სანქციები ივანიშვილს, უვიზო რეჟიმის კრიტერიუმების შემოწმება – ევროპარლამენტმა რეზოლუცია მიიღო
ევროპარლამენტმა საქართველოში „უცხოეთის გავლენის გამჭვირვალობის კანონპროექტთან“ დაკავშირებით რეზოლუცია მიიღო. მას მხარი დაუჭირა 425-მა ევროპარლამენტმა, წინააღმედგ 25 წავიდა, თავი შეიკავა 30-მა ევროპარლამენტარმა.
რეზოლუციის სრულ ტექსტთან ერთად, რომელშიც აღნიშნულია, რომ საქართველოსთან ევროკავშირში გაწევრების მოლაპარაკებები არ უნდა გაიხსნას, ვიდრე „აგენტების კანონი“ ძალაში იქნება, ევროპარლამენტმა მხარი დაუჭირა ორივე შესწორებას, რომლითაც ევროპარლამენტი "ქართული ოცნების" საპატიო თავმჯდომარის ბიძინა ივანიშვილის სანქცირებას და ექს–პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის გათავისუფლებას ითხოვს, ასევე უკავშირდება სავიზო რეჟიმს, – იუწყება "რადიო თავისუფლება".
კერძოდ, ევროპარლამენტმა მხარი დაუჭირა შემდეგ შესწორებებს:
• ევროპარლამენტი ევროკავშირის საბჭოსა და ევროკავშირის პარტნიორებს მოუწოდებს, დაუწესონ სანქციები ბიძინა ივანიშვილს, რომელიც „კიდევ ერთხელ ცდილობს, ძირი გამოუთხაროს ქვეყნის დასავლურ კურსს რუსეთისკენ გადახრის სასარგებლოდ და რომელიც საკუთარი ხალხის ინტერესების წინააღმდეგ მოქმედებს“;
• ევროპარლამენტი მოუწოდებს ევროკომისიას, შეაფასოს „აგენტების კანონის“ გავლენა საქართველოს მიერ სავიზო ლიბერალიზაციის კრიტერიუმების შესრულებაზე, განსაკუთრებით, ფუნდამენტური უფლებების ნაწილში, „რაც ევროკავშირთან სავიზო ლიბერალიზაციის პოლიტიკის უმნიშვნელოვანესი კომპონენტია“.
• ევროპარლამენტი მოუწოდებს „ქართულ ოცნებას“, გაიწვიოს საკონსტიტუციო ცვლილებების სახით ინიციირებული პროექტი, რომელიც „ზღუდავს ლგბტიქ უფლებებს და არის თავდასხმა არა მხოლოდ ლგბტიქ თემზე, არამედ - სიტყვის თავისუფლებასა და თავისუფალ სამოქალაქო საზოგადოებაზე“.
• ევროპარლამენტი მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას, გაათავისუფლოს მიხეილ სააკაშვილი „ჰუმანიტარული საფუძვლით და მისცენ საზღვარგარეთ მკურნალობის შესაძლებლობა“.
რაც შეეხება რეზოლუციის ძირითად ტექსტს, მისი ძირითადი აქცენტები ასეთია:
• ევროპარლამენტი ძლიერად გმობს „უცხოეთის გავლენის გამჭვირვალობის“ კანონპროექტის ხელახლა ინიციირებას;
• ხაზს უსვამს, რომ ის შეუსაბამოა ევროკავშირის ღირებულებებთან, ეწინააღმდეგება საქართველოს ამბიციებს ევროკავშირში გაწევრებაზე, აზიანებს ქვეყნის რეპუტაციას და საფრთხეში აგდებს მის ევროატლანტიკურ ინტეგრაციას;
• სანამ ასეთი კანონი ძალაში იქნება, არ უნდა გაიხსნას გაწევრების მოლაპარაკებები;
• მოუწოდებს „ოცნებას“, ისევ გაიწვიოს კანონპროექტი და აღარ წარადგინოს არც ის და არც რაიმე სხვა ცვლილება, რომელიც დემოკრატიულ ღირებულებებს ეწინააღმდეგება;
• ხაზს უსვამს, რომ კანონპროექტი ღალატობს ქართველი ხალხის აბსოლუტური უმრავლესობის მისწრაფებებს;
• ევროპარლამენტი მოუწოდებს ხელისუფლებას, დაიცვას მოქალაქეთა უფლებები და შეშფოთებას გამოხატავს საპოლიციო ძალის არაპროპორციულად გამოყენების გამო დემონსტრანტების დაშლისას; მოუწოდებს ხელისუფლებას, გამოიძიოს ყველა ასეთი საქმე და პასუხისმგებელი პირები დაისაჯონ;
• გმობს „ფაქტს, რომ საქართველოს ხელისუფლება შთაგონებულია რუსეთის მსგავსი, ძალიან პრობლემური კანონმდებლობით, რუსეთის უცხოეთის აგენტების კანონით“
• იხსენებს, რომ საქართველოს კანდიდატის სტატუსი მიენიჭა იმ დათქმით, რომ გადაიდგმება შესაბამისი ნაბიჯები, მათ შორის, სამოქალაქო საზოგადოების თავისუფლად ფუნქციონირებისათვის და ევროკავშირსა და მის ღირებულებებზე დეზინფორმაციის წინააღმდეგ საბრძოლველად;
• ევროკომისიას მოუწოდებს, შეაფასოს საქართველოს პროგრესი ცხრა რეკომენდაციის შესრულების გზაზე - მოამზადოს შუალედური შეფასება;
• ევროკომისიას და ევროკავშირის წევრ ქვეყნებს მოუწოდებს, შეაფასონ, რა გავლენა ექნება მათ, როგორც დონორის, როლზე კანონის მიღებას და ცხადად აუხსნან შედეგები საქართველოს ხელისუფლებას;
• მოუწოდებს ხელისუფლებას, დაუბრუნდეს ევროპულ გზას;
• კვლავ უცხადებს ურყევ მხარდაჭერას ქართველ ხალხს „ლეგიტიმური ევროპული მისწრაფებების მისაღწევად“.
