კემერონი მოულოდნელად დაბრუნდა დიდი ბრიტანეთის მთავრობაში
13 ნოემბერს ბრიტანეთის მინისტრთა კაბინეტში განხორციელებული ცვლილებების შესახებ გახდა ცნობილი. კერძოდ, შინაგან საქმეთა მინისტრად სუელა ბრავერმანის გათავისუფლების შემდეგ საგარეო საქმეთა მინისტრი ჯეიმს კლევერლი დაინიშნა. ხოლო საგარეო უწყებას დიდი ბრიტანეთის ყოფილი პრემიერ–მინისტრი დევიდ კამერონი უხელმძღვანელებს.
კამერონი არ არის ბრიტანეთის პარლამენტის მოქმედი წევრი. ის ლორდთა პალატაში დაიკავებს ადგილს, რაც შესაძლებელს ხდის მინისტრთა კაბინეთში მის დანიშვნას პოლიტიკურ თანამდენბობაზე.
ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრმა რიში სუნაკმა ქვეყნის შინაგან საქმეთა მინისტრი სუელა ბრავერმანი თანამდებობიდან გაათავისუფლა მას შემდეგ, რაც შს მინისტრი დაადანაშაულეს პოლიციის დამოუკიდებლობის კითხვის ნიშნის ქვეშ დაყენებაში ოპერატიული ამოცანების შესრულებისას და მის მიმართ საზოგადოების ნდობის შელახვაში.
ასეთი ბრალდებების მიზეზი გახდა ბრავერმანის სტატია, რომელშიც ის აკრიტიკებდა პოლიციის ქმედებებს პალესტინის მხარდამჭერი აქციების დროს. 8 ნოემბერს The Times-ში გამოქვეყნებულ სტატიაში მინისტრი ამტკიცებდა, რომ ბრიტანულ პოლიციას ჰყავს „ფავორიტები“ და ის ბევრად ლმობიერია მემარცხენე, პროპალესტინელი მომიტინგეების მიმართ, ვიდრე მათი ოპონენტების. ოპოზიციის წარმომადგენლებმა და ბრავერმანის ზოგიერთმა კოლეგამ აღიქვეს ეს, როგორც სკოტლანდ იარდის ხელმძღვანელ მარკ როულიზე ზეწოლის მცდელობა 11 ნოემბერს დაგეგმილი პროპალესტინური მსვლელობის წინ.
შეიარაღებული ძალებისა და ვეტერანთა საქმეების მინისტრმა ჯეიმს ჰეპიმ, Sky News-თან საუბრისას მხარი დაუჭირა ბრევერმანის გადადგომის გადაწყვეტილებას, ისევე როგორც თავდაცვის მინისტრმა და ხაზინის თავმჯდომარემ. კონსერვატორმა დეპუტატმა ანდრეა ჯენკინსმა გააკრიტიკა ეს ნაბიჯი. „მე მხარს ვუჭერ სუელა ბრავერმანს. ის გაათავისუფლეს სიმართლის თქმისთვის. ცუდი ნიშანია რიშისგან მემარცხენეებთან დათმობის კუთხით” - წერს დეპუტატი სოციალურ ქსელ X-ში.
ბრავერმენისთვის ეს უკვე მეორე გადადგომაა შსს-ს ხელმძღვანელის პოსტიდან. იგი პირველად დანიშნა პრემიერ მინისტრმა ლიზ ტრასმა გასული წლის სექტემბერში, მაგრამ მალევე გაათავისუფლეს, როდესაც ოფიციალური დოკუმენტი გაგზავნა სახლის კომპიუტერიდან. ეს აკრძალულია სამინისტროს დებულებით. რამდენიმე დღის შემდეგ ბრავერმანი დაბრუნდა სამუშაოდ რიში სუნაკის კაბინეტში შინაგან საქმეთა ოფისის ხელმძღვანელად.
დევიდ კამერონი 57 წლისაა. ის იყო კონსერვატიული პარტიის ლიდერი 2005 წლიდან 2016 წლამდე. 2010 წელს, 43 წლის ასაკში, კამერონმა დაიკავაბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრის პოსტი და გახდა ყველაზე ახალგაზრდა მთავრობის მეთაური.

В Великобритании уволена глава МВД, Дэвид Кэмерон возглавил МИД
Премьер-министр Великобритании Риши Сунак уволил в понедельник, 13 ноября, министра внутренних дел Суэллу Браверман. Новым главой МВД назначен министр иностранных дел Джеймс Клеверли. Вместо него МИД Великобритании возглавил бывший премьер-министр Дэвид Кэмерон, - информирует "Радио Свобода".
Кэмерон не является действующим депутатом британского парламента. Он займёт место в Палате лордов, что сделает возможным его назначение на пост министра иностранных дел.
Отставка Браверман произошла вскоре после критики с её стороны работы полиции на фоне пропалестинских акций в Великобритании. 8 ноября Браверман опубликовала колонку в газете The Times, в которой назвала "двойными стандартами» действия правоохранительных органов.
Министр пояснила, что, по её мнению, полицейские на одних демонстрациях дают жёсткий ответ на действия участников, а на других – в том числе пропалестинских – более мягкий. Браверман предположила, что такой подход может быть связан с боязнью полиции получить критику в свой адрес.
Чиновница также написала, что некоторые организаторы маршей в поддержку палестинцев имеют связи с радикальной группировкой ХАМАС, признанной террористической в США и ЕС.
По данным британских СМИ, Браверман не согласовала свой текст для Times с министерством. Офис Сунака просил министра внести правки, но это было проигнорировано.
Для Браверман это уже вторая отставка с поста главы МВД. Впервые она была назначена на должность премьер-министром Лиз Трасс в сентябре прошлого года, но вскоре была уволена после того, как отправила с домашнего компьютера официальный документ. Это запрещено правилами министерства. Через несколько дней Браверман вернулась к работе в должности главы МВД в кабинете Риши Сунака.
Дэвиду Кэмерону 57 лет. Он был лидером Консервативной партии с 2005 по 2016 годы. В 2010 году в возрасте 43 лет Кэмерон занял пост премьер-министра Великобритании, став самым молодым главой правительства с 1812 года.
В 2014 году Кэмерон, будучи премьером, резко критиковал Россию. Он также выступал за проведение референдума за выход Великобритании из Евросоюза. После голосования Кэмерона обвинили в разделении страны и Консервативной партии. В 2016 году Кэмерон ушёл в отставку. Его преемником стала Тереза Мэй.
Джеймсу Клеверли 54 года. Пост главы МИД он занял в сентябре прошлого года в правительстве Лиз Трасс, став первым темнокожим министром иностранных дел Великобритании. В правительстве Риши Сунака сохранил должность.