სოხუმის აეროპორტი: ძველი სიმღერის ახალი კუპლეტი
ინვესტორი სოხუმის აეროპორტის ტერიტორიაზე ავარიული შენობების დემონტაჟს ახორციელებს, უახლოეს ხანებში ადგილზე სამშენებლო ტექნიკასა და მუშა-ხელს შეიყვანენ, - განაცხადა ამ დღეებში პრეზიდენტ ასლან ბჟანიასთან შეხვედრაზე აფხაზეთის ენერგეტიკისა და ტრანსპორტის მინისტრმა ჯანსუღ ნანბამ.
აფხაზი ლიდერის პრეს-სამსახურის ინფორმაციით, პრეზიდენტმა მინისტრს სამშენებლო სამუშაოების გეგმა-განრიგის წარდგენა დაავალა.
და წერტილი. კვლავ არავითარი დეტალები.
ასეთ პირობებში საქმის არსში ჩასაწვდომად იძულებულები ვართ, არანაკლებ ბუნდოვან წარსულში ვიქექოთ და საკითხის ისტორია გავიხსენოთ.
დაპირებები, რომ ერთ-ორ წელიწადში აფხაზეთში აეროპორტი ამოქმედდებოდა და აფხაზური ლაინერები მთელს მსოფლიოში დაიწყებდნენ ფრენას, დიდი ხანია, გვესმის. ამ ზღაპარს ჩვენი ხელისუფლება შესაშური რეგულარობით, ყოველი არჩევნების წინაპერიოდში გვიყვებოდა. მაგრამ გადიოდა წლები, აეროპორტი კი კვლავინდებურად არ გვქონდა.
მორიგი ეპიზოდი ზღაპრისა აეროპორტის პროექტის თაობაზე, რომელსაც „აფხაზური ეკონომიკა არნახულად უნდა აეყვავებინა“, აფხაზურმა საზოგადოებამ 2021 წელს შეიტყო. თუმცა ხელისუფლებას მაშინ პატარა იაღლიში მოუვიდა: ერთ-ერთმა ტელეოპერატორმა შემთხვევით შენიშნა და გადაიღო ვიცე-პრემიერ/ეკონომიკის მინისტრ კრისტინა ოზგანის ხელში დოკუმენტი, რომლის ტექსტი ნათელს ჰფენდა, რა რჩებოდა აფხაზური სახელმწიფოს საკუთრებაში სოხუმის აეროპორტის „სასწაულმოქმედი“ პროექტის რეალიზების შემდეგ.
თუ ის ტექსტი სწორად მახსოვს, ობიექტის რუსი ინვესტორისთვის გადაცემის შემდეგ აფხაზური სახელმწიფოს საკუთრების უფლება უნდა გავრცელებულიყო მხოლოდ აეროვაგზლის შენობასთან მისასვლელ გზაზე, №5 ნაგებობაში შესასვლელ კარსა და, თქვენ წარმოიდგინეთ, მთავარი დარბაზის ჭაღზეც.
მაშინ ხელისუფლებამ ყველაფერი კრისტინა ოზგანის ხელში შემჩნეული დოკუმენტის ტექსტის „არასწორ ინტერპრეტაციას“ დააბრალა და აგორებული სკანდალის ჩაფარცხვა მოახერხა. თუმცა კვამლი, როგორც ცნობილია, უცეცხლოდ არ ჩნდება, აფხაზურ საზოგადოებას ეჭვები არ გაუქარწყლდა და პროექტისადმი ნეგატიური დამოკიდებულება ძალაში დარჩა.
მიუხედავად ამისა, 2023 წლის 16 ივლისს პეტერბურგის საერთაშორისო ფორუმზე იმავე ოზგანმა აფხაზური სახელმწიფოს სახელით ხელი მოაწერა დოკუმენტს, რომელმაც ვ. არძინბას სახელობის აეროპორტის ბედი საბოლოოდ გადაწყვიტა.
ამასთან, ვინ გახდა აეროპორტის მფლობელი, ისევე, როგორც პირობები, რომლითაც ეს სტრატეგიული ობიექტი ვინმე რუს ინვესტორს გადაეცა, კვლავ საიდუმლოდ რჩებოდა.
2022 წელს ამ კონტექსტში რამდენჯერმე გაიჟღერა კრემლის ოლიგარქ ოლეგ დერიპასკას გვარმა. მაგრამ კიდევ მოგვიანებით, 2023-ის შემოდგომაზე გავრცელდა ინფორმაცია, რომ სოხუმის აეროპორტს აღადგენდა შპს «Инфраструктурное развитие» – რუსეთის შს ექს-მინისტრის, ამჟამად უშიშროების საბჭოს მდივნის პირველი მოადგილის - რაშიდ ნურგალიევის ვაჟის კუთვნილი კომპანია.
