აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტი ATACMS-ების უკრაინისთვის გადაცემის ფაქტს ადასტურებს
აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტი ATACMS-ის ტიპის შორი რადიუსის რაკეტების უკრაინისთვის გადაცემის ფაქტს ადასტურებს. დეპარტამენტის პრეს–სპიკერის მოადგილემ ვედანტ პატელმა 24 აპრილს გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა, რომ შეერთებულმა შტატებმა უკრაინას, მის ტერიტორიაზე გამოსაყენებლად ATACMS-ები გაუგზავნა.
"მე შემიძლია, დავადასტურო, რომ შეერთებულმა შტატებმა უკრაინას პრეზიდენტის პირდაპირი მითითებით მიაწოდა ATACMS-ის ტიპის შორი რადიუსის რაკეტები. თებერვალში მან საიდუმლოდ უბრძანა ეროვნული უსაფრთხოების გუნდს, გაეგზავნა ATACMS–ები უკრაინაში ქვეყნის სუვერენულ ტერიტორიაზე გამოსაყენებლად. ეს მოხდა სამხედრო დახმარების იმ პაკეტის ფარგლებში, რომელიც ჩვენ გამოვაცხადეთ 12 მარტს და ეს რაკეტები უკრაინაში ამ თვეში ჩავიდა. ჩვენ ეს თავიდანვე არ გამოვაცხადეთ, რათა შეგვენარჩუნებინა უკრაინის ოპერატიული უსაფრთხოება მათი თხოვნით და უკრაინულ მხარეზეა დამოკიდებული, ისაუბროს მათ გამოყენებაზე", – განაცხადა პატელმა.
მანამდე მედიაში გავრცელდა ინფორმაცია, რომ აშშ–ის მიერ უკრაინისთვის ATACMS-ების საიდუმლოდ გადაცემის თაობაზე. Reuters-სთან საუბრისას ამერიკელმა ოფიციალურმა პირმა დაადასტურა, რომ შორი რადიუსის რაკეტები შედიოდა 300 მილიონი დოლარის დახმარების პაკეტში, რომელიც უკრაინას მარტში მიაწოდეს. მისივე თქმით, ეს რაკეტა გამოიყენა უკრაინამ 17 აპრილს ყირიმში, რუსულ აეროდრომზე დარტყმისას.

США тайно передавали Украине дальнобойные ракеты ATACMS
Соединенные Штаты начиная с марта передавали Украине ракеты ATACMS дальностью до 300 километров, заявили несколько высокопоставленных американских чиновников. Официально об этом не сообщалось. Считалось, что США начиная с осени прошлого года поставляли в Украину только ATACMS меньшей дальности, примерно до 160 километров.
Чиновники уточнили, что дальнобойные ракеты входили в пакет военной помощи объемом 300 миллионов долларов, одобренный в марте. По их словам, именно дальнобойной ATACMS был нанесен удар 17 апреля по военному аэродрому в аннексированном Крыму. Он находится в 165 километрах от украинской границы.
Администрация Байдена несколько месяцев обсуждала, правомерно ли поставлять Украине дальнобойные ракеты. Пентагон выступал против, опасаясь, что это снизит обороноспособность американской армии. Также высказывались опасения, что Украина будет использовать дальнобойные ATACMS для ударов по целям в глубине России. На решение администрации повлиял тот факт, что в декабре и январе Россия начала применять для атак на Украину дальнобойные ракеты северокорейского производства. В середине февраля президент Байден встретился со своим советом по национальной безопасности и одобрил поставку Украине ATACMS дальнего радиуса действия.
Чиновники также сообщили, что такие ракеты будут входить и в новый пакет военной помощи Украине объемом 61 миллиард долларов, который Байден подписал 24 апреля.