• OSCE/ODIHR-ს მოუწოდებს, საპარლამენტო არჩევნებისათვის საქართველოში გაგზავნოს გრძელვადიანი სადამკვირვებლო მისია.

Резолюция ЕП: призыв к санкциям против Иванишвили и освобождению Саакашвили
Европейский парламент утвердил резолюцию о ситуации в Грузии в связи с инициированием законопроекта «О прозрачности иностранного влияния». За документ проголосовали 425 евродепутатов, 25 выступили против, 30 воздержались.
В документе, в частности, указано, что переговоры о вступлении Грузии в ЕС не должны быть начаты, пока в Грузии будет действовать закон об «иноагентах». Кроме того, утверждены поправки к документу, согласно которым Европарламент призывает ввести санкции против почетного председателя правящей партии «Грузинская мечта», миллиардера Бидзины Иванишвили, а также освободить экс-президента страны Михаила Саакашвили.
В утвержденных поправках Европарламент:
- призывает Европейскую комиссию оценить влияние закона об «иноагентах» на выполнение Грузией критериев либерализации визового режима, особенно в части фундаментальных прав, «что является важнейшим компонентом политики либерализации визового режима с Европейским Союзом»;
- призывает «Грузинскую мечту» отозвать проект, инициированный в виде конституционных поправок, который «ограничивает права ЛГБТ-сообщества и является атакой не только на ЛГБТ-сообщество, но и на свободу слова и свободное гражданское общество»;
- призывает власти Грузии освободить экс-президента Михаила Саакашвили «по гуманитарным соображениям и предоставить ему возможность лечиться за рубежом».
Кроме того, в резолюции указано, что:
- Европейский парламент осуждает повторное внесение в парламент законопроекта «О прозрачности иностранного влияния»;подчеркивает, что это не соответствует ценностям Европейского Союза, противоречит амбициям Грузии по вступлению в Европейский Союз, наносит ущерб репутации страны и ставит под угрозу ее евроатлантическую интеграцию;
- считает, что пока такой закон будет в силе, ЕС не следует начинать переговоры о вступлении с Грузией;
- призывает «Мечту» отозвать законопроект и не вносить ни его, ни какие-либо другие изменения, противоречащие демократическим ценностям;
- указывает, что законопроект предает стремления абсолютного большинства грузинского народа;призывает власти защитить права граждан и выражает обеспокоенность непропорциональным применением силы полиции при разгоне демонстрантов;
- призывает власти расследовать все подобные случаи и наказать виновных;осуждает «тот факт, что правительство Грузии вдохновляется аналогичным, весьма проблематичным законодательством России, законом о российских иностранных агентах»;
- напоминает, что статус кандидата Грузии был предоставлен с оговоркой, что будут предприняты соответствующие шаги, в том числе для свободного функционирования гражданского общества и борьбы с дезинформацией о Европейском Союзе и его ценностях;
- призывает Европейскую комиссию оценить прогресс Грузии в выполнении 9 рекомендаций – подготовить промежуточную оценку;
- призывает Европейскую комиссию и страны-члены ЕС оценить влияние принятия закона на их роль в качестве донора и четко объяснить последствия властям Грузии;
- призывает власти вернуться на европейский путь;вновь заявляет о своей непоколебимой поддержке грузинского народа «для достижения законных европейских устремлений»
- призывает БДИПЧ/ОБСЕ направить в Грузию миссию долгосрочного наблюдения за парламентскими выборами.
По предварительной информации, парламент Грузии вынесет на голосование во втором чтении законопроект «О прозрачности иностранного влияния» 30 апреля. Утвердить законопроект в окончательном, третьем чтении «Грузинская мечта» может в середине мая.