ერთი სიტყვით, სოხუმის აეროპორტს (ისევე, როგორც ბევრ სხვა ფასეულობას აფხაზეთში) რუსეთი დაეპატრონა.
იკითხავთ, რაში სჭირდება ეს რუსეთს? სამოქალაქო ავიაციის საერთაშორისო ორგანიზაცია ხომ საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის პრინციპს პატივს სცემს, სოხუმის აეროპორტს საერთაშორისოდ არ აღიარებს, აეროპორტს კოდი გაუუქმა და 2006 წლიდან მის შესახებ ინფორმაცია ორგანიზაციის დოკუმენტაციიდან ამოიღო... დიახ, ასეა, მაგრამ ამჟამინდელ პირობებში, როცა სხვა ქვეყნებთან რუსეთის ლოჯისტიკური თანამშრომლობა მნიშვნელოვნადაა გართულებული, მოსკოვისთვის დასავლური საქნციების გვერდის ავლა, იმპორტი და ექსპორტი პირველხარისხოვან ამოცანას წარმოადგენს. კრემლელი მილიონერები კი აფხაზეთში იყიდიან ყველაფერს, რაც კი გაიყიდება, რადგან ბოლო დროს გასაგები მიზეზების გამო ბევრი ფული გამოუთავისუფლდათ, კანონიერი ინვესტირებისთვის კი ადგილებს კიდევ დიდხანს ვერ იპოვიან.
ამგვარად, რუსეთის ინტერესების ნაწილში ყველაფერი მეტ-ნაკლებად გასაგებია. მაგრამ ჩვენი - აფხაზური ინტერესი რაში მდგომარეობს?
შესაძლოა, ვინმეს ამ საინვესტიციო პროექტისადმი აფხაზური საზოგადოების პროტესტი უცნაურად ეჩვენოს. მართლაც და რომელი ნორმალური ადამიანი იტყვის უარს მშენებლობაზე? - არც ერთი! მაგრამ აფხაზეთის შემთხვევაში ეს ისტორია დასასრულის დასაწყისად შეიძლება, იქცეს.
მათთვის, ვინც თემას არ იცნობს, მოკლედ განვმარტავ მიზეზებს.
დავიწყოთ იმით, რომ აეროპორტი სტრატეგიული ობიექტია. აფხაზეთის შემთხვევაში კი ის ორმაგი დანიშნულების ობიექტიცაა: მშვიდობიან დროს - სამოქალაქო ლაინერების ფრენისთვის, ომის დროს - სახელმწიფოს უსაფრთხოების უზრუნველყოფის სრატეგიული ამოცანების შესასრულებლად. მსგავსი ობიექტები ყოველთვის, ხაზს ვუსვამ - ყოველთვის სახელმწიფო საკუთრებაში უნდა იყოს. თუ აფხაზეთს აეროპორტის რეკონსტრუქციისა და ამოქმედების შესაძლებლობები არ გააჩნია, მაშინ ინვესტორისთვის მსგავსი ობიექტის გადაცემისას ვალდებულია, შეინარჩუნოს სახელმწიფოს უპირატესი წილობრივი მონაწილეობა. მაგრამ ამ პროექტის შემთხვევაში ეს არ გაკეთებულა. შესაბამისად, აღნიშნული საინვესტიციო პროექტი მხოლოდ საზიანოა ჩვენი სახელმწიფოსთვის და არავითარი სარგებელი არ მოაქვს, მათ შორის - არც ეკონომიკური. უბრალოდ ჩვენი ხელისუფლება აფხაზეთის მომავლით თამაშობს, თანაც სტრატეგიულ ობიექტებს აწესებს ფსონად.
ბოლო ვერსიით, პრეზიდენტ ბჟანიას დაანონსებული აქვს, რომ სოხუმის აეროპორტიდან ტექნიკური ფრენები არაუგვიანეს 2024 წლის ივლისში დაიწყება, ხოლო თავად აეროპორტი დეკემბრის ბოლოს ამოქმედდება.
სხვა რა დაგვრჩენია? - დაველოდოთ. რუსები ხომ აფხაზი ხალხის აზრის კითხვას არ აპირებენ, რადგან დიდი ხანია, აფხაზეთს თავის ტერიტორიად მიიჩნევენ. ჩვენი ხელისუფლება კი ბოლო დროს აღარ მალავს, რომ მისთვის მოსკოვის სურვილი კანონია - კანონი, რომელიც გაცილებით მაღლა დგას აფხაზი ხალხის ინტერესზე.

