საქართველოს საპატრიარქო მამა გიორგი მამალაძესთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებს, რომელსაც "აქცენტი" უცვლელად გთავაზობთ:
"ა.წ. 4 თებერვალს თორნიკე მამალაძის მიერ საქართველოს საპატრიარქოს მიმდებარე ტერიტორიაზე კარვის დადგმამ იმ მოთხოვნით, რომ მისი ძმა, დეკანოზი გიორგი მამალაძე აზიარონ, საერთოდ, საერო ხასიათი და ეკლესიაზე ზეწოლის თანამედროვე სახე შესძინა ამ საქმეს, რაც, რა თქმა უნდა, მიუღებლად მიგვაჩნია.
საზოგადოებას შევახსენებთ, რომ, როგორც ადრე განვაცხადეთ, ველოდებოდით ძიების დამთავრებას, რათა, არსებული დოკუმენტაციის გაცნობის საფუძველზე, შეფასება მისცემოდა განვითარებულ მოვლენებს.
სამივე ეტაპზე გამოძიებამ გიორგი მამალაძეს ბრალი დასდო, მაგრამ არსებული კანონმდებლობიდან გამომდინარე, წმინდა სინოდისთვის მასალების გადმოცემაზე პროკურატურამ უარი ახლახანს გვითხრა. დასჯადია საგამოძიებო მასალების სხვისთვის მიწოდებაც, როგორც დამნაშავის, ისე დაზარალებულის მხრიდანაც.
ვინაიდან დეკანოზი გიორგი თვლის, რომ იგი მართალია და ითხოვს ზიარებას, ხოლო სასამართლო მას დამნაშავედ აცხადებს, სრულიად საქართველოს კათოლიკოს პატრიარქმა მიიღო შემდეგი გადაწყვეტილება: ნებისმიერ მღვდელმსახურს, რომელსაც მიაჩნია, რომ აღნიშნული პიროვნების ზიარება არის შესაძლებელი, შეუძლია ეს განახორციელოს, თუმცა ეს იქნება ამ სასულიერო პირის პირადი გადაწყვეტილება და პირადი პასუხისმგებლობა".

«Роснефть» вышла из компании, владеющей активами в Грузии
Попавшая под санкции «Роснефть» вышла из компании Petrocas Energy Group, владеющей активами в Грузии. Двое представителей российской госкомпании в совете директоров ушли в отставку.
Как сообщается на официальном сайте Petrocas Energy Group, 49% акций у «Роснефти» выкупил руководитель компании Вано Накаидзе. Сумма сделки не разглашается.
Petrocas Energy Group, принадлежащая бизнесмену Давиду Якобашвили, владеет нефтеналивным терминалом в порту Поти, розничной сетью автозаправочных станций Gulf, а также занимается продажей авиатоплива.
«Роснефть» приобрела миноритарный пакет акций компании в конце 2014 года за $144 млн. В российской компании тогда заявили, что планируют существенно расширить свое присутствие на Южном Кавказе, увеличив географию деятельности и дополнительно диверсифицировав маршруты поставок.
Давид Якобашвили – один из основателей компании «Вимм-Билль-Данн», которую впоследствии за $5,8 млрд купила PepsiCo. После этой сделки Якобашвили сосредоточился на частных инвестициях.Forbes ставит его на 173-е место среди богатейших людей России и оценивает состояние бизнесмена на 2021 год в $700 млн.Летом 2019 года он покинул Россию и говорил, что не вернется, пока не прояснится ситуация с уголовным делом, из-за которого в его музее «Собрание» прошли обыски. В мае 2020 года сообщалось, что он вернулся в Россию.