უკრაინამ 94 დაღუპული ჯარისკაცის ცხედარი დაიბრუნა
უკრაინამ კიდევ 94 დაღუპული ჯარისკაცის ცხედარი დაიბრუნა, იუწყება სამხედრო ტყვეთა მოპყრობის საკოორდინაციო შტაბი.
შეტყობინების მიხედვით, ცხედრებს გადაასვენებენ ექსპერტიზისა და იდენტიფიცირებისთვის სპეციალიზებულ დაწესებულებებში.
შტაბი დასძენს, რომ მოწინააღმდეგე მხარეს, საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის ნორმების შესაბამისად, ასევე გადასცეს უკრაინის წინააღმდეგ შეიარაღებულ აგრესიაში დაღუპული მებრძოლების ცხედრები.
უკრაინაში დაკარგული პირთა ერთიანი რეესტრი 2023 წლის მაისიდან ფუნქციონირებს. იქ ხვდება ყველა მონაცემი დაკარგული სამხედრო მოსამსახურეების შესახებ.
დაღუპულთა უკრაინელი სამხედროების ზუსტი რაოდენობა უცნობია. გასული წლის აგვისტოში უკრაინის შეიარაღებული ძალების მთავარსარდალმა ვალერი ზალუჟნიმ განაცხადა, რომ დაახლოებით 9 ათასი უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე დაიღუპა რუსეთთან სრულმასშტაბიანი ომის დროს. პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ სექტემბერში განაცხადა, რომ რუსული აგრესიის წინააღმდეგ ომში უკრაინა 50-მდე ჯარისკაცს კარგავს ყოველ დღე შეტევითი და თავდაცვითი მოქმედებების დროს.

Украина вернула тела еще 94 погибших военных – координационный штаб
Украина вернула тела еще 94 погибших своих военных, сообщает Координационный штаб по вопросам обращения с военнопленными, - информирует "Крым.Реалии".
По сообщению, ВСУ обеспечат перевозку репатриированных тел и останков в специализированные учреждения для передачи представителям правоохранительных органов и судебно-медицинским экспертам для установления лиц погибших.
В штабе добавляют, что, в соответствии с нормами международного гуманитарного права, противоположной стороне передали тела (останки) комбатантов, погибших в связи с вооруженной агрессией против Украины.
В Украине с мая 2023 года заработал Единый реестр пропавших без вести лиц. Туда попадают все данные о разыскиваемых военнослужащих.
Точное число погибших военных со стороны Украины не раскрывается. В августе прошлого года главнокомандующий ВСУ Валерий Залужный сообщил, что в ходе полномасштабной войны с Россией погибли около 9 тысяч украинских военных. Президент Владимир Зеленский в сентябре заявлял, что каждый день в войне против российской агрессии Украина теряет около 50 воинов в направлении наступательных и оборонительных действий.