Новый куплет старой песни о сухумском аэропорте
Инвестор ведет на территории сухумского аэропорта демонтаж ветхих зданий, в ближайшее время будет завезена стройтехника и прибудут рабочие, - заявил на днях, на встрече с президентом Асланом Бжания министр энергетики и транспорта Абхазии Джансух Нанба.
По информации пресс-службы абхазского лидера, президент поручил министру предоставить ему план-график строительных работ.
И точка. Опять никаких деталей.
В таких условиях, чтобы докопаться до сути, приходится рыться в не менее туманном прошлом и вспоминать историю вопроса.
Обещания того, что через год-два в Абхазии заработает аэропорт и полетят по свету абхазские лайнеры, мы слышим давно. С завидной регулярностью власти начинали этот чудный сказ аккурат перед выборами или во время них. Но шли годы, а аэропорта так и не было.
Очередной эпизод небылицы об аэропорте, который якобы озолотит абхазскую экономику невиданным доселе образом, абхазское общество услышало в году этак 2021-ом. Правда, тогда у власти вышла ошибочка в виде неуклюжей мисс экономистки Кристины Озган, слившей журналистам реальную картину того, что останется в ведении абхазского государства после реализации бриллиантового проекта запуска Сухумского аэропорта.
Если вспомнить тот документ навскидку, то после передачи объекта в руки российского инвестора право собственности абхазского государства должно было распространяться лишь на подъездную дорожку к зданию аэровокзала, входную дверь в строение №5 и кажется, даже люстру в главном зале.
Тогда поднявшийся скандал удалось замять, списав все на «неправильное толкование» увиденных в руках Кристины Озган документов. Однако дыма, как известно, без огня не бывает, сомнения в абхазском обществе не развеялись и негативное отношение к проекту осталось.
Тем не менее 16 июня 2023 года на Петербургском международном форуме все та же Озган от имени абхазского государства поставила свою подпись под документом, решившим судьбу аэропорта им. В. Ардзинба.
Кто стал хозяином воздушной гавани, как и подробности условий, на которых произошла передача объекта в собственность некоему российскому олигарху, опять же оставалось неизвестным.
В 2022 году в данном контексте несколько раз прозвучало имя кремлевского олигарха Олега Дерипаски. Но позже, осенью 2023-го прошла информация о том, что восстанавливать сухумский аэропорт будет ООО «Инфраструктурное развитие» – компания Рашида Рашидовича Нургалиева, сына бывшего главы МВД России Рашида Нургалиева, занимающего ныне пост первого заместителя секретаря Совета безопасности РФ.
Одним словом, сухумским аэропортом (как в последнее время и другими ценностями Абхазии) завладела Россия.
Спросите, зачем ей это? Ведь международная организация гражданской авиации, чтя принцип территориальной целостности Грузии, cухумский аэропорт в качестве международного не признает, аннулировала код аэропорта и с 2006 года изъяла информацию о нем из своих документов. Так-то оно так, но в нынешних условиях, когда логистическое сотрудничество РФ с другими государствами сильно осложнено, для России обход западных санкций, импорт и экспорт товаров – первостепенная задача. А кремлевские миллионеры будут скупать в Абхазии все, что можно будет купить – у них ведь как раз много денег высвободилось и, исходя из политической ситуации в мире, инвестировать им ещё долго будет некуда.
Так что с интересом России все более-менее понятно. А вот в чем наш – абхазский интерес?
Возможно, со стороны протест нашего общества против инвестиционного проекта запуска аэропорта выглядит несколько странно. Ведь какой нормальный человек откажется от строительства? Правильно – никакой. Но в случае с Абхазией эта история может стать началом конца. Для тех, кто не в теме, вкратце поясню причины.
Начнем с того, что аэропорт – объект стратегический. В случае Абхазии он является еще и объектом двойного назначения: в мирное время – для полета гражданских лайнеров, в военное– для выполнения стратегических задач по обеспечению безопасности государства. Такого рода объекты всегда, подчеркну – ВСЕГДА должны находиться в госсобственности. Если Абхазия не может себе позволить реконструкцию и запуск аэропорта, то отдавая инвестору такой объект, она обязана сохранить преимущественное долевое участие государства. Но этого сделано не было. Соответственно, данный инвестиционный проект лишь ущербен для государства и не несет ему никакой пользы, в том числе - экономической. Просто наша власть начала играть с будущим Абхазии, причем по-крупному, выставив на торги стратегические объекты государства.
В последний раз президент Бжания говорил, что технические полеты из сухумского аэропорта начнутся не позднее июля 2024 года, а запуск намечен на конец декабря.
Что ж, остается вновь сидеть и ждать. Ведь мнение народа русские спрашивать не собираются, так как давно считают Абхазию своей территорией, а наши власти с некоторых пор перестали скрывать, что желание Москвы для них – закон, и он гораздо выше интересов абхазского народа.