უკრაინის შეიარაღებულმა ძალებმა ზაპოროჟიეს რაიონზე სარაკეტო თავდასხმისას 19 ჯარისკაცის დაღუპვა დაადასტურა
06/11/2023 13:21:47 მსოფლიო
ზაპოროჟიეს რაიონში რუსული სარაკეტო თავდასხმის შედეგად დაიღუპა ტრანსკარპატების 128-ე ცალკეული სამთო–თავდასხმის ბრიგადის 19 სამხედრო მოსამსახურე. ინფორმაცია უკრაინის შეიარაღებულმა ძალებმა დაადასტურა. ბრიგადის ინფორმაციით, სამხედრო მოსამსახურეების გარდაცვალების გარემოებები ზუსტდება. წინასწარი მონაცემებით, თავდასხმა "ისკანდერ-ემ"-ის რაკეტით განხორციელდა.
ბრიგადის წარმომადგენლებმა მოითხოვეს, არ გაავრცელონ „გადაუმოწმებელი, ხშირად ყალბი ინფორმაცია“. "ჩვენი საუკეთესო ჯარისკაცები დაიღუპნენ... ჩვენ გულწრფელ სამძიმარს ვუცხადებთ მათ ოჯახებს და გპირდებით, რომ შურისძიებას", - ნათქვამია ბრიგადის განცხადებაში.
მანამდე ცნობილი გახდა, რომ 3 ნოემბერს რუსეთის ჯარებმა "ისკანდერით" შეტევა განახორციელეს ზაპოროჟიეს რაიონის ერთ-ერთ ფრონტისპირა სოფელზე. არაერთი უკრაინული მედიის ცნობით, იმ მომენტში 128-ე ბრიგადის ერთ-ერთმა ოფიცერმა არტილერიის დღესთან დაკავშირებით დამსახურებული სამხედროებისთვის ჯილდოების საზეიმო ვითარებაში გადაცემა გადაწყვიტა. დაფიქსირდა მსხვერპლი სამხედროებისა და სამოქალაქო პირებს შორის.
"უკრაინსკაია პრავდა" უკრაინის შინაგან საქმეთა სამინისტროდან წყაროზე დაყრდნობით წერდა, რომ დაიღუპა 20-ზე მეტი სამხედრო, მათ შორის ხმელნიცკის რეგიონალური სამხედრო აღრიცხვისა და გაწვევის ოფისის ყოფილი უფროსი. სამხედროების დაღუპვა უკრაინის შეიარაღებული ძალების სტრატეგიულ სარდლობაშიც დაადასტურა, შეტყობინებაში არ არის მითითებული გარემოებები და დაღუპულთა რაოდენობა.
უკრაინის თავდაცვის მინისტრმა რუსტემ უმეროვმა თავდაცვის სამინისტროს მთავარ ინსპექციას „სრული შემოწმების“ ჩატარება დაავალა.

ВСУ подтвердили гибель 19 военных в результате российского удара
Представители 128-й отдельной горно-штурмовой Закарпатской бригады Вооружённых сил Украины подтвердили гибель 19 военнослужащих в результате российского удара по одному из сёл в Запорожской области. Об этом, по информации "Радио Свобода", сообщается в аккаунте бригады в фейсбуке.
По словам военных, в данный момент проводится проверка обстоятельств произошедшего. Представители бригады попросили не распространять «непроверенную, часто фейковую информацию». «Погибли лучшие наши бойцы… Выражаем искренние соболезнования их родным и обещаем отомстить за побратимов в 100-кратном размере», – говорится в сообщении бригады.
Ранее стало известно, что 3 ноября российские войска нанесли удар ракетой «Искандер» по одному из прифронтовых сёл Запорожской области. По сообщениям ряда украинских СМИ, в этот момент там один из офицеров 128-й бригады решил провести торжественное вручение наград военнослужащим в честь дня артиллерии. Сообщалось о большом количестве погибших среди военных, а также мирных жителей.
«Украинская правда» со ссылкой на источник в МВД сообщила, что погибли более 20 военных, в том числе бывший руководитель Хмельницкого областного военкомата. Удар и гибель военнослужащих подтвердило также Стратегическое командование ВСУ, в сообщении не говорится об обстоятельствах и о числе погибших.
Министр обороны Украины Рустем Умеров поручил Главной инспекции Минобороны провести «полную проверку».
В Закарпатской области был объявлен трёхдневный траур по погибшим военнослужащим. Об этом сообщил глава Закарпатской областной военной администрации Виктор Микита.