან საჯაროდ არ განუცხადა თავისი გადაწყვეტილების მიზეზები, თუმცა, როგორც მანამდე „ნოვაია გაზეტა ევროპა წერდა, მან ეს ახსნა სურვილის არქონით, პროპაგანდაში მიეღო მონაწილეობა.
ანდეევის ნაცნობმა მაქსიმ ფედოროვმა დაწერა, რომ რეპორტიორი "შავი ნიშნით გაათავისუფლეს" რუსეთის პირველი არხიდან და მან ვერ იპოვა სამუშაო. ის, რომ ანდრეევს ​​ფინანსური სირთულეები ჰქონდა, ასევე გამომდინარეობს ჟურნალისტ რომან სუპერის მიერ გამოქვეყნებული მიმოწერიდან. ანდრეევის ტელეგრამ–არხის თანახმად, იგი გარკვეული პერიოდის განმავლობაში მუშაობდა კურიერად. მისმა მეუღლემ Astra –ს უთხრა, რომ ჟურნალისტმა თავდაცვის სამინისტროსთან კონტრაქტი 2023 წლის 1 სექტემბერს გააფორმა, რადგან მას „დაჰპირდნენ, რომ მოსკოვში იმსახურებდა“. თუმცა, ანდრეევი მაშინვე გაგზავნეს უკრაინაში.
როგორც Astra და "ნოვაია გაზეტა ევროპა" წერენ, 8 ნოემბერს ანდრეევმა დაწერა მოხსენება საბუთების მისაღებად შვებულების მოთხოვნით; ნარო-ფომინსკის სამხედრო ნაწილმა, სადაც ის რეგისტრირებულია, დაამტკიცა შვებულება, მაგრამ ლუგანსკის რეგიონის სარდლობამ უარი თქვა და . პირველი არხის ყოფილი ჟურნალისტი "სადამსჯელო ორმოში" გაგზავნა. ანდრეევის ცოლი იანა ლუგანსკის ოლქში ქმრის წასაყვანად ჩავიდა, მაგრამ რეგიონის დატოვების მცდელობისას კაცი დააკავეს და გაგზავნეს კომენდანტის ოფისში, იქიდან კი – ზაიცევოში. Astra-ს ინფორმაციით, ამ უბნის სარდაფში ამჟამად 15-მდე რუსი სამხედრო მოსამსახურეა მოთავსებული. შარშან იქ ჰყავდათ წვევამდელები, რომლებმაც უარი განაცხადეს ფრონტის ხაზზე წასვლაზე.

Бывшего корреспондента Первого канала держат в подвале под Луганском
Бывшего корреспондента Первого канала Илью Андреева, который, как утверждается, уволился после командировки на оккупированные территории Украины из-за нежелания делать пропагандистские сюжеты, а затем из-за отсутствия работы заключил контракт с Минобороны, российские военные удерживают в подвале для так называемых отказников в Зайцеве Луганской области (по российской терминологии - ЛНР). Об этом, по информации "Радио Свобода", сообщает издание "Астра". Ранее "Новая газета Европа" писала о том, что Андреева держали в яме для наказанных военнослужащих и привязывали к дереву. О том, что его везут в Зайцево, сам Андреев сообщил утром 22 ноября своей жене.
42-летний Андреев уволился с российского телевидения в апреле 2022 года после командировки в окрестности Чернигова. Публично он не сообщал о причинах своего решения, однако, как ранее писала "Новая газета Европа", он обосновывал это нежеланием участвовать в пропаганде.
Знакомый Андеева Максим Фёдоров писал, что с Первого канала репортёра "отпустили с чёрной меткой", и он не мог найти работу. То, что у Андреева были финансовые трудности, следует и из переписки, опубликованной журналистом Романом Супером. Согласно телеграм-каналу Андреева, он какое-то время работал курьером. Его супруга рассказала "Астре", что журналист 1 сентября 2023 года подписал контракт с Минобороны, так как ему "обещали, что он будет служить в Москве". Однако Андреева сразу отправили на войну в Украину.
Как пишут "Астра" и "Новая газета Европа", 8 ноября Андреев написал рапорт с просьбой предоставить ему отпуск с целью получения документов, в войсковой части в Наро-Фоминске, где он числится, отпуск одобрили, но командование в Луганской области в нём отказало и отправило бывшего журналиста Первого канала в яму для наказанных. Жена Андреева Яна приехала за мужем в Луганскую область, однако при попытке её покинуть его задержали и отправили в комендатуру, а оттуда в Зайцево. Как утверждает "Астра", сейчас в подвале в этом населённом пункте держат около 15 военнослужащих России. В прошлом году там удерживали мобилизованных, которые отказывались отправиться на передовую.
Комментариев российского Минобороны о ситуации с Андреевым нет. Российские военные не комментировали многочисленные сообщения о подвалах, в которых, вопреки законодательству, содержат "отказников" или как-то проштрафившихся военных.