მოლდოვაში სამართალდამცავებმა საგარეო საქმეთა სამინისტროში ჩაატარეს ჩხრეკა
მოლდოვაში პროკურატურის და უსაფრთხოების სამსახურის თანამშრომლებმა სისხლის სამართლის დევნის ფარგლებში საგარეო საქმეთა სამინისტროში ჩხრეკა ჩაატარეს. წერს Jurnal.
პროკურატურაში აცხადებენ, რომ ამ დრომდე დაკავებული არავინაა და დეტალებს გაამჟღავნებებ მას შემდეგ, როდესაც გამოძიების მსხვლელობა მისცემთ მათ ამის შესაძლებლობას.
უწყებაში ჩხრეკის ფაქტი დაადასტურა საგარეო საქმეთა მინისტრმა მიხაი პოპსოიმ.
„ამჟამად მიმდინარეობს არაერთი საპროცესო მოქმედება, რომელიც პროკურატურამ დააანონსა, მაგრამ პროცედურული სტატუსი არ არის მინიჭებული და დაკავება არ მომხდარა. როგორც დაწესებულების ხელმძღვანელს, შემიძლია დაგარწმუნოთ, რომ ჩვენ ვავლენთ ღიაობას და ვთანამშრომლობთ მიმდინარე გამოძიებასთან“, - აღნიშნა მან.
ტელეგრამ–არხებით გავრცელებული არაოფიციალური ინფორმაციით, გამოძიება საკონსულო დეპარტამენტის უფროსის ვასილი მირკოსის წინააღმდეგ არის მიმართული, რომელიც, თითქოს, საკუთარ სახლში ჩხრეკის შემდეგ დააკავეს.
მინისტრმა ამ საკითხზე კომენტარის გაკეთებაზე უარი თქვა: „არ მაქვს უფლება, გავამჟღავნო იმაზე მეტი ინფორმაცია, ვიდრე პროკურატურამ გაავრცელა“.
ერთი დღით ადრე მოლდოვის ანტიკორუფციულმა პროკურატურამ გამოაცხადა, რომ დაასრულა გამოძიება და სასამართლოს გადასცა საქმე გაგაუზიის ბაშკანის და არაკონსტიტუციური "შორის" პარტიის ოფისის ხელმძღვანელის ევგენია გუცულის წინააღმდეგ.
მანამდე მოლდოვაში სამართალდამცავებმა ჩაატარეს 150 ჩხრეკა მას შემდეგ, რაც შეიტყვეს გაქცეული ოლიგარქის ილან შორის ჯგუფის მხარდამჭერების განზრახვის თაობაზე, არალეგალურად შეეტანათ ქვეყანაში ფულადი სახსრები და ჩამოართვეს 20 მილიონ ლეიზე მეტი (1,12 მილიონი დოლარი).

В Молдове правоохранители проводили обыск в МИД
В Молдове сотрудники прокуратуры и Службы информации и безопасности накануне провели обыск в Министерстве иностранных дел в рамках уголовного преследования.
Об этом сообщает "Европейская правда" со ссылкой на Jurnal.
В прокуратуре заявили, что пока никто не задержан и подробности будут представлены, когда позволит следствие.
Факт обысков в ведомстве подтвердил министр иностранных дел Михай Попшой.
"Действительно, сейчас ведется ряд процессуальных действий, о которых объявила прокуратура, но процессуальный статус не предоставлен и аресты не осуществлены. Я могу заверить вас как глава учреждения, что мы проявляем всю открытость и сотрудничество в условиях продолжающегося расследования", – отметил он.
По неофициальной информации, которую распространили Telegram-каналы, расследование направлено против главы консульского управления Василия Миркоса, который якобы был задержан после обысков в его доме.
Попшой отказался от комментариев по этому поводу: "Я не имею права раскрывать больше информации, чем обнародовала прокуратура".
Накануне Антикоррупционная прокуратура Молдовы заявила, что завершила расследование и передала в суд дело против башкана Гагаузии и главы офиса неконституционной партии "Шор" Евгении Гуцул.
Ранее правоохранители в Молдове провели 150 обысков после того, как узнали о намерении сторонников группы беглого олигарха Илана Шора ввезти контрабандой наличные, и конфисковали более 20 миллионов леев (1,12 миллиона долларов).