ბაიდენმა ხელი მოაწერა დროებით ბიუჯეტს
აშშ-ის პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა ხელი მოაწერა მთავრობის დროებითი დაფინანსების შესახებ კანონპროექტს, რომელსაც მხარი დაუჭირეს კონგრესის წარმომადგენელთა პალატამ და სენატმა. ეს ამერიკის ხელისუფლებას საშუალებას აძლევს, თავიდან აიცილოს ე.წ. შათდაუნი - სამთავრობო დაწესებულებების მუშაობის შეჩერება, რაც 17 ნოემბერს შეიძლებოდა მომხდარიყო.
აშშ-ის პრეზიდენტის მიერ ხელმოწერილი და კონგრესის ორივე პალატის მიერ მიღებული დროებითი ბიუჯეტი არ მოიცავს უკრაინის და ისრაელის დახმარებას.
დროებითი დაფინანსების კანონი ითვალისწინებს სახელმწიფო დაწესებულებების და პროგრამების ნაწილის დაფინანსების გაგრძელებას 2024 წლის 19 იანვრამდე და ნაწილის, მათ შორის თავდაცვის სამინისტროსას - 2 თებერვლამდე.
აშშ, სადაც ფინანსური წელი, ტრადიციულად, სექტემბერში სრულდება, მომავალი, 2024 წლის, სრულყოფილი ბიუჯეტის მიღებას ვერ ახერხებს ზოგიერთ პარამეტრზე რესპუბლიკელებსა და დემოკრატებს შორის არსებული უთანხმოების გამო. მათ შორისაა უკრაინის სამხედრო დახმარების გაგრძელების საკითხი.
უკრაინის, ისრაელის, ტაივანის დახმარების დაფინანსებისა და შეერთებული შტატების სამხრეთ საზღვრის გაძლიერების საკითხები, ცალკე განიხილება. თეთრმა სახლმა ამ მიზნებისათვის კონგრესს 106 მილიარდი დოლარის გამოყოფა შესთავაზა. ჯო ბაიდენის ადმინისტრაციას სურდა, რომ ყველა მიზნისთვის დაფინანსების საკითხი ერთ პაკეტში განხილულიყო, რაც რესპუბლიკელების წინააღმდეგობის გამო არ გავიდა.

Байден подписал временный бюджет без помощи Израилю и Украине
Президент США Джо Байден подписал принятый Конгрессом закон о временном финансировании правительства. Это позволит избежать так называемого шатдауна – приостановки работы правительства, которая могла произойти сегодня, 17 ноября. Расходы на помощь Израилю и Украине в документ не вошли. - информирует "Радио Свобода".
Ранее законопроект был одобрен Палатой представителей и Сенатом Конгресса США. Он предусматривает продолжение финансирования правительственных программ и ведомств, которые отвечают за военное строительство, дела ветеранов, транспорт, энергетику и строительство жилья до 19 января 2024 года. Все остальные расходные статьи будут финансироваться до 2 февраля.
Конгресс США пока не одобрил годовой бюджет, который включает военную помощь Украине. В сентябре в ходе обсуждения документа республиканцы предложили резко сократить расходы, а демократы пригрозили заблокировать проект, если сокращение будет слишком сильным.
Вопросы финансирования помощи Украине, Израилю, Тайваню и укрепления южной границы США рассматриваются отдельно. Белый дом предлагал выделить на эти цели 106 миллиардов долларов. Администрация Джо Байдена хотела, чтобы вопрос финансирования всех целей рассматривался одним пакетом, однако республиканцы выступили против этого. Подконтрольная республиканцам Палата представителей приняла отдельный законопроект о помощи Израилю в размере 14 миллиардов долларов, не включающий в себя помощь Украине. Сенат, который контролируют демократы, заблокировал инициативу.